Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnicka biblioteka zmieni się nie do poznania. Budynek ma zyskać nową elewację. Po termomodernizacji stanie się też bardziej ekologiczny

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Remont budynku biblioteki ma nie wpłynąć na korzystanie z niej przez czytelników.
Remont budynku biblioteki ma nie wpłynąć na korzystanie z niej przez czytelników. Lucyna Tyl/UM Rybnik
Ponad 3,2 miliona złotych będzie kosztować remont budynku rybnickiej biblioteki. Obiekt ma zyskać nową elewację, a przy okazji przejść termomodernizację. To pierwszy zewnętrzny remont Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku od czasu jej powstania 33 lata temu. Ma on poprawić nie tylko wrażenie estetyczne biblioteki, ale i rozwiązać problem cieknącego dachu, który zalewa wypożyczalnię książek dla dzieci i czytelnię.

Rybnicka biblioteka zmieni się nie do poznania. Budynek ma zyskać nową elewację. Po termomodernizacji stanie się też bardziej ekologiczny

Będzie ładniej się prezentować dla oka, a przy okazji stanie się bardziej przyjazna środowisku. Rybnicka Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zostanie wyremontowana. Jej budynek ma przejść termomodernizację, dzięki czemu zyska nowy wygląd i stanie się ekologiczniejszy.

Zaplanowanych prac przy remoncie biblioteki jest jednak o wiele więcej. I mają one objąć nie tylko elewację budynku książnicy.

- Prace obejmą m.in. demontaż osłon z blach trapezowych i stalowych elementów ozdobnych, ich czyszczenie, malowanie i ponowny montaż; docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów budynku, odtworzenie pokrycia z płytek klinkierowych - wylicza Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Na remoncie mają zyskać też chociażby niepełnosprawni czytelnicy, dla których poprawiony zostanie stworzony z myślą o nich podjazd. Wygodniej, po wyremontowanych schodach będzie się wchodziło też pozostałym odwiedzającym rybnicką bibliotekę, którzy dodatkowo swobodniej będą mogli się wokół niej przemieszczać po poprawę estetyki pasa wokół budynku.

Z kolei jeśli chodzi o termomodernizację biblioteki, to nie ograniczy się ona wyłącznie do docieplenia budynku. - Przewidziano również modernizację instalacji centralnego ogrzewania - podkreśla Agnieszka Skupień. A korzystna z ekologicznego punktu widzenia będzie też z pewnością wymiana rynien, czy przebudowa podejść kanalizacji deszczowej.

Tak duży remont rybnickiej biblioteki to przedsięwzięcie, na które książnica czekała od wielu lat. Wprawdzie stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku modernizowano jej wnętrze - montując m.in. windę - to obiekt od zewnętrznej strony nie remontowano go nigdy. A wybudowano go jeszcze za czasów poprzedniego ustroju, 33 lata temu, w 1989 roku.

I to, jak podkreślają w bibliotece rzuca się w oczy, a upływający czas sprawił, że przeprowadzenie prac remontowych jest koniecznością.

- Potrzeba remontu całości elewacji była już nawet sygnalizowana przez inspektorów przeprowadzających kontrole budowlane - mówi Stanisława Adamek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która dodaje, że wprawdzie w ostatnim czasie przeprowadzane były naprawy najbardziej zniszczonych lub zagrażających bezpieczeństwu elementów, lecz bez kompleksowego remontu nie mogło się obejść.

Prace remontowe w rybnickiej bibliotece mają rozpocząć się już niebawem i potrwają kilka miesięcy. Koszt remontu to ponad 3,2 miliona złotych. Przedsięwzięcie zrealizuje wyłoniona w rozstrzygniętym niedawno przetargu wodzisławska firma F-BUD FIBIC Sp. j.

W trakcie remontu biblioteka normalnie ma być otwarta dla czytelników. I choć ci - z czego zdają sobie sprawę władze biblioteki - będą musieli poradzić sobie z trudnościami, to na przeprowadzonych pracach także zyskają.

- Remont pozwoli też na uporanie się z problemem szczelności dachów biblioteki. Ostatnio każda większa ulewa powodowała zalewanie pomieszczeń wypożyczalni dla dzieci i czytelni - zauważa Agnieszka Skupień z rybnickiego Urzędu Miasta.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto