Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik. Otwarto Centrum Onkologii Integracyjnej. To jedyne takie miejsce w Polsce!

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
To miejsce, w którym wsparcie otrzymają chorzy w trakcie terapii onkologicznej
To miejsce, w którym wsparcie otrzymają chorzy w trakcie terapii onkologicznej M. Koczy, UM Rybnik
RYBNIK. W Edukatorium Juliusz zostało otwarte pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Integracyjnej. To miejsce, w którym wsparcie otrzymają chorzy w trakcie terapii onkologicznej, gdzie podkreśla się wagę integracji podstawowych metod leczenia nowotworów z działaniami minimalizującymi stres pacjenta. - W Rybniku, dzięki Centrum Onkologii Integracyjnej wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, oferując zajęcia i spotkania, które poprzez poprawę samopoczucia, zmniejszenie stresu, mają pozytywny wpływ na cały proces leczenia onkologicznego - podkreślał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W Rybniku otwarto Centrum Onkologii Integracyjnej

To pierwsze takie miejsce w Polsce, które prowadzone jest przez fundację na rzecz onkologii w Rybniku „Rakowi STOP”. Fundacja została powołana w 2020 roku, w ramach współpracy fundatorów o wielkim sercu oraz władz i personelu medycznego oddziału onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Jak podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wiele osób – zarówno chorych jak i ich bliskich - nie potrafi sobie poradzić z tą sytuacją, potrzebuje wsparcia, ale nie wie jak sobie pomóc.

- Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie miałaby w rodzinie czy gronie znajomych, kogoś zmagającego się z chorobą nowotworową. [...] W Rybniku, dzięki Centrum Onkologii Integracyjnej wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, oferując zajęcia i spotkania, które poprzez poprawę samopoczucia, zmniejszenie stresu, mają pozytywny wpływ na cały proces leczenia onkologicznego - podkreślał prezydent miasta.

Centrum Onkologii Integracyjnej to miejsce, w którym wsparcie otrzymywać będą chorzy w trakcie terapii onkologicznej, gdzie podkreśla się wagę integracji podstawowych metod leczenia nowotworów z działaniami minimalizującymi stres pacjenta. To miejsce, w którym chorzy będą uzyskiwali wiarę we własne siły.

- Celem każdego chorego z chorobą nowotworową jest oczywiście wyleczenie raka, ale to nie jedyny cel. Chodzi również o to, by chory mógł powrócić do normalnego życia – takiego, jakie prowadził przed usłyszeniem diagnozy – zaznacza dr n. med. Grzegorz Słomian, ordynator oddziału onkologicznego w WSS nr 3, specjalista onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej.

Zdaniem ordynatora, najważniejszym celem Centrum Onkologii Integracyjnej jest wdrożenie i udostępnienie takich metod, które pomogą pobudzić pacjenta do aktywności oraz zapewnić mu jak najlepszą jakość życia.

- Wśród metod i terapii, które posiadają mocne udokumentowanie naukowe swojej skuteczności, Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Integracyjnej wymienia m.in. psychoonkologię, relaksację, medytację, wizualizację, wsparcie najbliższych czy szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Wśród rodzajów tej aktywności Towarzystwo na pierwszym miejscu wymienia jogę, potem spacery, szczególnie po lasach, ale każdy rodzaj aktywności fizycznej ma znaczenie i ogromny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeśli jest prowadzona na otwartym powietrzu – wyjaśnia dr Słomian.

Centrum Onkologii Integracyjnej działa w rybnickim Edukatorium Juliusz, przy ulicy Klasztornej 11. Zajęcia holistyczne wspierające pacjentów onkologicznych odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca, o godzinie 17. Z kolei wsparcie aktywizujące w postaci jogi, w każdy piątek o godzinie 16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto