Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jest szansa na rozwój terenów inwestycyjnych przy drodze regionalnej w Rybniku? Miasto podjęło współpracę z KSSE

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Miasto Rybnik podjęło współpracę z wojewodą śląskim i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie zagospodarowania terenów inwestycyjnych przy drodze regionalnej
Miasto Rybnik podjęło współpracę z wojewodą śląskim i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie zagospodarowania terenów inwestycyjnych przy drodze regionalnej UM Rybnik
INWESTYCJE. Miasto Rybnik podjęło współpracę z wojewodą śląskim i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie zagospodarowania terenów inwestycyjnych przy drodze regionalnej. Tam gdzie miał powstać Panattoni Park Rybnik, tam trzeba będzie znaleźć nowego inwestora.

Jest szansa na rozwój terenów inwestycyjnych przy drodze regionalnej w Rybniku?

W środę 14 lutego, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim miasto Rybnik podpisało umowę o współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz wojewodą śląskim. Celem jest wzajemna współpraca i promocja na rzecz pozyskania inwestora i zagospodarowania nieruchomości o powierzchni 40 ha, położonych przy drodze regionalnej Racibórz-Pszczyna. Podpisanie umowy zbiegło się w czasie z informacją o wycofaniu się z dużej inwestycji Panattoni Park Rybnik. Więcej tutaj:

- Wpływ na rozwój regionu ma przede wszystkim dobra współpraca wielu podmiotów – w tym przypadku miasta Rybnik, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Wojewody Śląskiego. Cieszy mnie, że stwarzane są kolejne możliwości przyciągania inwestorów do województwa śląskiego. Musimy działać wspólnie, by zwiększać potencjał gospodarczy regionu – podkreślił wojewoda śląski Marek Wójcik.

Zdaniem dr. Janusza Michałka z KSSE, podpisanie umowy pozwoli na aktywne pozyskanie inwestorów dla Rybnika.

- Umowa dotyczy terenu rozszerzającego ofertę Polskiej Strefy Inwestycji, która zdała egzamin od pierwszego dnia funkcjonowania, widzimy to po 5-ciu latach jej istnienia. PSI to rozwój infrastruktury ułatwiającej realizację inwestycji – budujemy drogi, kanalizację, wspieramy budowę instalacji energetycznych i gazowych. Jestem przekonany, że nasza współpraca już w niedługim czasie zaowocuje nowymi inwestycjami zlokalizowanymi na terenie Rybnika, co dodatkowo przyczyni się do jej rozwoju - informuje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Z kolei prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wiąże z umową współpracy spore nadzieje.

Trzeba szukać nowych inwestorów

Teren objęty umową o współpracy był przedmiotem przetargu organizowanego przez miasto w 2022 roku, który wygrała firma z Grupy Panattoni. Początkowy termin zawarcia notarialnej umowy sprzedaży został wyznaczony jeszcze na 2022 rok.

Na wniosek Panattoni, argumentowany sytuacją na rynku (wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, ograniczona dostępność do finansowania tak dużej inwestycji), miasto Rybnik w porozumieniu z wojewodą śląskim, wydało zgodę na przedłużenie terminu na zawarcie umowy sprzedaży terenu. Strony ustaliły termin 30 listopada 2023, przedstawiciele inwestora nie przystąpili jednak do zawarcia notarialnej umowy sprzedaży w wyznaczonym terminie. Zgodnie z zapisami przetargu, wpłacone przez Panattoni wadium w wysokości 2 448 000,00 zł nie podlega zwrotowi, kwota ta jest przychodem Skarbu Państwa i gminy Rybnik.

– Atrakcyjny teren o powierzchni 40 ha pozostaje własnością Skarbu Państwa i częściowo Miasta Rybnika, dlatego szybko przystąpiłem do rozmów z KSSE i Wojewodą Śląskim, aby szukać dobrych rozwiązań dla zagospodarowania tego terenu. Mam nadzieję, że to drugie podejście okaże się dla Rybnika szczęśliwe – komentuje Piotr Kuczera prezydent Rybnika.

Miasto Rybnik podjęło współpracę z wojewodą śląskim i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie zagospodarowania terenów inwestycyjnych przy drodze regionalnej

Czy jest szansa na rozwój terenów inwestycyjnych przy drodze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto