Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak postępują prace przy budowie żłobka w Leszczynach. Pogoda sprzyja budowlańcom. "Liczymy, że może uda się szybciej zakończyć to zadanie"

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
- "Liczymy, że może uda się szybciej zakończyć to zadanie" - ocenia burmistrz gminy.
- "Liczymy, że może uda się szybciej zakończyć to zadanie" - ocenia burmistrz gminy. Hanna Piórecka-Nowak, UGiM Czerwionka-Leszczyny
CZERWIONKA-LESZCZYNY. Na zaawansowanym etapie jest już budowa nowego i pierwszego w gminie Czerwionka-Leszczyny żłobka, w którym znajdzie się miejsce dla 75 dzieci. Prace prowadzone są od lipca zeszłego roku i wiele wskazuje na to, że zakończą się przed terminem.

Trwa budowa żłobka w Czerwionce-Leszczynach. Jak postępują prace?

To jedna z tych inwestycji, na którą z niecierpliwością czekają mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn. To właśnie w Leszczynach powstaje nowe miejsce dla maluchów, w którym będą mogły czuć się bezpiecznie, pozostając pod profesjonalną opieką. Jak podkreśla burmistrz gminy, inwestycja jest już mocno zaawansowana.

- Nowy budynek rośnie w oczach, termin zakończenia prac zgodnie z umową przypada w listopadzie tego roku, jednak pogoda sprzyja, mamy solidnego, zaangażowanego wykonawcę, więc liczymy, że może uda się szybciej zakończyć to zadanie. Inwestycję realizujemy w trybie zaprojektuj i wybuduj, procedury trwają tu już od dawna - podkreśla Wiesław Janiszewski, burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny.

Dotąd wykonano już całość pokrycia połaci dachowych, zabudowano około połowy dachowych modułów fotowoltaicznych, zakończono całkowicie montaż stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Trwają prace w zakresie wykonania wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz teletechnicznej, podłączono także piony kanalizacji sanitarnej, zaś wewnątrz obiektu trwają prace tynkarskie.

Miejsce dla 75 dzieci

W ramach zadania powstaje parterowy budynek żłobka, w którym zlokalizowane zostaną trzy oddziały żłobkowe, świadczące opiekę dla 75 dzieci do lat 3. Na każdy z oddziałów będzie składać się sala żłobkowa, węzeł sanitarny oraz magazyn podręczny. Oprócz oddziałów dla dzieci w budynku znajdą się pomieszczenia administracyjno-socjalne, zaplecze kuchenne oraz pomieszczenia techniczne. Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko budowę oddziałów żłobkowych, ale przewiduje również całą infrastrukturę towarzyszącą, dlatego budowa żłobka planowo ma potrwać do listopada 2024 roku. To między innymi budowa placu zabaw wraz z wyposażeniem, budowa nawierzchni utwardzonych, miejsc postojowych, elementów małej architektury czy zagospodarowanie zieleni.

Tuż po zakończeniu wszelkich prac budowlanych, przeprowadzone zostaną procedury związane z odbiorem i uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie budynku, po których będzie możliwe otwarcie placówki. Jak zapowiadają urzędnicy, będzie to piękne, kolorowe miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy gminy będą mogli w komfortowych warunkach bezpiecznie spędzać czas.

Na realizację zadania o umownej wartości 8 836 566 zł, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny pozyskała 5,3 mln zł dofinansowania. To 3 mln zł z przeznaczeniem na budowę miejskiego żłobka oraz ponad 2 mln zł na funkcjonowanie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Środki te pochodzą z programu integrującego fundusze unijne i rządowe „Maluch +”.

Choć dopiero co powstaje pierwsze tego typu miejsce w Czerwionce-Leszczynach, już pojawiają się głosy mieszkańców, że przydałby się jeszcze jeden żłobek miejski na terenie gminy.

- "Liczymy, że może uda się szybciej zakończyć to zadanie" - ocenia burmistrz gminy.

Tak postępują prace przy budowie żłobka w Leszczynach. Pogod...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto