Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magazyny, punkty odbioru darów pękają w szwach. Od poniedziałku zbiórka paczek. Jak można pomóc?

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Siedziba Rybnickiej Rady Kobiet oraz 28 Dzielnicy pękają w szwach. Telefony dzwonią co chwilę, drzwi się praktycznie nie zamykają. A od jutra - dodatkowo - rusza zbiórka tzw. Rybnickiej Paczki dla Ukrainy! To będą dary - konkretne artykuły, które trafią do uchodźców w pierwszym rzucie. Dlatego organizatorzy zbiórek zaznaczają: cieszymy się, że macie tak wielkie serca, ale nie przynoście wszystkiego w jednym czasie, bo energii musi nam wystarczyć na jeszcze wiele dni. Oto, czego jeszcze potrzebujemy!

W niedzielę w Rybniku ponownie spotkał się sztab kryzysowy. - Wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą Śląskim. Dziś na sztabie kryzysowym w urzędzie przekazaliśmy sobie najważniejsze informacje z osobami z powołanego zespołu na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom miasta za ogromną otwartość i okazane serce dla mieszkańców Ukrainy! Pamiętajmy jednak, że energii i empatii musi nam wystarczyć jeszcze na wiele dni - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wszystkie organizacje działające na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców zastrzegają, że dziś ważne jest nasze celowe i skoordynowane działanie! - Chcemy, żeby wszyscy w naszym mieście znaleźli opiekę. Jeżeli będą chcieli zostać u nas na dłużej, to chcemy, by jak najszybciej mogli stanąć na własnych nogach - podkreślają. Apele wystosowują także włodarze przygranicznych miejscowości, którzy proszą, by osoby prywatne, w przypływie serca nie jeździły indywidualnie na granice, by "odbierać stamtąd ludzi". - Jeżeli chcesz transportować osoby spod granicy, jedź tylko wtedy, kiedy masz pewność, że ktoś tam na Ciebie czeka. Miasta przy granicy zgłaszają, że przyjazd po "nie wiadomo kogo" tworzy trudne sytuacje. Blokowane są drogi przejazdu, a mieszkańcy Ukrainy boją się wsiadać do obcych samochodów. Dlaczego? Niestety w tej tragedii pojawiają się już sytuacje chęci podwózki za ogromne pieniądze. ️Jak zapewnia Wojewoda Śląski pomoc humanitarna będzie w najbliższym czasie tworzona na terenie województw - apeluje włodarz Rybnika.

Te apele powtarza także Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Jak podkreśla miejskie magazyny są już wypełnione po brzegi. Jasno pisze czego jest pod dostatkiem, a czego jeszcze brakuje i jak ewentualnie można jeszcze pomóc. - Prosimy o nie przywożenie dużych dostaw wody i innych produktów bezpośrednio do punktu recepcyjnego na dworcu PKP w Przemyślu. Prosimy o wcześniejszy kontakt gdzie należy dowieźć rzeczy przez siebie dowiezione - instruuje prezydent. Jak podkreśla na chwilę obecną nie potrzebują ubrań. Ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Czego więc potrzeba? - Potrzebujemy pościeli, koców, potrzebujemy jednorazowych poszewek, pokrowców na materace, batonów, batonów energetycznych, opakowań jednorazowych na herbatę, posiłki. Potrzebujemy środków higieny jak szampony, żele, mydła w płynie, łóżek polowych i materacy, kamizelek odblaskowych - wylicza.

I na taką pomoc liczą też w Rybniku. Oprócz darów pierwszej potrzeby, które są ściśle określone na liście w ramach tzw. Rybnickiej Paczki dla Ukrainy, potrzeba także latarek, baterii, środków opatrunkowych, środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych (także syropów dla dzieci), plastry, gazy opatrunkowe, sól fizjologiczna, termometry, glukomierze. Potrzebne jest mleko, mleko modyfikowane dla dzieci, słowiczki z obiadkami i deserkami dla maluchów. Nikt nie pogardzi też kocami, śpiworem.

- Będziemy robić jako miasto specjalne zakupy, tego co potrzebują Ukraińcy. Dedykowane, skoordynowane konwoje zorganizują transport. Jako Rybnik będziemy na pewno przygotowywać pakiety dla naszych miast partnerskich, dla Baru i Iwano-Frankiwska. Indywidualny transport staje się coraz mniej pewny i bezpieczny. Po przekroczeniu granicy mogłoby się okazać, że już nie dojedziemy zbyt daleko bo zostaniemy zatrzymani.
Wiem, że serca nasze są gorące i chcemy zrobić wszystko tu i teraz. Za co serdecznie Mieszkańcom Rybnika dziękuję, jednak proszę o przemyślenie swoich decyzji, po to byśmy byli skuteczni w naszym pomaganiu - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. W zbiórkach rzeczowych pamiętajmy by przygotować rzeczy nowe! Nowe i z długim terminem przydatności do spożycia, do użycia!

Osoby, które chcą pomóc, proszone są o kontakt poprzez internetową ankietę. Tam jasno określamy w jakim zakresie, w jaki sposób i kiedy możemy pomóc. - Tworzymy bazę rybnickich rodzin, które chcą gościć u siebie osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Chcesz pomóc, zaopiekować się i nakarmić je przez dłuższy czas?
Chcesz im pomóc w adaptacji w naszym mieście? Chcesz dać dach nad głową? - wypełnij ankietę! Osoby weryfikujące ankiety oddzwonią do Ciebie by doprecyzować Twoją ofertę w zależności od potrzeb - mówią w mieście.
ANKIETA DLA WOLONTARIUSZY

I pamiętajcie, że od poniedziałku w godzinach od 16 do 20 w każdej jednostce OSP w Rybniku będzie można zostawiać wspomniane wcześniej paczki pierwszej potrzeby. Oto co powinno się TYLKO I WYŁĄCZNIE w niej znaleźć.
Artykuły medyczne:
- Komplet plastrów
- Mała butelka płynu do odkażania (np. oktonisept)
- Tabletki przeciwóbolwe ( Apap, Ibuprom)
- Aspiryna
- Bandaż elastyczny
- 6-10 maseczek jednorazowych

Artykuły spożywcze:

- 6 zupek typu gorący kubek
- 6 zupek tzw. chińskich
- 6 zupek typu gorący kubek na słodko
- 1 duże opakowanie herbaty w torebkach ekspresowych
- 1 kawa rozpuszczalna lub mielona
- 1 dżem
- 3 puszki rybne
- 3 puszki mięsne
- chleb tostowy z długim terminem spożycia

Artykuły osobiste:

- szampon do włosów
- żel, mydło do mycia
- pasta do zębów
- 4 szczoteczki do zębów
- 10 małych paczek chusteczek higienicznych
- paczka wilgotnych chusteczek dla dzieci (ok.60 sztuk w opakowaniu)

Artykuły pozostałe:

- opakowanie papieru toaletowego (np. w zgrzewce po 8 rolek)
- 2 paczki podpasek
- 1 opakowanie pieluch typu „pampers”
- 1 opakowanie mleka w proszku dla dzieci
- zgrzewka wody mineralnej niegazowanej w zgrzewce po 6 sztuk

Instrukcja
:

Artykuły medyczne, spożywcze i osobiste spakuj do jednej paczki i opisz „Rybnicka paczka dla Ukrainy”. To pakiet na start dla osób, które mogą znaleźć się w naszym mieście o każdej porze dnia i nocy. Chodzi o to, by na początek dostały najpotrzebniejsze artykuły, które pozwolą przetrwać najbliższy czas. Artykuły pozostałe przywieź w luźnej torbie, będą rozdysponowywane na bieżąco w zależności od potrzeb.

Do paczki nie dokładaj nic więcej, by rzeczy się nie marnowały, a jednocześnie dawały pewność, że osoby potrzebujące dostają to, co najpotrzebniejsze. Uwaga, rzeczy powinny być nowe z długim okresem przydatności do spożycia czy użycia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto