MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Rybnika straciły cierpliwość. Wykonawcy budowy hospicjum powiedziały "dość!" Zerwały z nim z umowę. Dodatkowo naliczą mu też karę

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Budowa hospicjum w Rybniku zatrzymała się na etapie fundamentów.
Budowa hospicjum w Rybniku zatrzymała się na etapie fundamentów. UM Rybnik
Ponad 6,2 mln zł ma wynieść kara, jaką na wykonawcę budowy hospicjum w Rybniku nałożą jego władze. To pokłosie zerwania z nim umowy na realizację inwestycji. Jak tłumaczą w Urzędzie Miasta to z kolei jest wynikiem nieterminowej realizacja zadania i braku postępów w pracach na budowie.

Budowa hospicjum w Rybniku wstrzymana. Miasto rozwiązało umowę z wykonawcą

Miało być gotowe w tym roku, a tymczasem udało się jedynie stworzyć pod nie fundamenty. Chodzi o budowane w Rybniku hospicjum. Inwestycja ruszyła w grudniu 2021 roku i od tego czasu niemiłosiernie się ślimaczyła. Do tego stopnia, że odpowiadające za nią władze Rybnika straciły cierpliwość i wypowiedziały wykonawcy umowę na jego wybudowanie.

- Ze względu na nieterminową realizację zadania i brak postępów w pracach na budowie, które wynikają z treści umowy, miasto zdecydowało się odstąpić od zawartej z wykonawcą umowy - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Wprawdzie inicjatorem rozwiązania umowy było miasto Rybnik, to jak podkreśla Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta, winą za taki stan rzeczy zostanie obarczona firma realizująca inwestycję, którą jest wrocławskie przedsiębiorstwo LK INWEST Sp. z o.o.

Rybnik naliczy karę firmie budującej hospicjum

Jednocześnie, w Rybniku zapowiadają, że firma, która nie wywiązała się z umowy zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. - Z uwagi na odstąpienie od zawartej umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, naliczymy kary umowne w wysokości 20 procent wartości zadania - zapowiada Jacek Hawel, który dodaje, że w przeliczeniu na pieniądze wartość kary wyniesie ponad 6,2 miliona złotych.

Nie tylko jednak pieniądze będzie musiała Rybnikowi zwrócić nierzetelna firma. Dodatkowo miasto zobowiązało ją do wykonania inwentaryzacji zrealizowanej części prac budowanych.

- Będzie to podstawą do końcowego rozliczenia finansowego z wykonawcą i jego podwykonawcami - dodaje szef Centrum Inwestycji Urzędu Miasta.

Swoją "działkę" do wykonania będzie również miał Rybnik. - Miasto jako zamawiający będzie rozliczało wykonane prace na podstawie faktycznie wykonanych prac na dzień odstąpienia od umowy. Uwzględniając zawarte umowy podwykonawcze pomiędzy wykonawcą i podwykonawcami możliwe jest dokładne określenie wartości zobowiązań finansowych za wykonane prace - tłumaczy Agnieszka Skupień.

Budowa hospicjum wstrzymana, ale Rybnik nie zamierza od niej odstępować

W rybnickim magistracie zapewniają, że mimo ogromnych zawirowań wokół budowy hospicjum, miasto podtrzymuje chęć zrealizowania inwestycji. Z tym będzie jednak musiało nieco się wstrzymać.

- Teraz konieczne będzie zaktualizowanie przedmiarów, kosztorysów i niezbędnej dokumentacji, pozwalającej na ogłoszenie nowego przetargu, który wyłoni nowego wykonawcę robót budowlanych - wskazuje rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

O budowie hospicjum w Rybniku mówiło się już od pewnego czasu

Budowa hospicjum w Rybniku ruszyła we wspomnianym grudniu 2021 roku. O inwestycji głośno mówiło się już o wiele wcześniej. Już w 2019 roku wyłoniono koncepcję projektową hospicjum. Będzie to wolnostojący obiekt z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną.

- W każdym ze skrzydeł zaprojektowano wewnętrzne patio, podcienie, a także taras dostępny z poziomu piętra - zdradza architektoniczne szczegóły budynku, Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.

Oprócz samego budynku hospicjum, w Niedobczycach - bo właśnie w tej dzielnicy Rybnika zaplanowano jego budowę - powstać ma droga wewnętrza do hospicjum, parking, a teren wokół niego ma zostać zagospodarowany.

W hospicjum miejsce ma znaleźć 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 31 mln zł. Niespełna połowę - blisko 15 mln zł - stanowi dofinansowanie, które Rybnik otrzymał ze środków państwa, a dokładnie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto