MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Rozpoczyna się budowa gazociągu przyłączeniowego - oto trasa. To kluczowe w kontekście nowego bloku elektrowni

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Inwestycja realizowana jest w ramach programu Gaz-System Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetyczne
Inwestycja realizowana jest w ramach programu Gaz-System Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetyczne Gaz-System, zdj. poglądowe
RYBNIK. Spółka Gaz-System podpisała umowę na wybudowanie gazociągu przyłączeniowego do nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Rybnik wraz ze stacją pomiarową. Inwestycja realizowana jest w ramach programu Gaz-System Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej.

Gaz-System rozpoczyna budowę gazociągu przyłączeniowego w Rybniku

Zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej, to główny cel budowy gazociągu przyłączeniowego do nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Nowy blok ma zastąpić cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik.

- Przed Polską stoi duże wyzwanie klimatyczne - przekształcenie gospodarki w kierunku nisko i zeroemisyjnych źródeł energii. W związku z tym potrzebna jest przede wszystkim zmiana działania sektora energetyki i ciepłownictwa przemysłowego. Nowe gazociągi na terenie Śląska, które wybuduje Gaz-System, zasilą m.in. zakład w Rybniku dostarczając paliwo, które dziś zapewni czystsze powietrze w regionie, a w przyszłości może być czynnikiem stabilizującym i uzupełniającym zielone źródła energii – powiedział Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

W ramach inwestycji powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 500 mm i długości 4,55 km wraz ze stacją pomiarową o przepustowości 160 000 nm3/h. Prace prowadzone będą w Rybniku w dzielnicach: Grabownia, Golejów, Ochojec oraz Rybnicka Kuźnia. Wykonawcą robót budowlanych została spółka Gascontrol Polska.

- Podpisana umowa jest wyrazem zaangażowania GAZ-SYSTEM w proces transformacji energetycznej Śląska. Prace przy realizacji przyłącza do bloku gazowo-parowego w Rybniku rozpoczną się wkrótce. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa dla potrzeb tego regionu przyniesie nie tylko korzyści ekonomiczne, lecz również istotnie wpłynie na poprawę jakości powietrza – wskazał Sławomir Hinc, prezes spółki Gaz-System.

Gazociąg przyłączeniowy zostanie połączony w Ochojcu z gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Łącznie z gazociągiem relacji Kędzierzyn-Koźle – Racibórz utworzą one 80-cio kilometrowy odcinek sieci gazowej zapewniający przesył paliwa gazowego do powstającego w Rybniku bloku gazowoparowego. Szacuje się, że jego roczne zapotrzebowanie na gaz wyniesie 1 mld m3. Efektem realizowanych prac będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz poprawa jakości powietrza i ochrona środowiska. Przekazanie wszystkich trzech gazociągów do eksploatacji zaplanowane jest na II kwartał 2026 roku.

Inwestycja realizowana jest w ramach programu Gaz-System Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetyczne

Rybnik: Rozpoczyna się budowa gazociągu przyłączeniowego - o...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto