Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: symbole "Tobie Polsko" trafiły na pomniki Leona Pajączka i Franciszka Krakowczyka. To dowód na ich udział w Powstaniach Śląskich

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Zarówno Leon Pajączek, jak i Franciszek Krakowczyk spoczywają na rybnickim cmentarzu.
Zarówno Leon Pajączek, jak i Franciszek Krakowczyk spoczywają na rybnickim cmentarzu. Piotr Chrobok
Na dwóch pomnikach na rybnickim cmentarzu pojawiły się wzorowane na powstańczym sztandarze, symbole "Tobie Polsko". Pośmiertnie zostali nimi odznaczeni dwaj powstańcy śląscy: Leon Pajączek i Franciszek Krakowczyk. Obaj walczyli o polskość Śląska we wszystkich trzech powstaniach śląskich.

Rybnik: symbole "Tobie Polsko" trafiły na pomniki Leona Pajączka i Franciszka Krakowczyka. To dowód na ich udział w Powstaniach Śląskich

Dwóch powstańców śląskich, spoczywających na rybnickim cmentarzu zostało pośmiertnie uhonorowanych. Na groby Leona Pajączka i Franciszka Krakowczyka została nałożony symboliczny znak "Tobie Polsko", będący dowodem ich udziału w walkach o powrót Śląska do Polski. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, władze Rybnika, a także rodziny powstańców.

- Leon Pajączek podczas pierwszego Powstania Śląskiego walczył na terenie powiatu kozielskiego, a następnie w rejonie Goczałkowic. W czasie drugiego Powstania Śląskiego walczył na terenie Dziergowic, natomiast w trzecim Powstaniu działał w brygadzie łączności Pułku Zabrskiego. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska - przybliża dzieje Leona Pajączka, Danuta Mikoda z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, dodając, że prywatnie powstaniec był szwagrem dowódcy dwóch pierwszych Powstań Śląskich, Alfonsa Zgrzebnioka.

Równie zaangażowany w walki powstańcze był Franciszek Krakowczyk, który także uczestniczył we wszystkich trzech Powstaniach Śląskich. Później był zaangażowany również w akcję plebiscytową na Górnym Śląsku. Należał także do górnośląskiej POW.

- Podczas pierwszego Powstania walczył na terenie Pszowa. Brał wówczas udział w rozbrajaniu Granschützu. W trakcie drugiego Powstania uczestniczył w zdobyciu Wodzisławia Śląskiego, natomiast w ostatnim Powstaniu pełnił rolę dowódcy oddziału karabinów maszynowych w 8. kompanii 3. batalionu, 14. Wodzisławskiego Pułku Piechoty. Brał udział w obronie wsi Odra. Jego oddział był odpowiedzialny za wysadzenie mostu na rzece Odrze w Olzie, co miało zatrzymać wojsko niemieckie. Pod koniec Powstania brał udział w pracach Polskiej Komisji Likwidacyjnej. W okresie plebiscytowym był kurierem w Polskim Komisariacie Plebiscytowym i był zaangażowany w działalność Towarzystwa Śpiewaczego Moniuszko - wylicza zasługi i dokonania powstańca, Danuta Mikoda.

Oprócz Powstań Śląskich, obaj powstańcy brali też udział w późniejszej, II wojnie światowej. Franciszek Krakowczyk najpierw walczył w wojnie obronnej, później działał w konspiracji, a pod koniec konfliktu, uczestniczył w wyzwoleniu Wodzisławia Śląskiego. Przeżył wojnę i dożył 1965 roku.

Tyle szczęścia nie miał Leon Pajączek, który wojnę przypłacił życiem. W 1942 roku, skład pociągu, którego był kierownikiem został obrzucony granatami. - Był to zamach zorganizowany przez Niemców - mówi wnuczka powstańca, Józefa Miszczyk.

Odznaczeni powstańcy o polskość Śląska walczyli nie tylko z bronią w ręku. Powstańcami zostali już na zawsze. Patriotyzm przekazywali to kolejnym pokoleniom. - Wyczuwaliśmy, że w naszym domu rodzinnym czai się duch powstańczy. Słyszeliśmy rozmowy o kolegach-powstańcach. Przypominam sobie matkę, która nad kuchnią zawsze śpiewała sobie powstańcze piosenki - wspomina swojego ojca Franciszka Krakowczyka, jego córka Halina Borgieł.

Z kolei wnuczka Leona Pajączka, Józefa Miszczyk, chociaż swojego dziadka zna jedynie z opowieści nie ma wątpliwości, że jego walka w Powstaniach wzięła się z patriotycznych pobudek. - Dziadek walczył dla Polski, za Polskę i o Polskę - podkreśla.

Znaki "Tobie Polsko", a także symbole "Grób Weterana" nie są pierwszymi odznaczeniami, które otrzymali Leon Pajączek i Franciszek Krakowczyk. Obaj jeszcze za życia doczekali się wielu innych odznaczeń. Leona Pajączka odznaczono: Krzyżem Niepodległości oraz Śląskim Krzyżem Wolności i Zasługi. Zaś Franciszek Krakowczyk otrzymał m.in: Medal Niepodległości, Gwiazdę Górnośląska, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, czy Odznaką Grunwaldzką.

Odznaczanie powstańczych grobów symbolem "Tobie Polsko" to inicjatywa katowickiego oddziału IPN, związana z akcją "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia". Dotychczas w trakcie trwających od ok. 1,5 roku odznaczeń - pierwsze miało miejsce w lipcu 2021 roku - upamiętniono w ten sposób ponad 40 grobów powstańców spoczywających nie tylko na Śląsku, ale i w całym kraju.

Wybór symbolu "Tobie Polsko", jako nakładanego na groby nie jest przypadkowy. To znak stylizowany na sztandar powstańczy wykonany w 1920 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto