MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP nr 18 w Rybniku-Boguszowicach będą doskonalić swoje drogowe umiejętności. Przy szkole powstało miasteczko ruchu drogowego

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Stworzenie miasteczka to część większego projektu drogowego zrealizowanego w Rybniku.
Stworzenie miasteczka to część większego projektu drogowego zrealizowanego w Rybniku. Piotr Chrobok
Jest charakterystyczne dla Rybnika rondo, a nawet budowane w ostatnich latach ścieżki rowerowe. Do tego sygnalizacja świetlna i znak informujący o przejeździe kolejowym. Przy SP 18 w rybnickiej dzielnicy Boguszowice powstało miasteczko ruchu drogowego.

Przy SP nr 18 w Rybniku powstało miasteczko ruchu drogowego

Może jako kierowcy samochodów z nabytych tam umiejętności z racji wieku nie skorzystają w najbliższym czasie, ale jako piesi lub rowerzyści, już tak. Młodzi mieszkańcy Rybnika, zamieszkujący dzielnicę Boguszowice i uczęszczający do tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 18 mogą już korzystać z miasteczka ruchu drogowego. Powstało ono przy budynku szkoły znajdującym się przy ulicy Żurawiej.

Miasteczko wydaje się stanowić wierne odzwierciedlenie wszystkiego tego, co znajduje się na drogach. Również tych rybnickich. Nie brakuje na nim ronda, a nawet ścieżek rowerowych i to tych poprowadzonych w formie kontrapasu! Jest też znak informujący o kontroli prędkości, sygnalizacja świetlna i różnego rodzaju skrzyżowania, np. równorzędne, których w Rybniku najwięcej można spotkać w okolicy ul. Żużlowej.

Stworzenie miasteczka ruchu drogowego przy SP nr 18 to – jak informuje rybnicki Urząd Miasta - część realizowanego w mieście projektu, którego zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. W Boguszowicach ma ono być podnoszone poprzez edukację, ale też praktykę.

Oprócz miasteczka, jedną z sal tamtejszej podstawówki przearanżowano na salę symulacyjną. Mieści się w niej symulator roweru, zderzenia i przejścia dla pieszych, a także trenażer czasu reakcji. Wszystko po to, aby osiągnąć wspomniany wzrost bezpieczeństwa.

- Poprzez lepsze zrozumienie zasad ruchu drogowego oraz nabycie praktycznych umiejętności, uczniowie mogą bardziej świadomie i bezpiecznie poruszać się po drogach – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Efekty korzystania z miasteczka i sali mają być długoterminowe. - Skutkiem stworzenia miasteczka i sali edukacyjnej ma być redukcja wypadków drogowych, ponieważ edukacja w młodym wieku przyczynia się do wykształcenia bezpiecznych nawyków u uczniów - podkreśla Agnieszka Skupień.

Drogowy projekt realizowano także w rybnickim Golejowie

Miasteczko ruchu drogowego powstałe w Boguszowicach ma być miejscem, w którym uczyć się zachowania na drodze mogą jedynie uczniowie tamtejszej szkoły. Skorzystać z niego może każdy.

- Każdy rodzić może przyjść na teren miasteczka i szkolić młodych adeptów ruchu drogowego – zaznacza rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Jednocześnie, projekt, którego efektem jest wykonanie miasteczka i sali symulacyjnej był realizowany również w innej rybnickiej dzielnicy. Mianowicie w Golejowie. Tam przybrał jednak nieco inną formę. Przy znajdującym się tam Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 zabudowany został obustronny wyświetlacz prędkości przy przejściu dla pieszych.

W sumie realizacja całego projektu w Boguszowicach i Golejowie pochłonęła nieco ponad 321 tysięcy złotych z rybnickiego budżetu.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto