MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnicki szpital psychiatryczny będzie leczył swoich pacjentów światłem! Powstało w nim Centrum Diagnostyczne z Salą Doświadczania Świata

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Stworzenie Centrum Diagnostycznego dofinansowano z pieniędzy na rzecz niwelowania skutków COVID-19.
Stworzenie Centrum Diagnostycznego dofinansowano z pieniędzy na rzecz niwelowania skutków COVID-19. Piotr Chrobok
Szpital psychiatryczny w Rybniku wzbogacił się o zupełnie nowe miejsce. Stworzono w nim Centrum Diagnostyczne. Ma to być miejsce, w którym pacjenci lecznicy będą mieli wykonywane niezbędne badania. Po postawionej diagnozie będą w nim również mieli zajęcia, które pomogą wrócić im do zdrowia, ponieważ oprócz miejsca diagnozy jest to także miejsce prowadzonej terapii.

W szpitalu psychiatrycznym w Rybniku powstało Centrum Diagnostyczne

W jednym miejscu wszystkie niezbędne badania, które pozwolą zdiagnozować ich problem będą mieli wykonywane pacjenci rybnickiego szpitala psychiatrycznego. W lecznicy powstało Centrum Diagnostyczne. Na jego potrzeby został zaadaptowany jeden ze szpitalnych budynków.

- Obejmuje ono całe spektrum możliwości diagnostycznych. Myślę, że z punktu widzenia pacjenta jest to naprawdę bardzo dobra rzecz - zaznacza prof. Joachim Foltys, dyrektor Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku.

A co dokładnie kryje się pod nazwą Centrum Diagnostyczne rybnickiego szpitala psychiatrycznego? Jak wyjaśniają w szpitalu, jest to miejsce, w którym przyjmowani do niego pacjenci będą mogli być kompleksowo przebadani.

- Jest poradnia zdrowia psychicznego z pełnym wachlarzem świadczeń. Przyjmuje tutaj psychiatra, psycholodzy, psychoterapeuci. Jest diagnostyka psychologiczna, psychiatryczna. Są pracownie psychoterapii - wylicza Wojciech Eysymontt, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w rybnickim szpitalu psychiatrycznym.

Jednocześnie, diagnostyka pacjentów będzie obejmować nie tylko sferę psychiatryczną. W Centrum Diagnostycznym będą oni mieli wykonywane chociażby podstawowe badania krwi. Pojawił się też tomograf - który wprawdzie ze względów technicznych mieści się poza budynkiem - ale na badanie, którym wcześniej pozostające pod opieką szpitala osoby musiały dojeżdżać kilkanaście kilometrów do innej lecznicy.

Po otwarciu Centrum Diagnostycznego w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku będą leczyć światłem

W nowym miejscu w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku prowadzona będzie jednak nie tylko diagnostyka. W budynku Centrum Diagnostycznego znalazły się też gabinety leczenia pacjentów. Jednym z nich jest Sala Doświadczania Świata, w której przeprowadzana będzie Terapia Snoezeln i światłoterapia.

Jak podkreślają eksperci zarówno światłoterapia, jak i inne zajęcia w Sali Doświadczania Świata mogą mieć bardzo dobry wpływ na pacjentów. - Światłoterapia zwiększa ilość serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Może być ekwiwalentem leczenia farmakologicznego - tłumaczy prof. Marek Krzystanek, kierownik Katedry Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dodając, że wykorzystuje się ją na przykład w leczeniu lekoopornej depresji.

- Może być używana w rehabilitacji zaburzeń psychicznych, jako leczenie wspomagające u osób niepełnosprawnych intelektualnie, u osób, które mają problemy neurologiczne. To otwiera ogromny front możliwości, również badań naukowych - mówi z kolei o Sali Doświadczania Świata, prof. Marek Krzystanek.

Stworzenie Centrum Diagnostycznego kosztowało kilkadziesiąt milionów. Dofinansowano je z pieniędzy na walkę ze skutkami COVID-19

Koszt utworzenia Centrum Diagnostycznego w rybnickim szpitalu wyniósł ponad 23 miliony złotych. W ogromnej mierze został on pokryty ze środków zewnętrznych. Ponad 18 milionów wyniosło dofinansowanie unijne, a 4,6 mln zł przekazały władze województwa.

Finansowanie było związane ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19. W Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku zauważają, że koronawirus miał wpływ również na zdrowie psychiczne wielu osób.

- Po przebytym COVID-19 mnóstwo osób zgłasza różnego rodzaju dolegliwości. Pojawia się też tzw. mgła covidowa. To są u niektórych osób trwałe ubytki, które mają ewidentny związek z przechorowanym koronawirusem. COVID siał, sieje spustoszenie w centralnym układzie nerwowym. Ten oddział, ta placówka ma służyć pogłębieniu diagnostyki tych zaburzeń - wskazuje Wojciech Eysymontt.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto