Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwa remont rybnickiej biblioteki. Budynek książnicy przejdzie metamorfozę. Zostanie stermomodernizowany za ponad 3 miliony złotych

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Koszt remontu rybnickiej biblioteki to ok. 3,2 mln zł.
Koszt remontu rybnickiej biblioteki to ok. 3,2 mln zł. M. Koczy, L. Tyl/UM Rybnik
Do końca lutego, według najbardziej optymistycznego wariantu mają się zakończyć prace związane z termomodernizacją budynku rybnickiej biblioteki. To pierwszy od ponad 30 lat remont książnicy. Po jego przeprowadzeniu zyska ona nową elewację, a dodatkowo stanie się ekologiczniejsza.

Trwa remont rybnickiej biblioteki. Budynek książnicy przejdzie metamorfozę

Nie do poznania zmieni się po przeprowadzonym remoncie budynek Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Prace związane z termomodernizacją budynku trwają już od pewnego czasu. I jak zapowiadają w rybnickim Urzędzie Miasta wkrótce mają się zakończyć.

- Prace powinny potrwać do końca lutego - mówi Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika, zaznaczając jednocześnie, że mogą one się nieco wydłużyć w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Po remoncie będzie bardziej eko i przyjaźniej dla oka

Termomodernizacja budynku rybnickiej biblioteki ma sprawić, że książnica stanie się bardziej ekologiczna. Dodatkowo zyska też nową elewację, dzięki czemu zupełnie zmieni się jej oblicze. W rybnickim magistracie podkreślają jednak, że i na tym korzyści z niej wynikające się nie kończą.

- Remont pozwoli też na uporanie się z problemem nieszczelnych dachów oraz nieefektywnej instalacji centralnego ogrzewania - wskazuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

W rybnickiej bibliotece docieplą ściany, przebudują kanalizację deszczową i wyremontują schody

Jak zauważają w Urzędzie Miasta w Rybniku, zakres przeprowadzanego w bibliotece remontu jest znaczny. - Wśród najważniejszych prac wymienić należy: docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów budynku, odtworzenie pokrycia z płytek klinkierowych, przebudowę podejść kanalizacji deszczowej, wymianę rur spustowych oraz rynien, wymianę okien i parapetów zewnętrznych, montaż zewnętrznych rolet okiennych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, remont schodów zewnętrznych i podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz poprawę estetyki pasa wokół budynku, demontaż elementów ozdobnych, ich czyszczenie, malowanie i ponowny montaż - wylicza Agnieszka Skupień, dodając, że do tej pory część rzeczy z listy "do remontu" udało się już odhaczyć.

- Spora część zaplanowanego remontu, w tym wymiana okien i grzejników, została już wykonana - mówi rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Biblioteka w Rybniku na remont czekała trzy dekady!

Trwające wokół biblioteki prace są pierwszym remontem budynku książnicy od ponad trzech dekad. Ostatnie tak duże prace budowlane przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej prowadzono w końcówce lat 80. XX wieku. Tak długi okres bez remontu sprawił, że budynek zaczął się "sypać".

- Potrzeba remontu całości elewacji była już nawet sygnalizowana przez inspektorów przeprowadzających kontrole budowlane - zauważała w momencie rozpoczęcia remontu Stanisława Adamek, ówczesna dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, dodając, że drobne prace remontowe owszem przeprowadzano, ale były to jedynie doraźne remonty.

Wprawdzie budynek rybnickiej biblioteki remontowano kilka lat temu, jednak wówczas zmieniło się wyłącznie jej wnętrze. - W 2016 roku, kiedy w budynku zamontowana została winda, łącząca trzy kondygnacje, ułatwiająca korzystanie z placówki m.in. osobom z niepełnosprawnościami - przypomina Agnieszka Skupień.

Za obecny remont biblioteki w Rybniku odpowiada wybrana w przetargu firma F-BUD FIBIC Sp. j. z Wodzisławia Śląskiego. Koszt prac opiewa na ok. 3,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto