MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Metaloplastyczne furtki upiększą Katowice. Ruszają bezpłatne warsztaty artystyczne i miejskie spacery

Materiał informacyjny Fundacji Soundscape
Metaloplastyczne furtki upiększą Katowice. Ruszają bezpłatne warsztaty artystyczne i miejskie spacery
Metaloplastyczne furtki upiększą Katowice. Ruszają bezpłatne warsztaty artystyczne i miejskie spacery mat.pras.
W dniach 23.03 – 12.04.2024 w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka. Zanim jednak uczestnicy zanurzą się w świecie relaksujących dźwięków, organizatorzy wydarzenia, czyli fundacja Soundscape, Muzeum Śląskie oraz Tauron Lab zaprosili uczestników do udziału w kreatywnych warsztatach, które odbyły się 5 marca na oddziale dziennym Centrum Psychiatrii w Katowicach. Warsztaty przeprowadził Szymon Szewczyk, który następnie inspirując się powstałymi pracami, przygotuje projekty obiektów metaloplastycznych – furtek, nawiązujących do spokoju i równowagi przypisywanych ogródkom działkowym. Dzięki współpracy z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek, powstaną metaloplastyczne furtki, które zostaną umieszczone w różnych częściach miasta, harmonijnie wtapiając się w jego krajobraz. Podsumowaniem warsztatów będą spacery miejskie, które odbędą się w dniach 18-23 marca, a poprowadzi je Dominik Tokarski - katowicki aktywista i Szymon Szewczyk - artysta. Partnerami warsztatów i miejskich spacerów są Miasto Katowice oraz Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.

Pierwsza edycja Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka, zaplanowana jest na marzec oraz kwiecień 2024 roku i zostanie zainaugurowana nietypową wystawą site-specific w przestrzeni miejskiej Katowic, , która powstanie we współpracy z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek, Miastem Katowice oraz Europejskim Miastem Nauki. Wczoraj na oddziale dziennym Centrum Psychiatrii w Katowicach, uczestnicy mieli okazję wyrazić się artystycznie poprzez przygotowanie prac plastycznych inspirowanych motywami słonecznymi, nawiązujące do spokoju i równowagi przypisywanych m.in. ogródkom działkowym. Warsztaty przeprowadził Szymon Szewczyk, który inspirując się powstałymi pracami przygotuje projekty obiektów metaloplastycznych – furtek, które zastąpią tradycyjne kraty w oknach, stając się zarówno elementem estetycznym oraz źródłem codziennej inspiracji dla mieszkańców Katowic.

– Warsztaty artystyczne są sercem Solar Festiwalu. To moment, w którym możemy spotkać się, wyrazić siebie poprzez sztukę i poczuć się częścią wspólnoty, która tworzy coś wyjątkowego, co doda kolorytu naszemu miastu. Efektem tych artystycznych działań będą metaloplastyczne furtki, które zastąpią tradycyjne kraty w oknach. To symbol naszego zaangażowania w budowanie estetycznej przestrzeni miejskiej, która staje się źródłem radości i inspiracji dla nas wszystkich – mówi Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape.

Dodatkowo, organizatorzy z myślą o mieszkańcach przygotowali cykl spacerów miejskich szlakiem stworzonych furtek, które odbędą się w dniach 18–23 marca, a poprowadzi je Dominik Tokarski i Szymon Szewczyk. Spacery zapewnią nie tylko chwilę relaksu, ale także inspirujące rozmowy i refleksje nad rolą miasta i sztuki w naszym życiu codziennym.

- Katowice pokazały jak szerokorozumiana sztuka może wpłynąć na otaczającą rzeczywistość. W miejscu, w którym kiedyś wydobywano węgiel, dziś mamy obiekty rozpoznawalne na świecie – siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Miasto stało się symbolem dobrej transformacji. A pomogła w tym właśnie kultura i sztuka. Będąc Europejskim Miastem Nauki chcemy także pokazać, że nauka to nie tylko laboratoria i biblioteki, ale przede wszystkim coś, co może być z powodzeniem wykorzystywane w codziennym życiu. Dlatego wychodzimy z różnymi ciekawymi projektami do mieszkańców, by mogli się o tym na własnej skórze przekonać. Spacery będą jedną z takich okazji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Drugą częścią Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka będą bezpłatne koncerty, które odbędą się w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego w dniach 23, 24, 30, 31 marca oraz 6 i 7 kwietnia. Przestrzeń Łaźni wypełnią rośliny oraz akcesoria wypoczynkowe, jej centralnym punktem będzie instalacja multimedialna przygotowana przez Szymona Szewczyka – absolwenta ASP w Katowicach. Muzyczną ucztę dźwiękową zapewnią polscy i zagraniczni artyści związani z szeroko pojętą muzyką elektroniczną.

Partnerzy
Partnerami wydarzenia są Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki 2024, Grupa Tauron, Volvo Euro-Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto