Olbrycht i Piecha odpowiedzieli na list otwarty protestujących przeciw budowie kopalni Paruszowiec

AK
Wczoraj (22 maja) protestujący przeciw budowie nowej kopalni w Rybniku (grupa Nie dla eksploatacji złoża "Paruszowiec") wysłała list otwarty do posłów, senatorów i europosłów, by wyrazili swój stosunek wobec planowanej inwestycji. Jako pierwsi odpowiedzieli europosłowie Jan Olbrycht i Bolesław Piecha.

Wczoraj (22 maja) protestujący przeciw budowie nowej kopalni w Rybniku (grupa Nie dla eksploatacji złoża "Paruszowiec") wysłała list otwarty do posłów, senatorów i europosłów, by wyrazili swój stosunek wobec planowanej inwestycji. Jako pierwsi odpowiedzieli europosłowie Jan Olbrycht i Bolesław Piecha.

LIST OTWARTY

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie i Europosłowie,
W imieniu niezwykle licznej grupy mieszkańców oburzonych planami budowy
nowej kopalni w Rybniku wysyłamy Państwu w załączniku kopię listu
otwartego z gorącą prośbą o możliwie szybką odpowiedź. Prosimy, aby
odpowiedzi były konkretne i odnosiły się do zadanych pytań. Jesteśmy
pewni, że sytuacja jest Państwu znana, w mediach jest mocno nagłośniona,
poza tym jest to ciąg dalszy sprawy z 2016 roku, zatem mają Państwo na
pewno wyrobione zdanie na ten temat.
Z naszej strony deklarujemy pełne, uczciwe nagłośnienie Państwa
zaangażowania w ważne społecznie zagadnienia.
List ten ten został Państwu wysłany w dniu dzisiejszym Pocztą Polska lub
dostarczony osobiście do biur poselskich w Rybniku. Równocześnie
przekazujemy ten list mediom, tam też przekażemy Państwa odpowiedzi.
Z wyrazami głębokiego szacunku
w imieniu licznej grupy Państwa wyborców, mieszkańców Rybnika
Michał Mroszczak

Jak informuje Michał Mroszczak europosłowie Bolesław Piecha i Jan Olbrycht przekazali już swoje odpowiedzi.

JAN OLBRYCHT, poseł do Parlamentu Europejskiego

Rybnik od lat jest miastem, które jest liderem w walce o czyste powietrze oraz z wielką troską podchodzi do kwestii ochrony środowiska. Powstanie nowej kopalni w dzielnicy Paruszowiec - Piaski to przede wszystkim możliwa degradacja tej części miasta Rybnika. Na terenie dzielnic Paruszowiec - Piaski, Wielopole i Rybnik Północ w ciągu ostatnich lat powstało wiele obiektów użyteczności publicznej takich jak tężnia, tor do jazdy na rolkach czy też kompleks sportowo-rekreacyjny. Znajduję się tam również staw, przy którym wiele rybniczanek i rybniczan spędza czas wolny. Po rozmowach z władzami samorządowymi i mieszkańcami Rybnika jestem zdecydowanym przeciwnikiem budowy kopalni na terenie dzielnicy Paruszowiec - Piaski.
z poważaniem Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego

BOLESŁAW PIECHA, poseł do Parlamentu Europejskiego

Nie jestem zwolennikiem budowy kopalni Paruszowiec w Rybniku. Myślę, że takie jest zdanie całego naszego ugrupowania, które jest w opozycji w Radzie Miasta. Sam urodziłem się w Paruszowcu i nie wiem, czy inwestor znalazłby tam 1 procent poparcia dla tej inwestycji. Decyzja o chęci budowy kopalni jest inicjatywą prywatną, a inwestor musi przejść całą procedurę. Paruszowiec to strefa przeznaczona na inwestycje przemysłowe i temat budowy nowego szybu pojawiał się już 25-30 lat temu. Wiem, że Urząd Miejski chce zmienić plan zagospodarowania dla tego terenu na taki, który wyklucza budowę kopalni. Kopalnię tę ktoś musiałby, zresztą sfinansować, ale nie wydaje mi się, żeby któryś z europejskich banków dał pieniądze na inwestycję, której głównym tematem jest węgiel. Wiemy, jakie są nastroje ekologiczne, a węgiel to paliwo trudne do ucywilizowania w sensie ekologicznym. Poszukujemy raczej drogi, żeby od węgla odchodzić. Myślę, że ta inwestycja nie powstanie, ale oczywiście inwestor zgodnie z prawem może złożyć dokumenty i rozpocząć procedurę.”
Bolesław Piecha, Europoseł

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Europan
Obudzili się. Ekolodzy z Bożej łaski. Dużo mówić, występować w mediach, może ktoś za nich jeszcze coś napisze i nic nie robić. Oblepili plakatami Ustroń, Wisłę; nawet w spokoju nie można odpocząć. Oni wam nie pomogą!!! To tylko tubu PiSu, PO. Teraz się boją o ciepłe posadki, to trochę więcej " szczekają"
Dodaj ogłoszenie