Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Osiedle familoków w Czerwionce: Jest umowa na rewitalizację perełki

Barbara Kubica
Osiedle familoków w Czerwionce w końcu doczeka się rewitalizacji. Urzędnicy z Czerwionki-Leszczyn podpisali umowę z konsorcjum firm GEO-BUD-T.B.M, ZPUH "Multidomex", Przedsiębiorstwo Budowlane "Kubik" na rewitalizację zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Osiedle familoków w Czerwionce do remontu. Co zrobią?

Osiedle familoków w Czerwionce wkrótce ma się stać prawdziwą wizytówką gminy. Jest już bowiem podpisana umowa na rewitalizacje całej "Starej kolonii". - Inwestycja oparta będzie na zdefiniowanych potrzebach naszych mieszkańców dotyczących przestrzeni publicznej. Opracowując zakres prac, uwzględniliśmy opinie zgłaszane w ciągu minionych lat. Mamy nadzieję, że dzięki temu zadaniu podkreślone zostaną atuty wyjątkowego miejsca, jakim jest osiedle - mówi Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Firmy, które wygrały przetarg na to zadanie nie tylko zaprojektują inwestycję, ale także ją przeprowadzą. - Zadanie obejmuje utworzenie placu wypoczynkowego wraz ze ścieżką zdrowia, budowę skateparku, wykonanie wysepki ekologicznej, termomodernizację Miejskiego Ośrodka Kultury, remont i adaptację budynku nr 19 przy ul. 3 Maja, wykonanie Centrum Informacji Turystycznej, zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej oraz montaż małej architektury i dodatkowych akcesoriów. Inwestycja będzie się składać także z wykonania placów utwardzonych, ciągów pieszo-jezdnych i łączników, wymiany nawierzchni ul. Hallera wraz z wykonaniem jej odwodnienia, wymiany nawierzchni ul. Kombatantów, budowy i przebudowy chodników - wylicza Piotr Łuc,dyrektor Zarządu Dróg i Służb Komunalnych w Czerwionce-Leszczynach, który w imieniu gminy podpisał umowę dotyczącą inwestycji.

Przetarg z problemami

Droga do wyłonienia wykonawcy w trybie prawa zamówień publicznych nie była jednak prosta. Na początku czerwca ogłoszony został przetarg na rewitalizację zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce
Z programu funkcjonalno-użytkowego oraz określenia planowanych kosztów projektowych i budowlanych wynikało, że szacunkowa wartość prac wynosi ok. 17 mln zł. Do udziału w postępowaniach przetargowych przystąpiło 5 firm. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 8,487 mln zł. W wyniku oceny i badania ofert ta kwota budziła poważne wątpliwości komisji przetargowej. - To ponad 50% mniej, niż wynika z programu funkcjonalno-użytkowego i dokonanych szacunków wartości prac w oparciu o ceny rynkowe tego typu zamówień – wyjaśnia Korneliusz Kokowski, inspektor ds. zamówień publicznych i kontroli wewnętrznej w ZDiSK. - Wykonanie tak rozległego i skomplikowanego zamówienia w ramach zaproponowanych kosztów wydawało się niemożliwe. Kwota nie stanowiła w ocenie komisji przetargowej gwarancji rzetelnego wykonania prac - dodaje. Ze względu na rażąco niską cenę , wykonawca został więc wezwany do złożenia wyjaśnień. Komisja oczekiwała szczegółów dotyczących składowych elementów oferty. Wykonawca mógłby przedstawić wszelkie dowody i argumenty odnoszące się do zaproponowanej ceny. Wyjaśnienia, które otrzymano były mało precyzyjne i nie zawierały obiektywnych czynników, które wskazywałyby możliwość poprawnego wykonania zadania. Oferta została więc odrzucona ze względu na rażąco niską cenę – to stosowane w tego typu przypadkach procedury w trybie prawa zamówień publicznych.
Wykonawca skorzystał jednak z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie - organu właściwego do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. KIO przyznało jednak rację gminie. Teraz wartość zadanie wynosi ponad 11,7 miliona złotych.

Osiedle familoków w Czerwionce. Kiedy pierwsze prace?

Do końca lutego wykonawca ma przygotować pełna dokumentację projektową i wszelkie wymagane uzgodnienia – w tym z konserwatorem zabytków, pozwolenie na budowę oraz inne niezbędne dokumenty. Od marca rozpocznie się faza wykonawcza zadania, która - zgodnie z umową - potrwa do 30 kwietnia 2015 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto