MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwionka-Leszczyny bierze się za łatanie dziur w drogach. "Pracownicy ZDiSK-u prowadzą stałe kontrole stanu nawierzchni dróg"

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
UGiM Czerwionka-Leszczyny
Tegoroczna druga połowa zimy to dla kierowców prawdziwy horror. Na wielu drogach powstały dziury. Ominięcie jednej z nich powoduje, że kierowca wpada w drugą. Nie inaczej jest w Czerwionce-Leszczynach, jednak gmina zapowiada, że na drogach gminnych trwają doraźne działania. Ogłoszono także przetarg na remont cząstkowy dróg gminnych.

Czerwionka-Leszczyny bierze się za łatanie dziur w drogach

Jak jeździć, by nie uszkodzić opon i zawieszenia w samochodzie? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy muszą podróżować po polskich drogach. I nie jest to wcale łatwe zadanie, bo tegoroczna zima doprowadziła do powstania wielu dziur w drogach.

- Zmiany temperatury i ciągłe przechodzenie przez „zero” nie służą nawierzchni. Powtarzające się cykle zamarzania i odmarzania powodują, że asfalt stopniowo zostaje osłabiony i pęka. Małe pęknięcia z biegiem czasu powiększają się tworząc większe ubytki w jezdni, a efekt tego odczuwa każdy kierowca. Ten sezon przez ciągłe zmiany temperatur jest wyjątkowo trudny - tłumaczą urzędnicy z Czerwionki-Leszczyn.

Choć stan wielu dróg na terenie Czerwionki-Leszczyn nie należy do najlepszych, gmina zaznacza, że nie wszystkie drogi podlegają jej organom. Za drogi krajowe odpowiada Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad, za wojewódzkie i powiatowe - odpowiednio zarząd województwa i powiatu, zaś odpowiedzialność za drogi gminne ponoszą władze gminy, czyli Zarząd Dróg i Służby Komunalne. Jak zaznaczają urzędnicy z Czerwionki-Leszczyn, pracownicy ZDiSK-u prowadzą stałe kontrole stanu nawierzchni dróg. Do służb wpływają także zgłoszenia mieszkańców, którzy przekazują lokalizacje miejsc, gdzie pojawiają się ubytki w jezdni.

- Na zgłoszenia dotyczące dróg gminnych ZDiSK stara się odpowiadać na bieżąco, są to oczywiście w tym momencie działania doraźne, interwencyjne. Technologia, którą pracownicy mogą zastosować o tej porze roku nie jest trwała, ale ma zabezpieczyć dane miejsce - tłumaczą urzędnicy.

Wiosną, mają ruszyć gruntowne działania naprawcze. ZDiSK ogłosił już przetarg na remont cząstkowy dróg gminnych. Zamówienie obejmuje roboty polegające na likwidacji wybojów, ubytków i innych uszkodzeń wynikłych z bieżącej eksploatacji w nawierzchniach drogowych na terenie gminy. Nie wskazano jednak na konkretne miejsca, gdzie będą prowadzone prace. Te zostaną ustalone bezpośrednio po ustaniu warunków zimowych, na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji dróg.

- Co ważne, jednostka interweniuje także u zarządców pozostałych dróg, bo mieszkańcy głównie poruszają się drogami wojewódzkimi i powiatowymi i na ich stan najbardziej narzekają. W ubiegłym tygodniu dyrektor ZDiSK-u Łukasz Korus skierował pisma do Zarządu Dróg Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego, a także do Zarządu Dróg Wojewódzkich prosząc o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do usunięcia miejscowych ubytków w jezdni - informuje gmina.

Kierowcom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość do czasu, gdy zostaną przeprowadzone właściwe remonty. Mieszkańcy mogą jednak zgłaszać miejsca, gdzie konieczna jest interwencja drogowców. W przypadku dróg gminnych, ubytki w nawierzchniach można zgłaszać do Zarządu Dróg w Czerwionce-Leszczynach, dostępnego pod nr tel: 32 427 75 43. Z Zarządem Dróg Wojewódzkich (w sprawie DW 924 i DW 925), można kontaktować się pod nr telefonu: 32 78 19 211. W przypadku dróg powiatowych, niedogodności można zgłaszać pod nr telefonu: 32 422 74 78. Wykaz dróg powiatowych dostępnych jest na stronie: www.czerwionka-leszczyny.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto