Nie ma chętnych na remont porodówki w rybnickim szpitalu. Żadna firma nie stanęła do przetargu, trzeba było uruchomić nowe postępowanie

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Oddział położniczo-ginekologiczny w WSS nr 3 wymaga pilnego remontu
Oddział położniczo-ginekologiczny w WSS nr 3 wymaga pilnego remontu BKK
Udostępnij:
Szpital w Rybniku ma kłopot z wyłonieniem wykonawcy prac remontowych na oddziale położniczym. Do ogłoszonego pierwszego przetargu nie stanął żadne oferent. Konieczne było rozpisanie ponownego przetargu.

Szpital w Rybniku szuka wykonawcy planowanego remontu oddziału położniczo-ginekologicznego oraz neonatologii. Dyrekcja lecznicy właśnie ogłosiła drugi przetarg. - Pierwszy nie został rozstrzygnięty ze względu na brak chętnych. Nie wpłynęła do nas ani jedna oferta - potwierdza Maciej Kołodziejczyk, rzecznik Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala numer 3 w Rybniku.

Na oferty od wykonawców w lecznicy czekają teraz do 25 maja. Na ten dzień zaplanowano otwarcie ofert i wybranie wykonawcy. Dyrekcja WSS numer 3 w Rybniku liczy, że wykonawca jednak się znajdzie, bo to pewne pieniądze. Oddział ma być remontowany bowiem z miejskiej dotacji. Przypomnijmy - na ten cel miasto Rybnik - przekazało niedawno 7,2 mln zł.

Ale nie ma co ukrywać, że zakres prac jest ogromny - wykonawca nie tylko wykona całość prac remontowych, ale najpierw musi przygotować ich projekt. Inwestycja ma być prowadzona etapami: pierwszy z nich obejmuje odcinek Położniczy, blok porodowy i oddział neonatologii, drugi natomiast: odcinek patologii ciąży, ginekologii. Remont ma być prowadzony w czasie normalnej pracy oddziałów, które na czas wykonywania prac nie będą zawieszały działalności. W przypadku szpitalnych oddziałów mówimy o kompleksowym remoncie wszystkich elementów - instalacji elektrycznych, wodnych, remont sanitariatów, sal chorych, wymianę drzwi itp.

O konieczności przeprowadzenia remontu porodówki i oddziału ginekologicznego w szpitalu w Rybniku mówiło się od dawna. Warunki są tam – co tu dużo mówić - kiepskie. I choć brzmi to jak smutny żart, to największy problem na oddziale jest z łazienkami, które są w skandalicznym stanie. Z tego względu i ogólnie ze względu na kiepskie warunki bytowe na oddziale, wiele mieszkanek regionu, decyduje się rodzić poza Rybnikiem. Wybierają Żory, Wodzisław, Gliwice czy Knurów. Teraz ma się to zmienić.

- Dzięki decyzji rady miasta w Rybniku udało się wygospodarować pieniądze na remont porodówki i tego miejsca, gdzie mali rybniczanie po raz pierwszy widzą swoje miasto. Zależy nam, żeby ta perspektywa była ładna, godna, na miarę XXI wieku – mówi Piotr kuczera, prezydent Rybnika.

Dzięki miejskiej dotacji zmieni się cały oddział – od sal pacjentek, przez trakt porodowy, po oddział ginekologiczno-położniczy.
- Doszliśmy do wniosku wspólnie z panem prezydentem, że to miejsce jest najlepszym, żeby je wyremontować, właśnie za pieniądze z miasta. Cieszę się, że prezydent i rada miasta zdecydowały się udzielić nam wsparcia, pomimo tego że rybnicki samorząd nie jest organem założycielskim szpitala – podkreśla Ewa Fica, dyrektorka Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala numer 3 w Rybniku. - To jest inwestycja dla kobiet, żeby mogły w godnych warunkach, w gronie najbliższych, sprowadzić na świat swoje potomstwo – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie