MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Są spore środki dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Chodzi o instalacje Odnawialnych Źródeł Energii

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
REGION. Czerwionka-Leszczyny pozyskała około 27,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej na udzielanie grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii wytwarzających energię cieplną i elektryczną. W ramach pozyskanych środków, mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn będą mogli otrzymać 85 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych między innymi na zakup pomp ciepła, magazynów energii czy instalacji fotowoltaicznych.

Miliony złotych dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Chodzi o instalacje OZE

To świetna wiadomość dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Zarówno dla tych, którzy myślą o wymianie źródeł ogrzewania, ale i wszystkich pozostałych, chcących oddychać świeżym powietrzem. Gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny pozyskała około 27,5 mln zł z Unii Europejskiej, na udzielanie grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii wytwarzających energię cieplną i elektryczną na potrzeby socjalno-bytowe oraz magazynowanie energii, kampanię edukacyjną i działania proekologiczne. W ramach pozyskanych środków, mieszkańcy gminy będą mogli otrzymać 85 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych na:

  • Powietrzną pompę ciepła do c.o. oraz c.w.u. (nie więcej niż 35 000 zł),
  • Powietrzną pompę do c.w.u. (nie więcej niż 12 000 zł),
  • Magazyn energii elektrycznej, jeśli posiadacie już instalację fotowoltaiczną (nie więcej niż 35 000 zł),
  • Instalację fotowoltaiczną z systemem monitorowania oraz z magazynem energii elektrycznej (nie więcej niż 55 000 zł),
  • Instalację fotowoltaiczną, powietrzną pompą ciepła do c.o. oraz c.w.u., magazyn energii elektrycznej oraz system zarządzania energią (nie więcej niż 104 000 zł).

- Mówi się często, że smog nie ma granic administracyjnych. Cieszę się, że połączyliśmy siły w ramach naszego regionu i realizujemy projekt partnerski we współpracy siedmiu gmin. Inwestycja w odnawialne źródła energii to inwestycja w naszą przyszłość - zaznaczył Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn. - Pozyskane środki trafią bezpośrednio do naszych mieszkańców, cieszę się, bo widać duże zainteresowanie społeczne inwestycjami w OZE. Warto podkreślić, że to kolejny tego typu projekt. Wcześniej w Czerwionce-Leszczynach zrealizowaliśmy podobne zadanie na kwotę ponad 20 mln zł. Walczymy wspólnie o czyste powietrze, a ten dofinansowany z Unii Europejskiej projekt stanowi ważny etap w naszych działaniach, jest zarazem odpowiedzią na potrzeby naszych mieszkańców - dodał.

W sumie, takich instalacji w gminie będzie 510. Projekt ten realizowany jest nie tylko w Czerwionce-Leszczynach, ale i w Rybniku, Gaszowicach, Jejkowicach, Lyskach, Pszowie i Świerklanach. Łączna wartość projektu wynosi ponad 181 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to kwota pond 143 mln zł.

Nabór ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Wówczas będzie możliwe podanie dodatkowych szczegółów zainteresowanym mieszkańcom. Przedsięwzięcie realizowane będzie w latach 2024 -2026.

mina i miasto Czerwionka-Leszczyny pozyskała około 27,5 mln zł z Unii Europejskiej, na udzielanie grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii wytwarzających energię cieplną i elektryczną

Są spore środki dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Chodzi ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto