Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa bylego posła Grzegorza J. z Rybnika nadal w toku. Nie było mów końcowych, jest wniosek o rozszerzenie materiału dowodowego

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Kolejna rozprawa ma odbyć się w marcu
Kolejna rozprawa ma odbyć się w marcu arc
RYBNIK. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie było mów końcowych w procesie byłego posła Grzegorza J. z Rybnika, w trakcie rozprawy, która w poniedziałek 12 lutego odbyła się przed Sądem Rejonowym w Rybniku. Prokurator złożył za to wniosek o przeprowadzenie nowego dowodu, związanego z materiałami z kontroli operacyjnej jednego ze świadków.

Sprawa Grzegorza J., byłego posła PiS z Rybnika wciąż w toku

W poniedziałek 12 lutego, przed Sądem Rejonowym w Rybniku odbyła się kolejna rozprawa dotycząca między innymi byłego posła Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza J., z Rybnika. W trakcie rozprawy, przesłuchano ostatniego świadka. Choć świadek wniósł o wyłączenie jawności jego zeznań, sąd nie przychylił się do jego wniosku.

Jak podkreślał świadek, zna Grzegorza J., jednak nigdy nie słyszał, ani nie widział, by ktoś – w tym on sam – miał zawdzięczać pracę w spółce dzięki oskarżonemu. Łączą ich jedynie koleżeńskie relacje.

- Mogę zaliczyć Grzegorza J. do osób przychylnych, dobrych. Wiem, że jakbym miał jakiś problem, to mógłbym się do niego zwrócić. Jako poseł również - z tego co słyszałem - to był osobą bardzo pomocną. Nigdy nie widziałem i nie słyszałem, żeby J. przyjmował jakiekolwiek środki finansowe - mówił świadek.

Dalej, prokurator złożył wniosek o przeprowadzenie nowego dowodu, związanego z materiałami z kontroli operacyjnej jednego ze świadków. Obrona była wyraźnie zaskoczona tym faktem twierdząc, że materiał ten powinien zostać przedstawiony na wcześniejszym etapie postępowania. Prokurator wskazywał jednak, że materiały zostały udostępnione po to, aby umożliwić ocenę wiarygodności zeznań świadka. Kolejną rozprawę zaplanowano na 27 marca.

Sześć zarzutów dla byłego posła z Rybnika

Grzegorz J. został zatrzymany w styczniu 2022 roku, przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przedstawiono mu zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w latach 2016-18 oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się w zamian za łapówki pośrednictwa w załatwieniu spraw. W prokuraturze przedstawiono mu zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie i przyczynienie się do powołania osób na stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zarówno podczas śledztwa, jak i w trakcie procesu J. nie zgadzał się z zarzutami.

J. usłyszał też zarzuty związane z powoływaniem się na wpływy w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej oraz wywieraniem wpływu na decyzje podejmowane przez dyrektora jednego z przedsiębiorstw państwowych. Prokuratura uważa, że w ten sposób przekroczył uprawnienia do podejmowania interwencji poselskiej w tym przedsiębiorstwie. W sumie J. usłyszał sześć zarzutów.

Z powodu konieczności zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wówczas wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Grzegorz J. został aresztowany, lecz zwolniono go po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 500 tys. złotych. Przed Sądem Rejonowym w Rybniku odpowiada z tzw. wolnej stopy.

Kilka dni po zatrzymaniu Grzegorza J., CBA zatrzymało również trzech mężczyzn, przedsiębiorców ze Śląska, którzy mieli obiecać między innymi J. pieniądze, jeśli ten doprowadzi do zawarcia umowy pomiędzy nimi a spółką skarbu państwa. Oskarżeni to Karol S., Michał G., i Jarosław J.

- Ustalenia w śledztwie wskazują, że zatrzymani mężczyźni w 2016 roku złożyli obietnice korzyści majątkowych między innymi byłemu Posłowi na Sejm RP, w zamian za doprowadzenie do zawarcia umów z przedsiębiorstwem państwowym na wykonanie prac remontowo-budowlanych - informował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto