Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: słynne polskie tankietki na Rynku w 1937 roku. Górnicy zawsze byli hojni [UNIKATOWE ZDJĘCIA]

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Rybnik: słynne polskie tankietki na Rynku w 1937 roku
Rybnik: słynne polskie tankietki na Rynku w 1937 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rybnik: słynne polskie tankietki na Rynku w 1937 roku. Górnicy zawsze byli hojni [UNIKATOWE ZDJĘCIA]

Rybnik: słynne polskie tankietki na Rynku w 1937 roku. Górnicy zawsze byli hojni [UNIKATOWE ZDJĘCIA]

Setki mieszkańców, uroczysta defilada wojskowa ulicami Rybnika. Tak wyglądała uroczystość przekazania tankietki polskiemu wojsku 23 maja 1937 roku. Prezent został ufundowany przez pracowników Rybnickiego Gwarectwa Węglowego. Przy okazji przypadającego dziś Święta Niepodległości, przypominamy patriotyczną uroczystość sprzed lat.
Imprezę z organizowano z dużym rozmachem. Przy okazji mieszkańcy z bliska mogli się przyjrzeć niezwykle nowoczesnym jak na przedwojenne czasy tankietkom TKS.

Były polskiej produkcji i w 1939 roku stanowiły podstawową broń polskich sił pancernych – brały aktywny udział w kampanii wrześniowej. TKS były produkowane w Czechowicach pod Warszawą w fabryce Ursus od 1934 roku, łącznie wyprodukowano do 1939 roku 280!

Niezwykłe zdjęcia z przekazania tankietki zachowały się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Widać na nich uroczysty przemarsz górników, który złożyli się na prezent. Rzecz jasna odbyła się parada maszyn na rybnickim Rynku z udziałem setek mieszkańców, pracowników gwarectwa, a także władz wojewódzkich, z wojewodą Michałem Grażyńskim na czele. Wśród uczestników był też pułkownik Jan Sadowski, jeden z bohaterów powstań śląskich, od 1931 roku dowódca 23 Dywizji Piechoty w Katowicach.
Co ciekawe na jednym ze zdjęć widać nie tylko tankietki, ale także słynny polski wojskowy motor Sokół 1000! Motocykle Sokół 1000 i 600 były najbardziej znanymi polskimi motocyklami przed wojną stanowiły etatowe wyposażenie wojska. Były produkowane od 1934 roku w w Państwowych Zakładach Inżynierii (PZInż) w Warszawie.
Przy okazji w galerii umieściliśmy kilka zdjęć Rybnika z 1938 roku. Na jednym z nich widać kościół cmentarny p.w. św. Bartłomieja w Rybniku (widok fasady i elewacji południowej. Widoczny fragment cmentarza), Bazylikę Św. Antoniego, zamieściliśmy też widok ogólny szpitala Juliusz (szpital administrowany przez Polskich Kawalerów Maltańskich), a także dwa krajobrazy Rybnika z tamtego okresu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto