Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel prezydenta Rybnika do rządu w sprawie wstrzymania budowy bloku energetycznego

Jacek BOMBOR
W środę, 9 stycznia, o godz. 16.00, w rybnickim urzędzie odbędzie się dodatkowa sesja Rady Miasta Rybnika, związana z decyzją grupy EDF o wstrzymaniu budowy na terenie miasta nowego bloku energetycznego. Radni zaapelują m.in. do premiera Tuska o wsparcie.

Rybniccy radni podejmą uchwały, popierające apel Prezydenta Miasta Rybnika, wystosowany do Komisji Europejskiej oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, o podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu zmianę niekorzystnych dla Rybnika, regionu i kraju decyzji, wstrzymujących inwestycję grupy EDF – wyjaśnia Lucyna Tyl, rzecznik miasta.

Apel trafi na biurko premiera Donalda Tuska, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso.

Przeczytaj apel w całości:

Wstrzymanie budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni EDF Rybnik przez koncern EDF spowoduje negatywne skutki gospodarcze i społeczne dla Miasta Rybnika, regionu, Polski, a nawet Europy.

Komisja Europejska podjęła decyzję o usunięciu budowy nowego bloku energetycznego w Rybnika z Narodowego Programu Inwestycyjnego, czyli z listy projektów pozwalających inwestorom rozliczyć część kosztów przedsięwzięć modernizacyjnych bezpłatnymi uprawnieniami do emisji CO2.

Swoją decyzję Komisja Europejska oparła na tym, że projekty NPI nie mogą zwiększać zdolności produkcyjnych na rynku energetycznym i nie mogą naruszać zasad uczciwej konkurencji, jednakże muszą zapewniać „wartość dodaną” procesowi modernizacji tego sektora. Powyższą decyzja jest bezpodstawna i wielce krzywdząca.

Z posiadanych przez nas informacji, przekazanych przez EDF budowa nowego bloku energetycznego w Rybniku, nie podniesie zdolności produkcyjnych Elektrowni EDF Rybnik gdyż, nowy blok zastąpi cztery przestarzałe bloki, nie zmieniając sumarycznej mocy zakładu. Inwestycja dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii, spowoduje zmniejszenie emisji CO2, zwiększenie sprawności energetycznej, co w konsekwencji przełoży się to na redukcję emisji CO2 o ponad milion ton rocznie.

Inwestycja dodatkowo przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego regionu oraz całej Unii Europejskiej, generując kilka tysięcy miejsc pracy dla polskich i europejskich firm. Nie bez znaczenia jest fakt, że polska energetyka głównie opiera się o spalanie paliw kopalnych. Zaniechanie inwestycji może spowodować w niedalekiej przyszłości zamknięcie Elektrowni EDF Rybnik, a co za tym idzie likwidację firm współpracujących z Elektrownią, głównie kopalń.

W konsekwencji przyczyni się to do pogłębienia kryzysu gospodarczego oraz zwiększenia bezrobocia. Na decyzję o wstrzymaniu budowy nowego bloku energetycznego, bezsprzecznie wpływ miał powstały projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, wstrzymujący dotowanie współspalania biomasy. Wsparcie dla współspalania biomasy jest absolutnie niezbędne dla wypełnienia unijnych wymogów.

Brak dotacji spowoduje wysoki deficyt „zielonych certyfikatów”, następstwem czego będzie konieczność uiszczenia opłaty zastępczej, co przełoży się na obniżenie wpływów do budżetu państwa.

W związku z powyższym zaistniała konieczność wystosowania apelu do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie stosownych działań mających na celu wprowadzenie projektu budowy nowego bloku energetycznego na listę Narodowego Programu Inwestycyjnego, co przyczyni się do zmiany decyzji właściciela EDF Rybnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto