MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik z dofinansowaniem na przebudowę skrzyżowania ul. Raciborskiej i Sportowej. Powstanie tam sygnalizacja świetlna. Ale nie tylko

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Przebudowa skrzyżowania ul. Raciborskiej i Sportowej - według szacunków - ma kosztować ok. 11 milionów złotych.
Przebudowa skrzyżowania ul. Raciborskiej i Sportowej - według szacunków - ma kosztować ok. 11 milionów złotych. Google Street View
Sygnalizacja świetlna zastąpi dotychczasowe tradycyjne skrzyżowanie ul. Raciborskiej i Sportowej w Rybniku. Wkrótce miasto ma ogłosić przetarg na rozpoczęcie w tym miejscu prac. Już teraz wiadomo jednak, że częściowo będą one finansowane z budżetu państwa, który udzielił Rybnikowi dotacji. Ma ona pokryć połowę całych kosztów przebudowy skrzyżowania.

Rybnik z dofinansowaniem na przebudowę skrzyżowania ul. Raciborskiej i Sportowej

Ma ją już jedno z najbardziej dotychczas feralnych skrzyżowań z ul. Sportową, a teraz pojawi się na kolejnym, również związanym z tą samą ulicą. Na skrzyżowaniu ul. Raciborskiej i Sportowej w Rybniku będzie budowana sygnalizacja świetlna. Pojawi się ona w tym miejscu po przebudowie skrzyżowania.

Całkiem niedawno - zaledwie przed kilkoma tygodniami - na wprowadzenie sygnalizacji świetlnej w Rybniku zdecydowano się u zbiegu ul. Sportowej i Racławickiej. To miejsce, w którym co rusz dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Wkrótce będzie ona montowana także na wspomnianym skrzyżowaniu ul. Raciborskiej i Sportowej, oddalonym o równo kilometr.

Na realizację kolejnej drogowej inwestycji w dzielnicy Niewiadom, Rybnik otrzymał dofinansowanie. Udzielone zostało ono miastu z budżetu państwa, a jego wysokość wynosi 5,5 miliona złotych.

- Uzyskana kwota pochodzi ze środków tegorocznej rządowej rezerwy subwencji ogólnej - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Dotacja pozwoli na pokrycie połowy kosztów przebudowy skrzyżowania?

Jednocześnie - zgodnie z informacjami z rybnickiego magistratu - ma to być najwyższa kwota spośród wszystkich uzyskanych z tego źródła, jaką udzielono miastom w województwie śląskim. Zgodnie z danymi przekazywanymi przez Urząd Miasta w Rybniku, wszystkie 7 pozostałych dofinansowanych z rządowego funduszu inwestycji opiewa na 16,4 mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że wysokość dotacji przyznanej Rybnikowi powinna pozwolić na pokrycie połowy wszystkich kosztów związanych z przebudową skrzyżowania ul. Raciborskiej i Sportowej. Całość - według szacunków rybnickich urzędników - ma kosztować 11 milionów złotych.

W tej kwocie ma mieścić się przebudowa skrzyżowania na takie z sygnalizacją świetlną, ale nie tylko. Zakres prac zrealizowanych przy okazji jego modernizacji ma być o wiele szerszy.

Oprócz sygnalizacji świetlnej, będzie także nowa nawierzchnia i chodnik ze ścieżką rowerową

Poza kierowcami, na remoncie zyskać mają wszyscy pozostali uczestnicy ruchu drogowego: rowerzyści oraz piesi.

- Planowane roboty budowlane obejmują wykonanie: wymiany konstrukcji drogi oraz nawierzchni wraz z jej poszerzeniem, budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Raciborskiej i budowę kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego - wylicza Agnieszka Skupień.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się roboty związane z remontem ul. Raciborskiej i przebudową jej skrzyżowania z ul. Sportową. Zmierzające ku rozpoczęciu prac procedury już się jednak rozpoczęły. - W tej chwili przygotowywana jest dokumentacja przetargowa, na wybór wykonawcy - przekazują w rybnickim Urzędzie Miasta.

Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu możliwe będzie dokładne określenie, ile kosztować będzie remont. Najprawdopodobniej również wówczas stanie się jasne, kiedy ruszy remont i jak długo będzie on realizowany.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto