MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Kuczera pozostaje na stanowisku prezydenta Rybnika. To prawdopodobnie jego ostatnia kadencja. "Rybnik staje przed fantastyczną szansą"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Piotr Kuczera prezydentem Rybnika jest od niespełna dziesięciu lat.
Piotr Kuczera prezydentem Rybnika jest od niespełna dziesięciu lat. Piotr Chrobok
Po raz drugi po drugiej turze wyborów samorządowych, Piotr Kuczera został prezydentem Rybnika. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku, gdy obejmował urząd po raz pierwszy. Teraz wszystko wskazuje na to, że rozpoczyna się jego ostatnia kadencja. Prezydent uważa, że najbliższe lata ze względu na możliwość pozyskania środków unijnych są dla miasta ogromną szansą. Dostrzega też jednak pewne problemy.

Piotr Kuczera pozostaje na stanowisku prezydenta Rybnika. Wyborczą wygraną zadedykował zmarłej siostrze

Urzędującego prezydenta - Piotra Kuczerę - poparli w drugiej turze wyborów samorządowych mieszkańcy Rybnika. Spośród wszystkich biorących udział w głosowaniu rybniczan, niecałe 54-proc. z nich zdecydowało się oddać głos na zasiadającego w prezydenckim fotelu od 2014 roku, Piotra Kuczerę.

Wybrany po raz kolejny na ten urząd prezydent z głosowania mieszkańców Rybnika jest rzecz jasna zadowolony, jednak jeśli o wybory chodzi, jest kwestia, która go rozczarowała. Tą kwestią jest frekwencja.

- Sama frekwencja niestety nie była za wysoka. I w pierwszej i w drugiej turze. Połowa mieszkańców nie poszła w skali kraju, w Rybniku jeszcze gorzej - zauważa Piotr Kuczera, którego zdaniem sporo jest jeszcze do zrobienia w kwestii edukacji wyborczej. - Trzeba może bardziej edukować społeczeństwo, że wybory są ważne - zaznacza.

Wybory w Rybniku Piotr Kuczera wygrał nieco ponad trzema tysiącami głosów z Andrzejem Sączkiem. Pierwsze wyniki - z niewielkiej komisji - wskazywały jednak na wygraną, kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Rybnika spływające wyniki śledził jednak ze spokojem.

- Ja generalnie mało co się emocjonuje. Mając przed sobą spis wszystkich komisji z zaznaczonymi wynikami z pierwszej tury, wiedziałem, gdzie na pewno przegram i wiedziałem, gdzie na pewno wygram. Mniej więcej po policzeniu 60 komisji, wiedziałem, że raczej to zwycięstwo jest pewne - przyznaje Piotr Kuczera, któremu w dniu wyborów towarzyszyły bardziej prywatne wspomnienia.

- Miałem bardzo osobistą refleksję w tym dniu. Dokładnie wtedy było 30 lat, jak zmarła moja siostra bliźniaczka - mówi prezydent Rybnika, który właśnie jej postanowił zadedykować wyborczą wygraną.

Prezydent Rybnika zmobilizowany do pracy w kolejnej kadencji. Mimo że będzie to prawdopodobnie jego ostatnia. Widzi szanse dla miasta, ale i zagrożenia

A jak na najbliższe pięć lat dla miasta zapatruje się Piotr Kuczera? Jego zdaniem dla Rybnika mogą to być bardzo udane lata.

- Mam takie przeświadczenie, że Rybnik staje przed fantastyczną szansą. Myślę głównie o środkach europejskich - podkreśla włodarz miasta, który jednocześnie widzi też pewne problemy. Tymi jest wciąż trudna sytuacja finansowa samorządów, w tym także Rybnika.

- Kłopoty finansowe samorządu w skali kraju się nie skończyły. To nie jest tak, że jest nowy rząd i nagle jest cudownie. Postulaty cały czas są te same - zmiana sposobu finansowania samorządów w Polsce. Wszyscy się skupiają na budownictwie, na inwestycjach i na środkach europejskich, ale aby te inwestycje miały miejsce musimy mieć na wkłady własne - wskazuje Piotr Kuczera.

Już na początku kadencji jest niemal pewne - stanowi o tym obowiązujące prawo - że lata 2024-2029 są ostatnimi, w których Piotr Kuczera sprawuje urząd prezydenta Rybnika. Mimo to, ten fakt nie wpływa na włodarza demobilizująco. - Jestem bardzo zmobilizowany - zapewnia.

Czy będą zmiany na stanowiskach wiceprezydentów? Na razie nie wiadomo. Funkcję na pewno zachowa Wojciech Kiljańczyk

Jak na razie nie wiadomo, kto wspólnie z Piotrem Kuczerą będzie zarządzał miastem jako wiceprezydent. Prezydent Rybnika zapowiada, że swoich współpracowników ogłosi po zaprzysiężeniu go na stanowisko prezydenta, które nastąpi 7 maja.

Wiadomo jednak, że fotel wiceprezydenta zachowa, zajmujący to stanowisko najkrócej, Wojciech Kiljańczyk. Piotr Kuczera ogłosił to w swoich mediach społecznościowych.

- Chciałbym, żeby nadal był moim zastępcą, przed nim wiele wyzwań na tym stanowisku. Jest w pełni zmobilizowany i zmotywowany do pracy na rzecz naszego miasta - przekazał na Facebook'u, prezydent Rybnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto