Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budują drugi odcinek Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna. Nową drogą kierowcy pojadą w 2025 roku

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Nową trasą kierowcy pojadą wiosną 2025 roku
Nową trasą kierowcy pojadą wiosną 2025 roku L. Tyl, źródło: UM Rybnik
INWESTYCJE W RYBNIKU. - Przed nami jeszcze co najmniej rok prac przy dokończeniu rybnickiego odcinka - mówił w poniedziałek 11 listopada prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który odwiedził budowę drugiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna. Prace wyraźnie nabrały tempa, obecnie na całej długości odcinka trwa budowa dróg technicznych oraz uzbrajanie terenu. Nową trasą kierowcy pojadą wiosną 2025 roku.

Spore postępy na budowie drugiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna

Trwają intensywne prace budowlane związane z budową drugiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna w Rybniku. Obecnie powstaje odcinek od węzła Wodzisławskiego na DK 78 do ulicy Sportowej w Rybniku. Prace nabrały wyraźnego tempa, widać już pierwsze efekty działań budowlańców. Po wykonaniu prac przygotowawczych związanych z wyburzeniami oraz wycinką drzew, ruszyły prace ziemne. Obecnie na całej długości odcinka trwa budowa dróg technicznych oraz uzbrajanie terenu. Jak zaznaczają urzędnicy, prace prowadzone są jednocześnie na wielu odcinkach, zaś stan zaawansowania prac sięga 5-10 proc.

Jak podkreślał wizytujący plac budowy prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zakończeniem inwestycji w granicach miasta Rybnik będzie rondo, które powstanie przy ulicy Sportowej.

– Uprzedzam, że jeden z jego wlotów pozostanie na razie ślepy, mamy jednak nadzieję, że w przyszłości uda się połączyć rybnicki odcinek z dalszym biegiem drogi, jaki powinien powstać od strony Rydułtów. Być może kiedyś powstanie w tym miejscu węzeł drogowy, choć póki co jest to melodia przyszłości. Przed nami jeszcze co najmniej rok prac przy dokończeniu rybnickiego odcinka. Nie uda się oczywiście uniknąć pewnych niedogodności, jakie zwykle rodzą takie przedsięwzięcia. Z góry za nie przepraszam, prosząc o cierpliwość i wyrozumiałość - mówi prezydent Rybnika.

Nową trasą kierowcy pojadą wiosną 2025 roku
Nową trasą kierowcy pojadą wiosną 2025 roku L. Tyl, UM Rybnik

Kompleksowa inwestycja

W ramach inwestycji powstanie nieco ponad 4-kilometrowy odcinek drogi. To dwa pasy ruchu w każdym kierunku, obiekty inżynierskie, cztery wiadukty, rondo oraz węzeł z ulicą Grota-Roweckiego. Nastąpi również przebudowa istniejących sieci i oświetlenia ulicznego.

- Jest co robić. To w zasadzie kompleksowa inwestycja z przebudową całej infrastruktury. Jest to pewnego rodzaju wyzwanie inżynierskie, w szczególności ze względu na szkody górnicze, które w Rybniku są aktywne - wskazywał przed kilkoma miesiącami Wojciech Lorenc z firmy Budimex.

Szkody górnicze nie mają jednak stać na przeszkodzie tej inwestycji, gdyż jak podkreśla wykonawca, droga na tę okoliczność została specjalnie zaprojektowana. Roboty budowlane mają ruszyć tuż po zakończeniu prac przygotowawczych, które potrwają około miesiąca. Droga ma zostać oddana do użytku w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy.

Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Budimex S.A. z Warszawy za kwotę nieco ponad 268 mln zł. Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Budowa brakujących 4 km Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na terenie miasta Rybnika od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Miasto przypomina również, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna, czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej, została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł - w tym 290 mln zł to środki z UE.

Nową trasą kierowcy pojadą wiosną 2025 roku

Budują drugi odcinek Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna. No...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto