MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku podczas Industriady wysłała w powietrze balon sferyczny. Wzniósł się w przestworza na prawie 37,5 km!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Balon wysłany podczas Industriady miał na sobie oznaczenia m.in. Zabytkowej Kopalni Ignacy, ale też zestaw nadajników, które go lokalizowały. Z kosmosu wysyłał też zdjęcia.
Balon wysłany podczas Industriady miał na sobie oznaczenia m.in. Zabytkowej Kopalni Ignacy, ale też zestaw nadajników, które go lokalizowały. Z kosmosu wysyłał też zdjęcia. Facebook/Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Rybnicka Zabytkowa Kopalnia Ignacy w kosmosie! Może nie fizycznie, ale balon sferyczny z jej logo rzeczywiście znalazł się w przestworzach. Wysłano go w powietrze podczas Industriady. Wzbił się na wysokość niecałych 37,5 kilometra. Znajdowało się na nim logo Hoym gruby, a także Rybnika, Szlaku Zabytków Techniki oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewiadomiu.

Z Rybnika w kosmos! Kopalnia Ignacy wysłała w Industriadę w powietrze balon sferyczny

O misjach kosmicznych realizowanych przez NASA słyszał chyba każdy na świecie. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba być w posiadaniu stacji kosmicznej, żeby eksplorować przestrzeń kosmiczną. Dowód? Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, która zaistniała w kosmosie!

- Z terenu Zabytkowej Kopalni Ignacy w przestrzeń kosmiczną wysłany został balon (sferyczny - przyp. red) - informują przedstawiciele Hoym gruby.

Jego wysłanie miało miejsce podczas Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki, które odbywało się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu.

Balon wysłany z Niewiadomia wzniósł się na ponad 37 kilometrów w powietrze. Spadł kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy w woj. opolskim

Wspólnie z kopalnią Ignacy w rybnicką misję kosmiczną zaangażowały się także Stowarzyszenie WroSpace i Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR. To one zadbały o to, aby balon był niemal pod stałą kontrolą

- Balon wyniesie kilka nadajników lokalizacyjnych, kamery rejestrujące przebieg lotu oraz nadajnik SSTV który będzie wykonywał zdjęcia podczas misji i przesyłał je drogą radiową - zapowiadały osoby związane z Klubem Łączności Ratunkowej jeszcze przed wysłaniem balonu w kosmos.

I to się udało. Balon zarejestrował kilka zdjęć z przestworzy. Podał też dokładne dane dotyczące wysokości na jakiej się znalazł, temperatury jaką odnotował oraz prędkości, z jaką spadał.

- Balon osiągnął wysokość 37,404 km. Najzimniejsza temperatura, która została zarejestrowana to -39°C. Balon opadał z najszybszą prędkością 216 km/h - przekazują w rybnickiej Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Na balonie logo kopalni, Rybnika, OSP z Niewiadomia i Szlaku Zabytków Techniki

Organizatorzy nietypowego, kosmicznego przedsięwzięcia postarali się nie tylko o to, aby oni uzyskali informacje z kosmosu. Podjęto też starania, żeby to kosmos "dowiedział się", skąd pochodzi krążący po nim balon sferyczny.

Zamieszczono na nim logo Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, a także logo miasta. Pojawił się także emblemat Szlaku Zabytków Techniki oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybniku-Niewiadomiu.

Ponadto strażacy odszukali także balon, gdy ten spadł już z przestworzy. Udało im się go odnaleźć w niewielkiej miejscowości w województwie opolskim, oddalonej od Hoym gruby w Niewiadomiu o kilkadziesiąt, niespełna 60 kilometrów.

- Ochotnicza Straż Pożarna Rybnik-Niewiadom odnalazła go we wsi Lewice (4 km od granicy z Czechami) - podają szczegóły zakończenia lotu balonu w kosmos, w rybnickim Urzędzie Miasta.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto