MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ten rok był dla nas przełomowy! Rozmowa z Pawłem Pindurem – założycielem fundacji Soundscape

mat. pras.
fundacja Soundscape
fundacja Soundscape mat. pras.
Dla fundacji Soundscape 2023 rok był niezwykle udany - pełen sukcesów i inspirujących wydarzeń, które przyciągały tłumy uczestników. W rozmowie Paweł Pindur – założyciel fundacji Soundscape oraz pomysłodawca Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab podsumowuje bieżący rok oraz zdradza plany fundacji na kolejne miesiące.

Jakie wydarzenia były dla Was najważniejsze w tym mijającym już 2023 roku?
Paweł Pindur: Bez wątpienia w 2023 roku dla fundacji Soundscape najważniejsze było otwarcie jedynego w swoim rodzaju Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab, które swoją siedzibę ma w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. To zwieńczenie naszej wieloletniej pracy. W tych wyjątkowych przestrzeniach ulokowaliśmy najnowsze systemy i sprzęt, zaimplementowaliśmy system dźwięku 3D i wirtualną akustyką, a także połączyliśmy siły z laboratorium obrazu ruchomego i interakcji (eksperymentalnego studia filmowego ASP w Katowicach), co daje teraz studentom, artystom, a także badaczom wielkie możliwości. Ogromny sukces to także pełna realizacja naszego rocznego kalendarza, co pozwoliło nam ocenić skuteczność działań prospołecznych i kulturalnych skierowanych do mieszkańców województwa śląskiego i nie tylko. Zaoferowaliśmy w tym roku różnorodne akcje, warsztaty czy koncerty dla różnych grup społecznych, dzięki czemu zaistnieliśmy nie tylko w Katowicach, ale w całej Polsce. Jesteśmy także niezwykle dumni z pozyskania partnera tytularnego. Wybór padł na Grupę Tauron ze względu na ich związek z prądem i ekologią, które są podstawą naszych innowacyjnych działań. Cieszymy się, że znaleźliśmy w Grupie Tauron życzliwych, kompetentnych ludzi, którzy zrozumieli nasz pomysł i nas wspierają.

Co zaproponujecie w 2024 roku? Czy akcje, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, powrócą?
Paweł Pindur: W 2023 roku dzięki naszym akcjom udało się nam dotrzeć bezpośrednio do ponad 14 tys. osób i 32 mln odbiorców medialnych. Uważam to za ogromnym sukces. W przyszłym roku będziemy kontynuować działania edukacyjne, warsztatowe oraz kulturalne i społeczne, które będą skierowane do wszystkich grup społecznych. Chcemy, aby większość naszych działań miała w przyszłym roku zasięg ogólnopolski. Mogę zapewnić również, że rozszerzymy nasz kalendarz o nowe, nietuzinkowe projekty. Mam nadzieję, że przyciągną tych niezdecydowanych. Nasze cele na nadchodzący rok to również dalsza ekspansja oraz szersza współpraca ze środowiskiem akademickim, a także promowanie fundacji Soundscape jako silnej marki oraz centrum innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie dźwięku i jego wpływu na społeczeństwo.

Jak wygląda Wasza współpraca z Akademią Sztuk Pięknych?
Paweł Pindur: Rola Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest tutaj kluczowa. Dzięki współpracy z uczelnią mogliśmy stworzyć Laboratorium Nowych Mediów, które jest miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, studentów i artystów. Ponadto dzięki wysiłkom naszym oraz JM Rektora prof. dr hab. Grzegorza Hańderka udało się stworzyć przestrzeń, w której możemy rozwijać nasze działania związane z dźwiękiem, obrazem i nowymi mediami. Ta współpraca nie tylko wzbogaciła to miejsce, ale też umożliwiła wspólne tworzenie kierunków dydaktycznych, inspirując nas do nowych działań. Naszym wspólnym celem jest nieustanne czerpanie inspiracji z siebie nawzajem, rozwój nowych form sztuki i przekazywanie wiedzy przyszłym pokoleniom. Mamy nadzieję, że współpraca ta zaowocuje kolejnymi projektami, a także pozwoli zaistnieć nam na arenie międzynarodowej.

Rozważacie ekspansję międzynarodową?
Paweł Pindur: Tak naprawdę ona już trwa, ale w przyszłości planujemy ją rozszerzać, co pozwoli nam na lepsze wykorzystanie naszego potencjału i zdobycie rozpoznawalności w międzynarodowym środowisku artystycznym i społecznym. Współpracowaliśmy do tej pory z ośrodkami we Francji, Holandii, Włoszech oraz w Niemczech i była to świetna współpraca, która zaowocowała m.in. dedykowanymi systemami dźwięku 3D oraz zmiennej akustyki, zaprojektowanymi wyłącznie dla Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab.

W jaki sposób pozyskujecie środki na realizację działań społecznych?
Paweł Pindur: Wszystkie nasze akcje są bezpłatne. Realizujemy je poprzez współpracę z różnymi instytucjami i firmami komercyjnymi, które pasują do konkretnych naszych działań. I tak na przykład organizując akcję Solar Renewal – cykl terapeutycznych sesji muzycznych na zwiększającą świadomości w profilaktyce depresji, współpracowaliśmy z Beatą Drzazgą założycielką centrum medycznego BetaMed. Taka współpraca jest korzystna zarówno dla fundacji, jak i dla partnerów, którzy zyskują nie tylko promocję, ale również udział w wartościowych działaniach społecznych. Ponadto korzystamy z różnych form wsparcia, takich jak dotacje czy granty.

Czy zauważyliście, że Wasze akcje mają wpływ na lokalną społeczność?
Paweł Pindur: Myślę, że mamy pozytywny wpływ na społeczność lokalną, ale potrzebujemy dalszych badań i analiz, aby móc dokładnie to określić. Nasze działania mają charakter długoterminowy. Chcemy doprowadzić do zmiany w myśleniu i podejściu społeczeństwa do sztuki, kultury i muzycznych innowacji. Fundacja stawia na wartościową wymianę doświadczeń, rozwijanie świadomości kulturowej oraz aktywizację społeczną, co przyczynia się do zacieśniania więzi społecznych.

Jakie są Wasze główne cele na 2024 rok?
Paweł Pindur: Naszym głównym celem jest rozwój. Chcemy utrzymać narzucone sobie tempo, otwierać się na nowe pomysły, technologie oraz ludzi. Zależy nam również na przyciąganiu do nas młodych, muzycznych talentów, a także znanych już gwiazd i przedstawiania ich w nieco innych odsłonach. Dzięki przyznanemu Katowicom tytułu miasta Nauki 2024 r. przyszły rok będzie także okazją dla fundacji do przedstawienia się nie tylko od strony artystycznej, ale także naukowo-badawczej.

Dziękuję za rozmowę!
Paweł Pindur: Dziękuję i zapraszam wszystkich na wydarzenia organizowane przez fundację Soundscape i Tauron Lab!

Fundacja Soundscape powstała w 2020 roku w Katowicach. Jej założycielem jest Paweł Pindur – współzałożyciel i były członek kabaretu Łowcy.B. Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane przez fundację koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne czy warsztaty leżą na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentując zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzając ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ten rok był dla nas przełomowy! Rozmowa z Pawłem Pindurem – założycielem fundacji Soundscape - Katowice Nasze Miasto

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto