Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik płaci zaliczki wysiedlanym z domów na trasie drogi Racibórz Pszczyna

Aleksander Król
Rozpoczęcie budowy drogi Racibórz-Pszczyna planowane jest wiosną 2017 roku, a realizacja inwestycji powinna się zakończyć w roku 2019. Żeby tak się stało, trwają wykupy nieruchomości na trasie planowanej drogi. To ponad 550 działek, z czego 52 to nieruchomości zabudowane. -Na chwilę obecną 5 budynków zostało już przekazanych miastu wraz z działką i zabudową towarzyszącą, zaś zaliczki pobrało 34 właścicieli nieruchomości zabudowanych - informuje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

290 milionów złotych dofinansowania na budowę przeszło 10 kilometrów rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna to największa unijna dotacja w historii Rybnika i jednocześnie największa dotacja, jaką kiedykolwiek przyznano pojedynczemu projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. - Marzenia się spełniają. Rybnik obraca się w kierunku autostrady i zbliża do aglomeracji katowickiej - mówił wczoraj w marszałek Wojciech Saługa, podpisując wspólnie z prezydentem Rybnika, Piotrem Kuczerą umowę na gigantyczne dofinansowanie.

- Budowa przebiegającego przez Rybnik odcinka tej trasy to skok cywilizacyjny dla naszego miasta. Stanowi łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, który umożliwi szybkie połączenie miasta z całym regionem. To również szansa dla rozwoju biznesu, a w efekcie stworzenie nowych miejsc pracy - mówił Kuczera. I etap budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Rybnik (łączna wartość projektu to 433 mln zł, a 140 mln zł bierze na siebie Rybnik) obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. - Na trasie dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu znajdą się 2 mosty i 11 wiaduktów, 5 węzłów bezkolizyjnych w różnych dzielnicach, co da ich mieszkańcom łatwiejszy dostęp także do centrum miasta - mówi Kuczera.

- Rybnik czyni gigantyczny skok do przodu też ze względu na dostępność do nowych terenów inwestycyjnych i faktycznie autostrada wchodzi nam do Rybnika, bo mimo że mamy do A1 blisko, dojazd był dość skomplikowany. Jadąc tutaj od autostrady z Czerwionki, jechałem do centrum Rybnika 40 minut - mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, a prezydent Kuczera obiecał, że w 2019 roku pojedzie tylko kilka minut.

Rybnik płaci zaliczki mieszkańcom, którzy opuszczą domy na drodze Racibórz-Pszczyna

Rozpoczęcie budowy planowane jest wiosną 2017 roku, a realizacja inwestycji powinna się zakończyć w roku 2019. Żeby tak się stało, trwają wykupy nieruchomości na trasie planowanej drogi. To ponad 550 działek, z czego 52 to nieruchomości zabudowane.

-Na chwilę obecną 5 budynków zostało już przekazanych miastu wraz z działką i zabudową towarzyszącą, zaś zaliczki pobrało 34 właścicieli nieruchomości zabudowanych - mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika. Dodaje, że kwoty zaliczki uzależnione są od wartości wyceny nieruchomości i najczęściej jest to 70 proc. wartości nieruchomości. - Spośród 34 właścicieli: 14 jest w trakcie budowy nowych domów (otrzymali zaliczki od miasta), 9 kupuje domy z rynku pierwotnego lub wtórnego, 7 kupuje mieszkania, 4 wzięło zaliczki ale nie wiemy jakie są ich plany, zaś 4 rodziny złożyły wnioski o mieszkania zastępcze zapewnione przez miasto - wylicza Skupień.

CZYTAJ
Wysiedlani z domów na trasie Racibórz Pszczyna

Dziś o godz. 12 w rybnickim magistracie nastąpi otwarcie ofert na wykonawcę drogi, a na przełomie lutego i marca planowane jest rozstrzygnięcie przetargu i przekazanie placu budowy. W momencie gdy Rybnik rozpoczyna już budowę, Racibórz, gdzie ma się droga zaczynać, jest daleko w lesie... - Na wszystko potrzeba czasu. Kiedyś trzeba będzie wybudować całą drogę - mówi Saługa.

Droga Racibórz- Pszczyna
Ilość nieruchomości na przebiegu drogi:
* Wszystkie nieruchomości ponad 555 działek:
* 52 nieruchomości zabudowane
* 2 hale magazynowe
* pozostałe to nieruchomości niezabudowane

Aktualności na dzień 20 grudnia 2016:
* 5 budynków zostało przekazanych miastu wraz z działką i zabudową towarzyszącą
* Zaliczki pobrało 34 właścicieli nieruchomości zabudowanych – kwoty zaliczki uzależnione są od wartości wyceny nieruchomości. Najczęściej jest to 70 % wartości nieruchomości.

Spośród 34 właścicieli: 14 jest w trakcie budowy nowych domów – otrzymali zaliczki od miasta, 9 kupuje domy z rynku pierwotnego lub wtórnego, 7 kupuje mieszkania , 4 wzięło zaliczki ale nie wiemy jakie są ich plany. 4 rodziny złożyły wnioski o mieszkania zastępcze zapewnione przez miasto (miasto przygotowało ponad 20 mieszkań na wypadek, gdyby była taka potrzeba)

* Stanowisko Izby Skarbowej na temat podatku od wypłacanych zaliczek czy ugód administracyjnych :
odszkodowania, zaliczki z tytułu przejętych nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu

* Wojewoda jest w trakcie wycen nieruchomości zgodnie ze specustawą drogową nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych. Operaty szacunkowe będą przedstawione właścicielom nieruchomości w pierwszym kwartale 2017 roku. W dalszym postępowaniu zostaną wystawione decyzje odszkodowawcze a ich następstwem będzie wypłata odszkodowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto