MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się przebudowa ulicy Mikołowskiej w Rybniku. Miasto pozyskało na ten cel ponad 90 mln zł ze środków unijnych

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Przedmiotem dofinasowanego rybnickiego projektu jest przebudowa odcinka DW 925 o długości ponad 3,6 km
Przedmiotem dofinasowanego rybnickiego projektu jest przebudowa odcinka DW 925 o długości ponad 3,6 km M. Koczy, UM Rybnik,
RYBNIK. To wiadomość, która z pewnością ucieszy kierowców poruszających się ulicą Mikołowską w Rybniku w kierunku centrum miasta i autostrady A1, choć w pierwszej kolejności będą musieli się liczyć z utrudnieniami. Droga będzie bowiem przebudowana na odcinku od mostu na rzece Ruda do granicy miasta z gminą Czerwionka-Leszczyny.

Na to czekają mieszkańcy Rybnika. Będzie przebudowa ulicy Mikołowskiej

Ponad 93,2 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Rybnika na przebudowę ulicy Mikołowskiej od mostu na rzece Ruda do granicy Rybnika z gminą Czerwionka-Leszczyny. Środki te pozwolą na gruntowną modernizację drogi, która będzie odbywa się w dwóch etapach.

Pierwszy z nich został już zakończony i obejmował przebudowę mostu nad rzeką Ruda oraz wiaduktu nad zlikwidowaną linią kolejową przed skrzyżowaniem z ul. Robotniczą. Drugi etap obejmie przebudowę drogi na pozostałym przebudowywanym odcinku wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W zakresie prac znalazła się m.in. całkowicie nowa konstrukcja jezdni, budowa odwodnienia drogi, budowa infrastruktury rowerowej wzdłuż całego przebudowywanego odcinka, przebudowa i budowa chodników na obszarach zurbanizowanych, przebudowa i budowa oświetlenia na całym odcinku drogi, przebudowa przystanków komunikacji miejskiej, budowa i przebudowa sygnalizacji świetlnych na dwóch skrzyżowaniach.

- Przypomnę, że przeszło 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Mikołowskiej, czyli fragment drogi wojewódzkiej nr 925, od lat czekał na gruntowną przebudowę – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Pod względem technicznym miasto było przygotowane od dawna – gotowy był projekt modernizacji drogi oraz pozwolenie na budowę. Głównym problemem pozostawały finanse. Szacunkowy koszt rozbudowy tej drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, znacznie przewyższał możliwości budżetowe miasta. Dlatego jeszcze w 2021 roku, za blisko 900 tys. zł, ulica Mikołowska została doraźnie wyasfaltowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do granicy miasta. Zaś w 2023 udało się zrealizować wspomniany wyżej ważny etap 1, jakim była budowa nowego wiaduktu nad dawną linią kolejową oraz mostu na rzeką Rudą – dodaje prezydent.

Celem inwestycji jest między innymi poprawa warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Miasto ma również nadzieję, że pozwoli to uatrakcyjnić strefy gospodarcze zlokalizowane wzdłuż ulicy Mikołowskiej. Wartość całkowita przebudowy ul. Mikołowskiej to 109 704 712,17 zł, a dofinansowanie przyznane zostało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja ma odbywać się w latach 2025-2026.

Warto również dodać, że Zarząd Dróg Wojewódzkich aktualnie realizuje inwestycję będącą uzupełnień inwestycji Rybnika. Chodzi o przebudowę DW 925 od granicy Rybnika i Czerwionki-Leszczyn aż do Rudy Śląskiej. Jak podkreślają rybniccy urzędnicy, po realizacji obu zadań do końca 2026 roku, powstanie jednolity przebudowany ciąg drogowy o długości prawie 30 km umożliwiający sprawną komunikację na osi Rybnik-Czerwionka-Leszczyny-autostrada A1-Orzesze-Ruda Śląska.

Przedmiotem dofinasowanego rybnickiego projektu jest przebudowa odcinka DW 925 o długości ponad 3,6 km

Szykuje się przebudowa ulicy Mikołowskiej w Rybniku. Miasto ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto