Zbliża się rocznica śmierci reżysera Kazimierza Kutza. Z tej okazji teatr w Rybniku wystawi "Sól ziemi czarnej"

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Udostępnij:
16 lutego, w rocznicę urodzin Kazimierza Kutza, w Teatrze Ziemi Rybnickiej zobaczymy „Sól ziemi czarnej” – spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu na kanwie filmu wybitnego reżysera o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Rozpoczęła się już sprzedaż biletów na to wielkie wydarzenie kulturalne.

Spektakl w Rybniku wystawi Opera Śląska z Bytomia. "Sól ziemi czarnej" to obraz niezwykle ważny dla Ślązaków. Film pod tym tytułem w reżyserii Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski – powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się państwa polskiego.
– Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważnym jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej, przelewającej przed 100 laty krew za przynależność do Polski – czytamy na temat spektaklu na stronie Opery Śląskiej.

Oparty na wybitnym dziele polskiej filmografii spektakl, wpisujący się czasowo w obchody 100 rocznicy powstań śląskich, to doskonałe upamiętnienie historii i Kazimierza Kutza:

– W Rybniku powstało pierwsze miejsce w Polsce upamiętniające Kazimierza Kutza. Imię znakomitego reżysera od początku 2021 roku nosi rybnicki Plac Teatralny. Czujemy się zobowiązani, by pamięć o tym wybitnym Ślązaku kultywować, dlatego w 93 rocznicę urodzin Kutza zapraszamy do rybnickiego teatru na wyjątkowy spektakl baletowy na kanwie filmu „Sól ziemi czarnej”. To reżyserskie dzieło Kazimierza Kutza w wielu pokoleniach Ślązaków rozbudzało dumę z pochodzenia, tłumaczyło trudną i wymagającą historię, podkreślało znaczenie śląskiej tradycji i kultury – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu pt. „Sól ziemi czarnej”, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki, będzie można zobaczyć na deskach teatru Ziemi Rybnickiej 16 lutego. Początek prawie dwugodzinnego przedstawienia o godzinie 18.00.

– Teatr Ziemi Rybnickiej stawia sobie za cel organizację przedsięwzięć na najwyższym poziomie artystycznym. Spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu „Sól ziemi czarnej” doskonale wpisuje się w te założenia. Możemy spodziewać się wspaniałego widowiska, z wyjątkową muzyką i oprawą realizatorską – zachęca do udziału w wydarzeniu Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Spektakl z powodzeniem przekłada język filmu na potrzeby adaptacji scenicznej, umiejętnie podkreślając znaczenie historycznych kontekstów we współczesnym świecie:

– Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom – informuje Opera Śląska.

Co warte podkreślenia, w spektaklu wykorzystano utwory dwóch wielkich twórców, kompozytorów - Wojciecha Kilara i związanego z naszym regionem Henryka Mikołaja Góreckiego.

Bilety: 60 zł w przedsprzedaży do 31 stycznia i 80 zł od 1 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie