MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Pruszczyński oficjalnie rezygnuje z mandatu rybnickiego radnego. Zastąpi go Damian Twardawa. To efekt reelekcji Piotra Kuczery

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Na Damiana Twardawę zagłosowało 381 rybniczan.
Na Damiana Twardawę zagłosowało 381 rybniczan. Facebook/Tomasz Pruszczyński - Lepszy Rybnik
Nie będzie zaskarżenia decyzji o rezygnacji z mandatu radnego w Radzie Miasta Rybnika przez Tomasza Pruszczyńskiego. Zgodnie ze swoją zapowiedzią, kandydat na prezydenta z ramienia Lepszego Rybnika, wobec wygranej w drugiej turze wyborów, Piotra Kuczery, nie obejmie mandatu radnego. W gronie rybnickich radnych zastąpi go Damian Twardawa.

Tomasz Pruszczyński rezygnuje z mandatu radnego. To efekt reelekcji Piotra Kuczery

Dotyczyły wyłącznie funkcji prezydenta, a jednak będą miały wpływ na skład Rady Miasta. I wcale nie chodzi o zrzeczenie się mandatu przez ich zwycięzcę. W Rybniku druga tura wyborów samorządowych, a w zasadzie wybór w niej na kolejną kadencję Piotra Kuczery wywołała zmiany w składzie miejskich radnych.

Oficjalnie zrzeczenie się mandatu potwierdził Tomasz Pruszczyński, który wprawdzie już wcześniej złożył pisemną rezygnację z zasiadania w Radzie Miasta, ale deklarował, że finalnie wszystko będzie zależało od tego, kogo rybniczanie wybiorą na prezydenta.

- Ostateczną decyzję podejmę po drugiej turze wyborów - wskazywał w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", Tomasz Pruszczyński, który w swoich mediach społecznościowych tłumaczył, co musi zajść, żeby zaskarżył on decyzję o wygaszeniu mu mandatu i zdecydował się na jego przyjęcie.

- Piotr Kuczera jest osoba niezdolną do dialogu, więc nie widzę mocnych argumentów aby zasiadać w radzie miasta za jego prezydentury - oświadczył na Facebook'u jeden z liderów ugrupowania Lepszy Rybnik, z ramienia którego ubiegał się o funkcję prezydenta i radnego.

Rezygnację z mandatu radnego, Tomasz Pruszczyński tłumaczył także względami osobistymi, a konkretnie miejscem zamieszkania jego i jego rodziny.

- Moi synowie chodzą do szkoły na Teneryfie i trudno żebym robił rewolucję mojej rodzinie, bo zostałem radnym. Nie na to się umawialiśmy - tłumaczył w mediach społecznościowych związany z Rybnikiem przedsiębiorca.

Radnym za Tomasza Pruszczyńskiego będzie Damian Twardawa

W tych samych mediach społecznościowych, już po oficjalnym podliczeniu głosów w drugiej turze wyborów w Rybniku, których zwycięzcą został Piotr Kuczera, Tomasz Pruszczyński ogłosił, że nie będzie odwoływał się od decyzji o wygaszeniu jego mandatu. Wskazał też, kto zastąpi go w rybnickiej Radzie Miasta.

- Damian Twardawa, 51 lat, dr n. med. i n. o zdr., współautor kilku polskich i anglojęzycznych publikacji naukowych w dziedzinie ginekologii onkologicznej i onkologii. To on obejmie za mnie mandat radnego - zaprezentował swojego następcę, niedoszły radny i prezydent Rybnika.

Decyzję, że to właśnie Damian Twardawa będzie radnym w miejsce Tomasza Pruszczyńskiego podjęli wyborcy przy okazji pierwszej tury wyborów. Zgodnie z kodeksem wyborczym, kandydata, który zrzeka się mandatu zastępuje inny z kandydatów z tej samej listy i tego samego okręgu, który uzyskał największą ilość głosów.

- Dziękuję za zaufanie. Postaram się nie zawieść - napisał w mediach społecznościowych, Damian Twardawa, na którego zagłosowało 381 uprawnionych do głosowania w jego okręgu rybniczan.

Obok Damiana Twardawy, Lepszy Rybnik będzie miał jeszcze jednego reprezentanta w rybnickiej Radzie Miasta. Mandat uzyskał też Mirosław Małek.

Mandatu zrzeknie się też Piotr Kuczera wybrany prezydentem

Rezygnacja z funkcji radnego Tomasza Pruszczyńskiego na pewno nie będzie jedyną przed rozpoczynającą się kadencją. Mandatu zrzeknie się też Piotr Kuczera, który został prezydentem, a wcześniej również radnym. Powód jest prosty - nie można łączyć tych dwóch funkcji.

I jeśli ponownie na jednego ze swoich zastępców, Piotr Kuczera wybierze Wojciecha Kiljańczyka, on także będzie musiał zrzec się mandatu. Już teraz wiadomo, że jeśli tak się stanie, radnymi zostaną: Krzysztof Szafraniec w miejsce Wojciecha Kiljańczyka i Sebastian Śmieja w miejsce Piotra Kuczery.

Radny, który zastąpi prezydenta będzie zupełnie nową twarzą w szeregach radnych. Będzie też w tym gronie najmłodszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto