Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z budową hospicjum w Rybniku? Miasto ogłosiło nowy przetarg

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W sumie, budowa hospicjum ma pochłonąć ponad 40 mln zł, z czego miasto przeznaczy na ten cel 30 mln zł. Miasto szacuje, że hospicjum ma zostać oddane do użytku w 2025 roku
W sumie, budowa hospicjum ma pochłonąć ponad 40 mln zł, z czego miasto przeznaczy na ten cel 30 mln zł. Miasto szacuje, że hospicjum ma zostać oddane do użytku w 2025 roku M. Koczy, UM Rybnik, arc
RYBNIK. Jest szansa, że budowa hospicjum w Rybniku wkrótce znów ruszy. Miasto ogłosiło bowiem przetarg na dokończenie budowy nowego obiektu, który ma powstać w Niedobczycach. Wcześniej, odstąpiono od umowy z dotychczasowym wykonawcą, który nie wywiązał się z terminów realizacji robót budowlanych.

Budowa hospicjum w Rybniku stanęła w miejscu. Ogłoszono przetarg na dokończenie budowy

Miasto Rybnik ogłosiło postępowanie przetargowe na dokończenie budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku-Niedobczycach, które ma powstać przy ulicy Barbórki. Choć obiekt miał zostać oddany do użytku z końcem 2023 roku, realizacja została przerwana w związku z odstąpieniem od umowy zawartej z dotychczasowym wykonawcą.

Poza samym budynkiem hospicjum, zamówienie obejmuje również zagospodarowanie terenu, w tym m.in. sieci zewnętrzne, drogę dojazdową, drogę wewnętrzną, stanowiska postojowe, chodniki i ścieżki przeznaczone do ruchu pieszego, infrastrukturę towarzyszącą, elementy małej architektury oraz tereny zielone. Termin składania ofert mija 15 stycznia 2024 roku. Po tym czasie powinniśmy poznać nowego wykonawcę obiektu.

Budowa hospicjum wstrzymana. Miasto odstąpiło od umowy z dotychczasowym wykonawcą

W styczniu bieżącego roku, miasto odstąpiło od umowy na budowę hospicjum z dotychczasowym wykonawcą. Jak wskazywał wówczas Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta w Rybniku, podstawą do odstąpienia było nierealizowanie postanowień zawartej umowy po stronie wykonawcy robót budowlanych. Chodziło przede wszystkim o nieterminową realizację zadania i brak postępów w pracach. Inwestycję, która miała zostać zakończona w 2023 roku, realizowała firma LK INWEST Sp. z o.o. z Wrocławia.

- Pomimo, iż realizacja zadania odbywała się ze znaczącym opóźnieniem robót budowlanych, Miasto jako zamawiający dokonało rozliczeń za wykonane roboty budowlane z Wykonawcą oraz podwykonawcami w łącznej kwocie przekraczającej 3 mln złotych. Odebrane i rozliczone zostały prace ziemne, instalacyjne wod-kan oraz prace żelbetowe. Po odstąpieniu od umowy dokonaliśmy oceny zakresu wykonanych prac oraz inwentaryzacji końcowej zadania. Na tej podstawie przygotowana została wycena i zakres prac budowlanych koniecznych do realizacji celem dokończenia budowy obiektu - wyjaśniał Jacek Hawel.

Miasto przeszło więc do zaktualizowania przedmiarów, kosztorysów i niezbędnej dokumentacji, pozwalającej na ogłoszenie nowego przetargu. Wartość zadania oszacowana została na nowo na 35 mln złotych. Jak tłumaczą urzędnicy, kwota ta uwzględnia zakres wykonanych do tej pory prac, urealnia też koszty, wynikające z aktualnych wartości rynkowych robót i usług koniecznych do realizowania w ramach tego przedsięwzięcia. To dlatego konieczne stało się zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta.

- Zmiany w budżecie rybniccy radni uchwalili na wrześniowej sesji rady miasta, przeznaczając na to zadanie dodatkowe 14,2 mln zł. Przypomnijmy, że inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 10 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - przekazuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa UM Rybnik.

W sumie, budowa hospicjum ma pochłonąć ponad 40 mln zł, z czego miasto przeznaczy na ten cel 30 mln zł. Miasto szacuje, że hospicjum ma zostać oddane do użytku w 2025 roku.

Miejsce dla 30 pacjentów stałej opieki

Rybnickie hospicjum powstaje przy ulicy Barbórki, w dzielnicy Niedobczyce. Obiekt ma stać się miejscem dla 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej. Inwestycja przewiduje budowę budynku hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym drogą wewnętrzną, parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych.

Hospicjum ma być obiektem wolnostojącym, z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. W każdym ze skrzydeł zaprojektowano wewnętrzne patio, podcienie, a także taras dostępny z poziomu piętra.

W sumie, budowa hospicjum ma pochłonąć ponad 40 mln zł, z czego miasto przeznaczy na ten cel 30 mln zł. Miasto szacuje, że hospicjum ma zostać oddane do użytku w 2025 roku

Co dalej z budową hospicjum w Rybniku? Miasto ogłosiło nowy przetarg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto