Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto z okręgu rybnickiego wystartuje w wyborach do Senatu? Pakt senacki przedstawił swoich kandydatów

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wybory 2023. W czwartek 17 sierpnia, liderzy ugrupowań opozycyjnych: Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń ogłosili na konferencji prasowej w Senacie porozumienie w sprawie tzw. paktu senackiego. Pakt zakłada, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, ale we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów.

Opozycja ogłosiła pakt senacki. Kto wystartuje w wyborach?

Liderzy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy, podpisali w czwartek 17 sierpnia tzw. pakt senacki, który zakłada, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, zaś we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów.

- Po bardzo ciężkiej, intensywnej i bardzo merytorycznej pracy ustaliliśmy wspólnych kandydatów i kandydatki w pakcie senackim, w tym nadzwyczajnie skutecznym projekcie demokratycznym w wyborach do Senatu - mówił lider PO Donald Tusk.

Zdaniem lidera Lewicy, opozycja jest gotowa do nadchodzących wyborów parlamentarnych.

- Jako Lewica - chcemy jasno zadeklarować, że będziemy domagali się jeszcze więcej takich spotkań, jeszcze więcej współpracy. Bo nie wyobrażamy sobie, że opozycja po pierwsze w tych wyborach nie będzie ze sobą współpracowała, a po wygranych wyborach nie utworzymy wspólnie rządu - zaznaczył polityk Lewicy mając przekonanie, że nadchodzące wybory przyniosą spore zmiany w rządzie.

Deklarację zawarcia w najbliższych wyborach parlamentarnych tzw. paktu senackiego, przedstawiciele: KO, Polski 2050, Nowej Lewicy, PSL oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" podpisali już pod koniec lutego. Zgodnie z paktem, kandydaci będą wywodzili się ze wszystkich ugrupowań w proporcji proporcjonalnej do sondażowego poparcia dla każdego z nich oraz przy uwzględnieniu największych szans w określonym okręgu.

Kto w ramach paktu senackiego wystartuje z województwa śląskiego?

Wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej do Senatu z województwa śląskiego znaleźli się: Zygmunt Frankiewicz - były prezydent Gliwic, Halina Bieda z Zabrza, Henryk Siedlaczek z Jastrzębia-Zdroju, Gabriela Morawska-Stanecka z Rudy Śląskiej, Beata Małecka-Libera z Dąbrowy Górniczej, Joanna Sekuła z Sosnowca oraz Agnieszka Gorgoń-Komor z Bielska-Białej. PSL wystawi z kolei kandydata z Myszkowa, którym będzie Krzysztof Smela.

Polska 2050 wystawi wiceprezydenta Rybnika Piotra Masłowskiego, który będzie kandydował z okręgu nr 73. W okręgu 75, Ruch Samorządowy "TAK! Dla Polski" wystawi kandydata i prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę. Z kolei Lewica wystawi kandydatów w okręgach 69, 79 i 80. Z Częstochowy wystartuje Wojciech Konieczny, z Cieszyna Konrad Gołota, zaś z Katowic Maciej Kopiec.

15 października 2023 roku – na ten dzień Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia ma odbyć się również referendum.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto