MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Wyremontuj i zamieszkaj" w Rybniku. Obecnie przewidziano ponad 50 mieszkań do remontu. Kto może skorzystać?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak wyglądają mieszkania, które będą dostępne w ramach programu
Tak wyglądają mieszkania, które będą dostępne w ramach programu UM Rybnik
RYBNIK. Rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował ofertę mieszkaniową, w ramach której będzie można wynająć na czas nieokreślony mieszkanie w zamian za wykonanie w nim remontu. Jak przekonują rybniccy urzędnicy, to korzystna oferta dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą zdecydować się na zakup mieszkania, ale i tych, którzy nie mogą ubiegać się o mieszkanie komunalne czy socjalne m.in. ze względu na kryteria dochodowe. Obecnie przewidziano ponad 50 mieszkań do remontu. By skorzystać z oferty, trzeba będzie spełnić określone warunki.

Wyremontuj i zamieszkaj w Rybniku. Ponad 50 mieszkań do remontu czeka na najemców

To wiadomość, która z pewnością ucieszy mieszkańców Rybnika, którzy nie mogą zdecydować się na zakup własnego "m". Rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował ofertę mieszkaniową, w ramach której będzie można wynająć mieszkanie w zamian za wykonanie w nim remontu. Tych w sumie będzie ponad 50.

- To część pewnej polityki mieszkaniowej miasta, którą konsekwentnie realizujemy. Są różne grupy mieszkańców o różnych potrzebach i o różnym portfelu. Nie wszyscy "łapią się" na mieszkania komunalne, socjalne czy nie mają możliwości zakupu mieszkania na kredyt - tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Mieszkania, które znalazły się w ofercie, mieszczą się w różnych lokalizacjach miasta, w tym między innymi w Boguszowicach czy choćby w budynkach przy ulicy Morcinka i Hetmańskiej. Jak zaznacza prezydent miasta, większość oferowanych przez ZGM mieszkań znajduje się w budynkach, które wcześniej zostały kompleksowo wyremontowane.

- Są to budynki po termomodernizacji czy wymianach niezbędnych instalacji. Osoby zainteresowane wynajmem konkretnego mieszkania będą się mogły o nie ubiegać, w zamian za jego samodzielne wyremontowanie. Wszystkich, dla których stawki czynszu za najem na rynku komercyjnym są zbyt wysokie, zachęcam do zainteresowania się naszą ofertą – mówi prezydent.

Trzeba włożyć co najmniej 30 tys. zł

W pierwszej kolejności, najemca, który zdecyduje się na wynajem takiego mieszkania, będzie musiał podpisać stosowną umowę na wykonanie remontu w lokalu. Jak zaznacza Joanna Fojcik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, atutem oferty będzie zwolnienie z kaucji mieszkaniowej. Oczywistą korzyścią mają być z kolei niższe stawki za czynsz po wykonanym remoncie, od tych, które są dostępne na rynku komercyjnym. Na czas trwania remontu, sam czynsz nie będzie naliczany. Aktualnie czynsz w mieszkaniach ZGM Rybnik wynosi około 8 zł za m2. Do tego dochodzą standardowe opłaty związane ze zużyciem mediów czy wywozem odpadów.

Skala koniecznego do wykonania remontu, będzie różna i zależna od stanu mieszkania. Najczęściej, prace remontowe będą związane z wymianą podłóg, wykonaniem nowej instalacji elektrycznej, wykonaniem nowej instalacji wod.-kan. czy z wyrównaniem tynków. Przed realizacją remontu, każdy z najemców ma otrzymać dokładne wytyczne dotyczące skali i wymagań remontowych. Jak szacuje miasto, na remont najczęściej trzeba będzie przeznaczyć od 30 tys. zł do 85 tys. zł.

W puli znalazło się 50 mieszkań o metrażach:

  • mieszkania jednopokojowe o pow. użytkowej 22,24 m2 - 39,73 m2,
  • mieszkania dwupokojowe o pow. użytkowej 35,46 m2 – 52,00 m2,
  • mieszkania trzypokojowe o pow. użytkowej 54,71 m2 – 64,74 m2.

Kto będzie mógł skorzystać z oferty?

Z oferty będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają prawa własności do lokalu lub budynku mieszkalnego. Mogą to być rodziny, których dochód miesięczny wynosi od 1 300,94 zł do 4 336,44 zł netto na osobę oraz osoby samotne, których dochód wynosi od 2 168,23 zł do 4 336,44 zł netto. Z oferty mogą skorzystać osoby, które udokumentują swoją zdolność finansową do pokrycia minimum 70 proc. kosztów remontu.

Szczegółowe informacje dotyczące mieszkań objętych programem, w tym dane dotyczące lokalizacji, liczby pokoi, metrażu, a także zakresu i orientacyjnego kosztu przyszłego remontu, będą dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika w zakładce zakładce mieszkania komunalne/wykaz wolnych lokali/mieszkania do remontu. Program ruszy w poniedziałek 19 lutego.

Tak wyglądają mieszkania, które będą dostępne w ramach programu

Program "Wyremontuj i zamieszkaj" w Rybniku. Obecnie przewid...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto