Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: WSS nr 3 wystartuje w konkursie o uruchomienie poradni kardiologicznej. "Ruch Narodowego Funduszu Zdrowia bardzo nas cieszy"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Decyzja NFZ ucieszyła medyków rybnickiej lecznicy.
Decyzja NFZ ucieszyła medyków rybnickiej lecznicy. arc.
Rybnik: WSS nr 3 wystartuje w konkursie o uruchomienie poradni kardiologicznej. Decyzja Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wprawdzie nie daje gwarancji uruchomienia drugiej poradni w Rybniku, ale bardzo ku temu przybliża. To cieszy władze rybnickiego szpitala, które zapewniają, że na pewno nie ustaną w staraniach o jej otwarcie.

Rybnik: WSS nr 3 wystartuje w konkursie o uruchomienie poradni kardiologicznej. "Ruch Narodowego Funduszu Zdrowia bardzo nas cieszy"

Wracamy do tematu uruchomienia w Rybniku drugiej poradni kardiologicznej. Przypomnijmy, że Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, mimo wcześniejszych decyzji odmownych, przeanalizował dostępność porad lekarzy kardiologów dla rybniczan, a także mieszkańców okolicznych miast i ugiął się pod naciskami medyków WSS nr 3.

- Śląski Oddział Wojewódzki NFZ podjął decyzję o ogłoszeniu postepowania konkursowego w zakresie kardiologii na obszarze obejmującym miasto Rybnik, w celu poprawy dostępności do świadczeń w ww. zakresie - poinformowało biuro prasowe NFZ-u w Katowicach.

Na taką decyzję tylko czekano w rybnickiej lecznicy, gdzie od kilku miesięcy - jak dotąd bezskutecznie - starano się uzyskać od Funduszu zgodę na działalność poradni.

Lekarzy wskazywali, że czas oczekiwania pacjentów na wizytę u kardiologa jest horrendalnie długi. Czas oczekiwania na rutynową wizytę wynosi obecnie pięć lat, a niespełna dwa lata czekają pacjenci, którzy konsultacji potrzebują pilnie.

Ponadto zaznaczali także, że bez poradni oddział kardiologiczny szpitala, mimo ambitnych planów rozwoju nie może ich realizować.

Po decyzji NFZ o ogłoszeniu konkursu w szpitalu zapanowała radość. Wprawdzie postępowanie konkursowe nie daje jeszcze pewności uruchomienia poradni, ale jest ogromnym krokiem naprzód.

- Bardzo cieszy nas ruch Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach - mówi Maciej Kołodziejczyk, rzecznik prasowy WSS nr 3 w Rybniku, który dodaje, że kiedy tylko Fundusz uruchomi postępowanie, placówka na pewno do niego przystąpi.

Jednocześnie, rzecznik lecznicy potwierdza słowa lekarzy, którzy mówili, że jeśli chodzi o wszelkie kwestie medyczne, szpital jest gotowy niemal do natychmiastowego uruchomienia poradni.

- Mamy odpowiednie warunki lokalowe, a także doświadczoną kadrę lekarzy - kardiologów, którzy mogą objąć opieką pacjentów, wylicza Kołodziejczyk, zaznaczając jednak, że do uruchomienia poradni konieczna jest wygrana WSS nr 3 w ogłoszonym konkursie.

Wydaje się jednak, że rybnicka lecznica będzie w konkursie bezkonkurencyjna. Jak informuje NFZ, w ciągu ostatniej dekady, w ciągu której świadczenia w zakresie kardiologii realizowano na podstawie wieloletnich kontraktów w Rybniku brakowało chętnych do prowadzenia poradni. Chętny pojawił się dopiero w tym roku i był nim rybnicki szpital.

W WSS nr 3 zapewniają, że uruchomienie poradni to jedno z podstawowych działań w zakresie zdrowia mieszkańców. - Gdyby to się udało pacjenci byliby diagnozowani w poradni i w razie potrzeby leczeni na naszym oddziale kardiologicznym. Potem zapewnialibyśmy im poszpitalną opiekę ambulatoryjną, z którą dziś pacjenci z Rybnika mają duży problem - zauważa Maciej Kołodziejczyk.

Ewentualne uruchomienie przyszpitalnej poradni nada większego sensu pracy lekarzy oddziału kardiologicznego. Obecnie bowiem, bez niej, ale za to z odległymi terminami oczekiwania starania medyków niejednokrotnie idą na marne.

- Bez takiej opieki sam proces leczenia na oddziale kardiologii traci sens, bo schorzenia kardiologiczne to nie przeziębienie, które można wyleczyć w tydzień. Tutaj potrzebna jest kontynuacja i ciągła kontrola stanu zdrowia - zaznaczają w WSS nr 3 w Rybniku.

Równocześnie, ogólnopolskie, a także ogólnoświatowe trendy świadczą o tym, że niestety, ale poradnia na pewno nie będzie świecić pustkami.

- Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka chorób układu krążenia. Nie chodzi tu tylko o chorobę wieńcową, ale też o niewydolność serca, którego podłożem są np. infekcje pogrypowe dotykające wielu pacjentów - podkreśla Justyna Małyszek, lekarz oddziału kardiologii WSS nr 3.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto