Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Rybnika mają głos: Stanowisko PiS w sprawie budżetu Rybnika na 2017

PiS Rybnik, opubl. ALEK
W ramach naszej rubryki "Radni Rybnika mają głos", prezentujemy "Stanowisko Radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie projektu uchwały budżetowej dla Miasta Rybnika na 2017 r."

Stanowisko Radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie projektu uchwały budżetowej dla Miasta Rybnika na 2017 r.
Stanowisko radnych wobec przedłożonego projektu uchwały budżetowej na 2017 rok ma charakter spojrzenia nie tylko na zapisy zawarte w projekcie ale również na rzeczywistą możliwość ich realizacji, ponadto, co niezwykle istotne z punktu widzenia zarządzania finansowego naszą gminą, spojrzenia na prognozowane wskaźniki finansowe po realizacji budżetu, który przecież może być zrealizowany w całości lub tylko w części. To kwestia niezwykle ważna bo uwzględnia wiarygodność Prezydenta Kuczery.
W swoim stanowisku nie odnosimy szeroko się do tych zadań własnych gminy, które obligatoryjnie muszą być zrealizowane a które w znacznej części są finansowane

z subwencji lub dotacji. Interesuje nas przede wszystkim sprawa rozwoju Rybnika w wielu obszarach takich jak rozwój gospodarczy miasta, komunikacja, ochrona środowiska ale także wiele innych aspektów takich jak polityka społeczna czy inwestycje w dzielnicach miasta.
Po lekturze projektu budżetu trudno nie oprzeć się wrażeniu, że pisała go osoba

o cechach finansowego kaskadera zamiast odpowiedzialnego gospodarza. Projekt ma oczywiście zalety, ale obawiamy się, że jest (co zresztą pokazała dotychczasowa praktyka retuszowania budżetu w trakcie trwania roku) mocno tymczasowy i dlatego z tych zadań, które ujmuje- a które uznajemy za zalety będziemy chcieli szczególnie wnikliwie rozliczyć Pana Prezydenta.
Za zaletę mimo wszystko uważamy fakt, że w tym budżecie pan Prezydent Piotr Kuczera pokazał w końcu swoje priorytety. W skrócie widzimy je tak:
- Reaktywacja takich miejsc jak Ignacy i Juliusz to spełnienie marzeń Prezydenta ale także spłacanie swoich wyborczych zobowiązań. Dobrze, że w budżecie zabezpieczono środki, ale na decyzję o finansowaniu zewnętrznym nieustannie czekamy. Ponadto widzimy, że przekonywanie radnych wizją edukacyjno-rekreacyjną Ignacego dzisiaj jest dalekie od planowanego. Ale to akurat zasługa Wiceprezydenta Piotra Masłowskiego, który znany jej

ze swojej elastyczności w poszukiwaniu środków, niestety w zderzeniu z rzeczywistością, nagle trzeba szukać innych rozwiązań i w konsekwencji zaleta zmienia się wadę.
- Za niewątpliwą zaletę uznajemy pojawienie się w końcu w sferze wykonawstwa drogi Racibórz- Pszczyna. Kilkaset milionów złotych (wg niektórych szacunków nawet 600 mln) musi wpłynąć korzystnie dla miejscowej gospodarki. Chcielibyśmy jednak by z ust Pana Prezydenta pojawił się głos, że wspomniana droga ułatwi wjazd do Rybnika a nie tylko wyjazd

m.in. w celu poszukiwania pracy.
- Pozytywne jest też pojawienie się kolejny raz w budżecie żłobka-widma. Widma bo jest to żłobek, który już raz na wniosek m.in. naszych radnych pojawił się w budżecie miasta ale niestety chwilowo zniknął.
- Cieszymy się też z niewycofania się z innych inwestycji, których nie udało się zrealizować w roku mijającym- bo niestety udało się zrealizować bardzo mało. Ta część inwestycyjna musi pobudzić rozwój Naszego Miasta. A my tak jak mówiliśmy już wcześniej (np. recenzując zeszłoroczny budżet)– zawsze jesteśmy gotowi popierać tego typu inicjatywy.
- Za korzystne mimo wszystko uznajemy widoczną dywersyfikację środków na inwestycje dla dzielnic. Widzimy jak zmieniły się akcenty, mimo, że widać spłacanie politycznych zobowiązań, to i tak cieszymy się z tej dywersyfikacji razem z mieszkańcami dzielnic, wcześniej mniej zauważanych.
Paradoks głosowanego dzisiaj projektu polega na tym, że największa zaleta jednocześnie jest największą wadą i zagrożeniem. Kumulacja inwestycji wynikająca

z rozpoczęcia długo oczekiwanej inwestycji w postaci budowy drogi Racibórz-Pszczyna, realizacji projektów dotyczących Juliusza i Ignacego oraz szeregu innych inwestycji wpłynie na fakt, że jest to budżet finansowych zagrożeń. Diametralny wzrost deficytu budżetowego, spadek nadwyżki operacyjnej, konsumpcja wolnych środków z lat wcześniejszych, wysokie zadłużenie oraz wzrost wydatków majątkowych wskazują, że kondycja finansowa miasta słabnie a biorąc pod uwagę wieloletnie zobowiązania kredytowe, nie wróży to dobrze naszej gminie na najbliższe lata w aspekcie finansowym. Nie ukrywamy, że nieustannie czekamy na inicjowanie procesów inwestycyjnych o charakterze gospodarczym, których wciąż nie widać. Przedłożony budżet nie ma śladu elastyczności i jest sztywny. Projekt budżetu nie ma marginesu błędu – chyba, że Pan Prezydent chce go widzieć w ewentualnej emisji papierów wartościowych, bo zdolności kredytowe miasta są na wyczerpaniu. Skoro nie ma takiego marginesu to obawiamy się, że raczej będziemy używając terminologii medycznej ciąć pacjenta (patrz budżet) aniżeli szukali szans na jego uzdrowienie poprzez dodawanie ważnych elementów.
Nie chcemy dokonywać wybiórczej amputacji projektów w nadchodzącym roku – wolelibyśmy raczej być chirurgami leczącymi pacjenta z szansami na zdrowie, dlatego też proponowanego projektu budżetu nie możemy poprzeć. Z drugiej strony nie chcemy odmawiać Panu Prezydentowi Miasta Rybnika prawa do wprowadzenie w życie swojej wizji miasta. Dlatego wstrzymamy się od głosu podkreślając, że zdecydowanie bardziej istotne będzie wykonanie niż sformułowanie projektu: w myśl zasady, „że nie po słowach a po czynach ich poznacie”.

Łukasz Dwornik
Mirela Szutka
Arkadiusz Szweda
Jerzy Lazar

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto