Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog truł nas zimą. Smutne dane jakości powietrza w Rybniku, Wodzisławiu i Raciborzu. Było bardzo źle

Karny Kopciuch
Smog truł nas zimą. Smutne dane jakości powietrza w Rybniku, Wodzisławiu i Raciborzu. Było bardzo źle
Smog truł nas zimą. Smutne dane jakości powietrza w Rybniku, Wodzisławiu i Raciborzu. Było bardzo źle Karny Kopciuch
W ostatnim sezonie grzewczym jakość powietrza w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu była grosza niż rok wcześniej.

Karny Kopciuch. Zima sroższa, to i powietrze gorsze. Smutne dane o jakości powietrza w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu

Statystyki ostatnich miesięcy pokazują, że nadal to pogoda decyduje o tym, jakim powietrzem oddychamy. W ostatnim sezonie grzewczym jakość powietrza w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu była grosza niż rok wcześniej.

Subregion Zachodni województwa śląskiego to jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów w Polsce. Smog nad miastami subregionu pojawia się z początkiem sezonu grzewczego i nie odpuszcza do wiosny. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili, jakim powietrzem w ostatnich miesiącach oddychali mieszkańcy Rybnika, Raciborza i Wodzisławia Śląskiego.

- Dlaczego wybraliśmy te miasta? Po pierwsze, to w nich działają stacje Państwowego Monitoringu Środowiska, które prowadzą automatyczne, a więc na bieżąco aktualizowane pomiary jakości powietrza. Po drugie, wszystkie trzy stacje monitorują zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10. Po trzecie, dane ze stacji państwowego monitoringu są rzetelne, wiarygodne a przez to porównywalne. Po czwarte, wszystkie trzy miejscowości zajmują wysokie miejsca niechlubnych rankingów zanieczyszczeń powietrza – tłumaczy Emil Nagalewski - koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Przez pół roku sezonu grzewczego najwięcej dni z przekroczonymi normami pyłu zawieszonego PM10 odnotowano w Wodzisławiu Śląskim, bo aż 68. Niewiele lepiej było w Rybniku - 65 dni. W Raciborzu dni z przekroczeniami było 56. Co ciekawe w tych samych miesiącach rok wcześniej było lepiej - w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim odnotowano po 53 dni z przekroczeniami, w Raciborzu 44 takie dni.

Statystyki ostatnich miesięcy pokazują, że nadal to pogoda decyduje o tym, jakim powietrzem oddychamy. Pierwsza połowa sezonu grzewczego zapowiadała się całkiem dobrze w porównaniu z atakami smogu, z którymi musieliśmy się mierzyć w ostatnich latach. Wystarczyło jednak kilka chłodniejszych tygodni, co nie jest przecież zjawiskiem nietypowym w naszej części świata i okazało się, że znowu dzień po dniu oddychaliśmy truciznami.

Miejmy nadzieję, że to ostatni taki sezon. Uchwała antysmogowa powinna wymieść z kotłowni najstarsze kopciuchy, które są główną przyczyną fatalnej jakości powietrza w Polsce. Od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie można ich używać. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zapowiada, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy nie zrobili nic, by przestać truć swoich sąsiadów. Oby równie zdecydowani byli włodarze innych śląskich miast – podsumowuje Emil Nagalewski.

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto