Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik inwestuje w prąd ze słońca. Na miejskich budynkach buduje instalacje fotowoltaiczne

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Jeszcze w tym roku na dachach 8 miejskich budynków oświatowych wykonane zostaną mikroinstalacje fotowoltaiczne. W sumie miasto ma w planach montaż 21 takich instalacji.

To kolejne inwestycje miejskie w Rybniku, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście. O to Rybnik stara się od lat termomodernizując swoje budynki, wymieniając źródła ciepła.

Miasto ma już zaprojektowanych 21 mikroinstalacji fotowoltaicznych w 19 budynkach edukacyjnych. W tym roku powstanie ich 8 - w ramach ogłoszonego niedawno przetargu pojawią się one na budynkach przedszkoli numer 4, 10, 13, 17, 20, 23 i 42 oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kościuszki. Planowane koszty budowy to ok. 964 tys. zł.

Moc mikroinstalacji fotowoltaicznej w poszczególnych obiektach będzie różna i dostosowana do potrzeb energetycznych budynków. I tak moc instalacji wynosić będzie od 13,5 kWp w Przedszkolu nr 4, po 24,3 kWp w placówce oznaczonej numerem 23. Moc 13,95 kWp będzie miała instalacja, która zainstalowana zostanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

- Instalacje fotowoltaiczne na miejskich obiektach wpłyną na zmniejszenie kosztów utrzymania oraz na poprawę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię ze źródeł nieodnawialnych - przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Szacujemy, że osiem z powstających w tym roku mikroinstalacji wyprodukuje ok. 140 tys. kWh na rok - mówi. Na kolejne lata zaplanowano wykonanie dalszych dokumentacji na kolejne instalacje fotowoltaiczne.

Przy wyborze i projektowaniu 21 instalacji fotowoltaicznych miasto brało pod uwagę między innymi zużycie energii elektrycznej w obiektach, pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w obiektach przez instalacje fotowoltaiczne, moc możliwych do zabudowy instalacji fotowoltaicznych (będą to mikroinstalacje fotowoltaiczne do 50 kW), a także czas i sposób użytkowania budynków oraz powierzchnie dachów i możliwość zainstalowania instalacji.

Warto dodać, że na sześciu obiektach rybnickiego MOSiR-u również uruchomiono już instalacje fotowoltaiczne. To miedzy innymi obiekty przy boisku w dzielnicy Grabownia, na terenie stadionu mini żużlowego w Chwałowicach, na terenie boisk w Boguszowicach Niedobczycach, a także na budynkach Bushido na Nowinach oraz na sali gimnastycznej w Niedobczycach. Łącznie fotowoltaika na sześciu obiektach MOSiR-u może wyprodukować w ciągu całego roku około 81 tys. kWh energii elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto