Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik chwali się coraz lepszym powietrzem. "To efekt wspólnych działań miasta i mieszkańców"

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
"Cały czas trwa walka o poprawę jakości powietrza" - podkreślają urzędnicy z Rybnika
"Cały czas trwa walka o poprawę jakości powietrza" - podkreślają urzędnicy z Rybnika Daniel Wojaczek
RYBNIK. - Dane pomiarowe jednoznacznie wskazują, że stan powietrza w Rybniku stale się poprawia. To efekt wspólnych działań miasta i mieszkańców - poinformowało w środę 3 stycznia miasto Rybnik. Urzędnicy otrzymali już bowiem wyniki pomiarów automatycznych ze stacji przy ulicy Borki, gdzie znajduje się jedyna w mieście stacja państwowego monitoringu.

Powietrze w Rybniku znowu lepsze. "Cały czas trwa walka o poprawę jakości powietrza"

Trwa nieustanna walka o poprawę jakości powietrza, co widać w poszczególnych miastach województwa śląskiego. Zdaniem rybnickich urzędników, jest się z czego cieszyć.

– Z danych jednoznacznie wynika, że wartość najważniejszego wskaźnika, tj. średniorocznego stężenia pyłu PM10 osiągnęła poziom 23 µg/m3, co jest najniższym wynikiem w historii pomiarów i wynikiem znacznie poniżej normy wynoszącej max 40 µg/m3 średniorocznie. Co ważne, także drugi ze wskaźników opisujących zanieczyszczenie pyłem zawieszonym, tj. liczba dni z przekroczeniami normy PM10 (maksymalnie 35 dni w ciągu roku), zaliczył w 2023 r. spektakularny spadek i po raz pierwszy w historii osiągnął poziom poniżej normy i wyniósł tylko 16 dni – mówi Bartłomiej Kozieł, główny specjalista w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika.

Dane pochodzą ze stacji pomiarowej znajdującej się przy ulicy Borki. To jedyna w mieście stacja państwowego monitoringu, która od kilkunastu lat w tym samym miejscu i tymi samymi metodami mierzy jakość powietrza. - Czyni ją to najbardziej wiarygodnym urządzeniem na terenie miasta, dostarczającym dane do wszystkich oficjalnych opracowań państwowych i unijnych służb monitoringu powietrza, na temat jakości powietrza w Rybniku – informuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Jeszcze w 2017 roku, przez 96 dni były przekroczone dopuszczalne normy PM10 w Rybniku. W 2023 roku, było to już 16 dni.

– Na tych danych doskonale widać jak poprawiło się powietrze w Rybniku. Średnie stężenia miesięczne oraz maksymalne dobowe stężenia są w każdym miesiącu 2023 r. niższe od analogicznych miesięcy 2017 r. – dodaje Bartłomiej Kozieł.

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

Urzędnicy z Rybnika podkreślają, że taki stan rzeczy nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców Rybnika, którzy złożyli najwięcej w Polsce wniosków do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. W ciągu 5 lat (w latach 2018-2023), rybniczanie złożyli 6 270 wniosków o dofinansowanie z programu. W okresie tym podpisano 5 696 umów o dofinansowanie i fizycznie ukończono 4545 inwestycji. Kwota faktycznie wypłaconych rybniczanom dotacji w ramach programu Czyste Powietrze przekroczyła 48,6 mln zł.

Oprócz tego w Rybniku jest realizowany program „Ciepłe Mieszkanie”, z którego mogą korzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także program wymiany źródeł i termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz komunalnych budynków wielorodzinnych. W latach 2022-2023 realizowano również programy grantowe dla właścicieli budynków jednorodzinnych współfinansowane ze środków UE i budżetu miasta (ostatecznie dofinansowano 726 inwestycji).

Kontrole posesji wciąż trwają

W dalszym ciągu trwają kontrole posesji, pod względem przestrzegania uchwały antysmogowej.

– Działanie takie musi być podejmowane przez służby miejskie – musimy być „fair” w stosunku do tych wszystkich, którzy ponieśli koszty związane z dostosowaniem się do zapisów uchwały antysmogowej – zaznacz prezydent Rybnika.

Jak wynika z wyliczeń rybnickiego magistratu, w 2023 roku przeprowadzono 3008 kontroli posesji. Ujawniono podczas nich 225 wykroczeń, z czego 64 zakończyło się wystawieniem mandatu, 18 skierowaniem sprawy do sądu, a 128 pouczeniem z wyznaczeniem terminu powtórnej kontroli (pouczenia są wystawiane tym osobom, które podjęły działania w celu zmiany źródła, ale np. z uwagi na opóźnienia w dostawie nowych źródeł lub opóźnienia w przyłączeniu do sieci gazowej przez Państwową Spółkę Gazowniczą (PSG) nie były w stanie tego zrobić w wyznaczonym terminie.

"Cały czas trwa walka o poprawę jakości powietrza" - podkreślają urzędnicy z Rybnika
"Cały czas trwa walka o poprawę jakości powietrza" - podkreślają urzędnicy z Rybnika UM Rybnik

źródło: UM Rybnik.

"Cały czas trwa walka o poprawę jakości powietrza" - podkreślają urzędnicy z Rybnika

Rybnik chwali się coraz lepszym powietrzem. "To efekt wspóln...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto