Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGG rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Głównym Instytutem Górnictwa. Jesienią ruszą studia dla górników

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach podpisał dwa porozumienia z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Polską Grupą Górniczą. Pierwszym efektem tej współpracy będzie uruchomienie nowego kierunku, który głównie będzie skierowany do pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Jak zapewniają strony porozumień, przyniosą one wymierne korzyści dla każdego z tych podmiotów.

Idea, która zrodziła się miesiąc temu podczas kongresu Corporate Governance 2022, w piątek 22 lipca stała się faktem. W auli rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podpisano dwa porozumienia - dwustronne z Głównym Instytutem Górnictwa, a kolejne trójstronne z Polską Grupą Górniczą. Ich celem jest wzmocnienie współpracy między tymi podmiotami oraz kształcenie przyszłych menadżerów przemysłu.

- Wierzę w moc porozumienia, tych dwóch umów, które dziś podpisujemy. Jako rektorowi bardzo zależy mi na otwartości naszej społeczności na otoczenie i potrzeby mieszkańców regionu. Problemy, przed którymi stoimy są tak złożone, że nie jesteśmy w stanie sami podjąć ich realizacji. Właśnie tych dwóch partnerów, z którymi dzisiaj podpisujemy umowę może to ułatwić. Jest taka szansa, że przynajmniej częściowo możemy rekomendować pewne rozwiązania, w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ekologii, klimatu i holistycznego podejścia do edukacji. Kształcimy menadżerów czy specjalistów od spraw produkcji, ale musimy pokazać te zagadnienia bardzo szeroko, nie tylko menadżersko, ale i technologicznie. Naszą misją jest to, aby zmieniać region, aby pomagać mieszkańcom, by żyło im się lepiej. Mamy nadzieję, że z naszymi partnerami będziemy mogli rozwiązywać problemy związane z bezpieczeństwem energetycznym czy ekologią - mówiła prof. dr hab. inż. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Porozumienie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z GIG-iem

Pierwsze porozumienie dotyczy ściślejszej współpracy między Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, a Głównym Instytutem Górnictwa. To kontrakt ramowy, który otwiera drogę do porozumień bardziej szczegółowych.

- Dla Głównego Instytutu Górnictwa - jeśli chodzi o naukę - konieczne jest działanie multidyscyplinarne. Obecnie tak działa świat, dlatego też tworzy się zespoły, w skład których wchodzą inżynierowie, chemicy, biochemicy itd. W naszym przypadku mamy taką wizję, że współpracować będą ze sobą ekonomiści i ludzie z ogólnie rozumianej branży technicznej. Połączenie tych kompetencji powinno przynieść korzyści zarówno dla Uniwersytetu, jak i GIG-u.
Nie ma nowoczesnego przemysłu bez ekonomii i ekonomii bez nowoczesnego przemysłu - podkreślał prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Również dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach taki kontrakt jest niezwykle cenny. To rozwiązanie, które może skutkować współpracą na różnych obszarach edukacji.

- Nasza współpraca będzie polegała na podejmowaniu inicjatyw i realizowaniu projektów, których celem będzie wspieranie rozwoju naszej społeczności i realizacji założeń strategii dla Śląska. Taka współpraca jest doskonałym pomysłem, gdyż zajmujemy się różnymi obszarami. W tej różnorodności znajduje się nasz potencjał. Wykorzystajmy go - dodawała dr Katarzyna Olejko, starszy wykładowca z rybnickiej filii UE w Katowicach.

Cztery priorytety współpracy i nowy kierunek studiów

Jak podkreślał dr inż. Tomasz Zieliński, kierownik filii UE w Rybniku, podpisane w piątek trójstronne porozumienie, otwiera nową przestrzeń do bardziej holistycznego kształcenia i do oferowania oferty dydaktycznej, która będzie miała bardziej całościowy i uniwersalny charakter. Współpraca z GIG-em i PGG będzie oparta na czterech priorytetach.

- Współpraca z naszymi nowymi partnerami pozwoli łączyć nowe potencjały intelektualne, potencjał dydaktyczny i pojęciowy. Liczymy na to, że dzięki tej współpracy, efekt synergii będzie wzmocniony. Ważnym priorytetem jest także transformacja. Odnoszę wrażenie, że nikt bardziej niż Uniwersytet Ekonomiczny, jak i dwóch naszych dzisiejszych partnerów, lepiej nie rozumie procesów, które dokonują się na kanwie tranzycji pomiędzy rewolucjami przemysłowymi od drugiej, przez trzecią, po czwartą, w której aktualnie jesteśmy. Istotnym priorytetem jest także praktyczność, gdyż dzisiaj wszystko mierzy się w pieniądzu. Niestety, bardzo często ekonomizacji podlega również dydaktyka, w której student staje się klientem, wiedza towarem, a wykładowcy kapitałem, który powinien być efektywnie wykorzystywany. W tym wszystkim coraz większego znaczenia nabiera praktyczne kształcenie. Jestem przekonany, że we współpracy z instytucjami o profilu - wydaje się skrajnie innym niż uczelnia ekonomiczna - jest spory potencjał. My jako ekonomiści zawsze jesteśmy w drodze, nie jesteśmy celem samym w sobie. Przemysł ma tą zaletę, że jest praktyczny z natury. Połączenie tych dwóch obszarów może skutkować dobrą dydaktyką, a nie taką, której przykleja się jakieś łatki - podkreślał dr inż. Tomasz Zieliński.

Studia z przeznaczeniem dla pracowników PGG

Podpisane w piątek trójstronne porozumienie, skutkować będzie uruchomieniem nowego kierunku studiów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Ten ma ruszyć już jesienią.

- Porozumienie z PGG będzie skutkować studiami, które już są w opracowaniu. Od października powstanie nowy kierunek studiów., dedykowany głównie dla pracowników PGG. Studia będą sprofilowane pod potrzeby tej branży, co jest bardzo praktycznym skutkiem dzisiejszych porozumień. Zaoferujemy studia podyplomowe, które będą związane z kształceniem menadżerów przemysłu - mówił kierownik filii UE w Rybniku.

Dotąd wiadomo, że blisko połowa zajęć będzie dotyczyła zagadnień technicznych. To dlatego, że Polska Grupa Górnicza zauważyła potrzebę doskonalenia i wspierania rozwoju pracowników, którzy potrzebują wzmocnienia organizacyjnego i zarządczego. Dodatkowo oprócz organizacji i zarządzania, studia będą obejmowały również element kształcenia technicznego.

- Niezmiernie cieszę się, że możemy przystąpić do tej współpracy. To jest niezwykle cenna rzecz, że nie ukierunkowujemy się jedynie na sferę techniczno-produkcyjną, ale cały program przewiduje również aspekty ekonomiczne, prawne i finansowe oraz nowoczesne zaawansowane technologie, które stosowane są w górnictwie. Ważny jest także aspekt zagrożeń naturalnych, który nie został tu pominięty. Dla nas najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników, którzy pracują w górnictwie - podsumował Rajmund Horst, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji w PGG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto