Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czerwionce-Leszczynach działa już Centrum Zdrowia Psychicznego. "Chcemy odczarować strach pacjentów przed pobytem w szpitalu"

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Już 220 pacjentów skorzystało z punktu konsultacyjno-zgłoszeniowego, który został uruchomiony w Centrum Zdrowia Psychicznego w Czerwionce-Leszczynach
Już 220 pacjentów skorzystało z punktu konsultacyjno-zgłoszeniowego, który został uruchomiony w Centrum Zdrowia Psychicznego w Czerwionce-Leszczynach UGiM Czerwionka-Leszczyny
CZERWIONKA-LESZCZYNY. Już 220 pacjentów skorzystało z punktu konsultacyjno-zgłoszeniowego, który został uruchomiony w Centrum Zdrowia Psychicznego w Czerwionce-Leszczynach. We wtorek 23 stycznia, dokonano oficjalnego otwarcia obiektu.

W Czerwionce-Leszczynach otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego

Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku uruchomił drugie Centrum Zdrowia Psychicznego, które tym razem otwarto w Czerwionce-Leszczynach. Jak podkreślał Joachim Foltys, dyrektor rybnickiego psychiatryka, szpital jest w tym momencie jedynym w Polsce, które posiada dwa takie centra.

- Jesteśmy w tym momencie jedynym szpitalem psychiatrycznym w Polsce posiadającym dwa Centra Zdrowia Psychicznego - jedno dedykowane bezpośrednio Rybnikowi, a drugie powiatowi rybnickiemu. Myślę, że dzięki uruchomieniu Centrum w Czerwionce-Leszczynach, na mapie powiatu pojawiło się bardzo ważne miejsce, które będzie służyło mieszkańcom - podkreślał Joachim Foltys.

Zdaniem burmistrza Czerwionki-Leszczyn, powstało nowoczesne i przyjazne miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli otrzymać pomoc. Pełnomocnik burmistrza Grzegorz Wolnik wskazał, że jest to ogromny sukces.

- Cały czas stoi przed nami jednak bardzo ważne zadanie, jakim jest wypracowanie rozwiązań dla psychiatrii dzieci i młodzieży. To bardzo poważne wyzwanie. Na oddziale pediatrycznym rybnickiego szpitala nie ma tygodnia, żeby jedna lub dwie osoby poniżej 16 roku życia nie pojawiły się po próbie samobójczej - podkreślił pełnomocnik burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik.

Poradnia Zdrowia Psychicznego działa w Czerwionce przy ul. 3 Maja 1a od połowy grudnia ubiegłego roku i jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Na miejscu działa punkt konsultacyjno-zgłoszeniowy, gdzie dyżuruje pielęgniarka ze specjalizacją psychiatryczną lub psycholog. Przeprowadzają oni wstępny wywiad oraz udzielają pacjentom natychmiastowego wsparcia. Przeprowadzają także triaż - dokonując podziału na pacjentów, którzy muszą otrzymać pomoc natychmiast, pacjentów pilnych, którym pomoc zostaje udzielona do 72 godzin i pacjentów stabilnych, którzy są zapisywani do kolejki.

W Centrum Zdrowia Psychicznego w Czerwionce-Leszczynach działa punkt konsultacyjno-zgłoszeniowy, do którego może zgłosić się każda osoba, która odczuwa taką potrzebę.

- Osoba, która zgłasza się do punktu zostaje od samego początku objęta kompleksową opieką. Do tej pory przez Punkt Konsultacyjno-zgłoszeniowy przeszło 220 pacjentów. W poradni udzieliliśmy pomocy 160 pacjentom, a na ten miesiąc mamy zaplanowanych kolejnych 80 - tłumaczyła kierownik centrum dr Katarzyna Cierpka-Wiszniewska.

Zdaniem kierownik centrum, zapotrzebowanie na takie oddziały jest spore. Jest to forma leczenia pomiędzy leczeniem ambulatoryjnym w poradni a leczeniem szpitalnym.

- Staraliśmy się stworzyć tutaj warunki bardziej domowe niż szpitalne, po to, aby odczarować strach pacjentów przed pobytem w szpitalu. Na oddziale dziennym pacjent przebywa 5 godzin w ciągu dnia, po czym wraca do domu, do swojego środowiska, ale także codziennych problemów, które może przepracować w bezpiecznym środowisku centrum - podkreślała Katarzyna Cierpka-Wiszniewska.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Czerwionce-Leszczynach mieści się przy ulicy 3 Maja 1A. Godziny otwarcia: 8.00 - 18.00. Rejestracja: 32 432 82 94 lub 601 679 328. Punkt zgłoszeniowo - koordynacyjny : 32 432 82 95.

Już 220 pacjentów skorzystało z punktu konsultacyjno-zgłoszeniowego, który został uruchomiony w Centrum Zdrowia Psychicznego w Czerwionce-Leszczynach

W Czerwionce-Leszczynach działa już Centrum Zdrowia Psychicz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto