Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Ekonomiczny w filii w Rybniku kształci menadżerów na studiach podyplomowych dla Polskiej Grupy Górniczej

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Inauguracja studiów podyplomowych na UE
Inauguracja studiów podyplomowych na UE Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
W auli rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego odbyła się uroczysta inauguracja pierwszych podyplomowych studiów techniczno-ekonomicznych "Menedżer produkcji". Studia realizowane będą na podstawie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem, Polską Grupą Górniczą oraz Głównym Instytutem Górnictwa.

Taki kierunek studiów dedykowany jest kadrom Polskiej Grupy Górniczej, a studia o charakterze techniczno-ekonomicznym są nowością w ogóle na rynku edukacji podyplomowej. Program realizowany jest na podstawie porozumienia o współpracy pomiędzy UE Katowice, PGG oraz GiG podpisanego przez wymienione instytucje w dniu 22 lipca 2022 r. - Chciałbym pokreślić, że kształcenie na studiach podyplomowych można określić mianem interdyscyplinarnego. Jest to niezwykle cenne, że nie ukierunkowujemy się wyłącznie na sferę techniczną i produkcyjna, ale cały program przewiduje również aspekty ekonomiczne, prawne, finansowe, jak również nowoczesne zaawansowane technologie, które są stosowane w górnictwie - mówił podpisując porozumienie wiceprezes Zarządu ds. Produkcji Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst.

Celem zawartego latem porozumienia było upowszechnianie wiedzy technicznej oraz ekonomicznej, w dziedzinie zarządzania, w tym zarządzania w przemyśle, a także realizacja projektów edukacyjnych i badawczych przy wykorzystaniu dorobku naukowego, edukacyjnego i doświadczeń profesjonalnych stron porozumienia.

Jak w czasie inauguracji nowych studiów zaznaczyła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak w ostatnim czasie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach przywiązuje się coraz większą wagę do podpisywania umów z partnerami, którzy reprezentują region i kraj, co ma szczególne znaczenie również w kontekście przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. - Zakończyliśmy intensywne prace nad nowatorskim projektem kształcenia interdyscyplinarnego. Na zlecenie PGG S.A. korzystając z cennych sugestii praktyków, zespół pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Głównego Instytutu Górnictwa przygotował skrojony na miarę program studiów Menedżer Produkcji. Teraz przechodzimy do realizacji naszej koncepcji kształcenia podyplomowego, gdzie w ramach jednego kierunku trzysemestralnych studiów podyplomowych realizowane są zajęcia z obszaru nauk technicznych i społecznych, ze szczególnym naciskiem na walor praktyczny. Program studiów jest niezwykle ważny, ale zasadnicze znaczenie ma odpowiednia jego realizacja. My możemy pochwalić się, doskonale dobraną kadrą, gwarantującą praktyczny przekaz przy zachowaniu najwyższych standardów dydaktycznych. Studia pomogą naszym słuchaczom w odkrywaniu potencjału menedżerskiego przy uwzględnieniu technicznych uwarunkowań i specyfiki zakładu produkcyjnego. Cieszę się, że wreszcie możemy powitać w rybnickiej Filii UE w Katowicach naszych nowych słuchaczy - mówiła prof. Olszak w czasie inauguracji.

- Współpraca otwiera nową przestrzeń do bardziej holistycznego kształcenia i przygotowania oferty dydaktycznej, która będzie miała całościowy i uniwersalny charakter. (...) Będzie nam ona także pozwalała łączyć potencjały: intelektualny, dydaktyczny i pojęciowy. Liczymy na to, że dzięki tej współpracy efekt synergii będzie wzmocniony - podkreślał z kolei dr inż. Tomasz Zieliński, prof. UE Prodziekan Kolegium Studiów, Dyrektor rybnickiej Filii.

Utworzone w Rybniku studia podyplomowe "Menadżer produkcji" przeznaczone są dla 30 pracowników kadry zarządzającej, dozoru wyższego i kierownictwa kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Zajęcia będą trwały 2 semestry, łącznie 200 godzin, a prowadzone będą przez naukowców Uniwersytetu, a także specjalistów oraz praktyków GIG. Ich tematyka będzie obejmowała, aż 5 modułów, w tym: górnictwo, energetykę, prawo w obrocie gospodarczym, zarządzanie przedsiębiorstwem, umiejętności menedżerskie w przemyśle.

Słuchacze studiów będą mieli możliwość zapoznania się m.in. z nowoczesnymi technologiami węglowymi, innowacjami przemysłowymi oraz mechanizacją i automatyzacją. W programie uwzględniono zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa pracy i eksploatacji, a także identyfikacji i zwalczania zagrożeń, ochrony powierzchni, powietrza i wód. Co więcej uczestnicy studiów poznają również proces zgazowania węgla w reaktorze, produkcję wodoru oraz wychwytywanie dwutlenku węgla i metanu. Zgodnie z założeniami programu część zajęć będzie realizowana laboratoryjnie w kopalni doświadczalnej Barbara.

W programie przewidziano też zajęcia z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, finansami i rachunkowością oraz controlingiem w przemyśle. Nacisk położony jest także na rozwój kompetencji liderskich, jak np. zasady rekrutacji i motywowania pracowników, delegowania zadań, negocjacji i rozwiązywania konfliktów czy zarządzania projektami w przemyśle. Zajęcia obejmują też m.in. zagadnienia z zakresu prawa, etyki w biznesie, ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, ochrony danych oraz przeciwdziałania korupcji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto