MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik. Afera mobbingowa w Urzędzie Miasta? Pracownik został dyscyplinarnie zwolniony. Piotr Kuczera: Utraciłem zaufanie...

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Pracownik dyscyplinarnie zwolniony
Pracownik dyscyplinarnie zwolniony arc, UM Rybnik
- Utraciłem zaufanie do mojego współpracownika. Nie widzę dalszej możliwości współpracy. Wczoraj został dyscyplinarnie zwolniony, od dziś nie pracuje w urzędzie - poinformował w środę 6 marca Piotr Kuczera, prezydent Rybnika na wieść o aferze mobbingowej, do której miało dojść w urzędzie miasta.

Rybnik. Afera mobbingowa w Urzędzie Miasta? Pracownik został dyscyplinarnie zwolniony

Przed kilkoma dniami, rybnickimi mediami wstrząsnęła informacja dotycząca mobbingu, do którego miało dochodzić w Urzędzie Miasta w Rybniku. O sprawie poinformował portal rybnik.com.pl. Jeden z pracowników na stanowisku kierowniczym, miał poniżać, a nawet uderzać urzędniczkę. Zdarzenie miało mieć miejsce pod koniec lutego.

27 lutego, w Urzędzie Miasta w Rybniku została powołana komisja antymobbingowa. Jej celem miało być wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Dzień wcześniej, informacja o podejrzeniu stosowania mobbingu miała dotrzeć do prezydenta miasta. Prace komisji zostały jednak zawieszone.

- Komisja antymobbingowa nie może dalej działać, ponieważ osoba, wobec której prawdopodobnie był stosowany mobbing, jest nieobecna w pracy - poinformował prezydent miasta Piotr Kuczera.

W środę, 6 marca, Piotr Kuczera poinformował, że otrzymał dodatkowe informacje od pracowników urzędu, przez które miał stracić zaufanie do jego współpracownika. Ten został zwolniony dyscyplinarnie.

- Nie widzę dalszej możliwości współpracy. Wczoraj został dyscyplinarnie zwolniony, od dziś nie pracuje w urzędzie - podał w oświadczeniu prezydent Rybnika.

Wróciła sprawa sprzed kilku lat

Dzień przed wydanym przez prezydenta Rybnika oświadczenia, Piotr Kuczera był gościem Radia90. Jak zaznaczał w rozmowie z redaktorem, pracownica sekretariatu kilka lat wcześniej przychodziła do niego ze skargami na przełożonego. Prezydent tłumaczył, że wówczas "sprawa miała być wyjaśniona". Zdaniem prezydenta, pracownica miała to zgłosić, jednak tego nie uczyniła. - Potem prosiła mnie sama, żeby tego nie robić - dodawał na antenie prezydent Rybnika.

W wydanym oświadczeniu, Piotr Kuczera odniósł się do sytuacji sprzed kilku lat.

- Chciałbym też wyjaśnić, że sytuacja, która miała miejsce kilka lat temu, kiedy to, ta sama pracownica urzędu zgłosiła się do mnie z problemem dotyczącym swojego przełożonego, miała zupełnie inny charakter. Nie była mobbingiem. W tamtym czasie temat został wyjaśniony pomiędzy pracownikami. Potwierdziła to również osoba, która zgłosiła się do mnie z tym problemem - podał w oświadczeniu Piotr Kuczera.

Prezydent Rybnika zapewnił w wydanym oświadczeniu, że pracownica, wobec której najprawdopodobniej był stosowany mobbing, ma jego wsparcie. - Co więcej, każdy z moich pracowników, jeżeli znajdzie się w podobnej sytuacji otrzyma potrzebną pomoc - dodał prezydent.

Od 2012 roku, w Urzędzie Miasta w Rybniku obowiązuje polityka antymobbingowa. Zdaniem prezydenta miasta, zgłoszenie dotyczące mobbingu ma miejsce w rybnickim magistracie po raz pierwszy. Prezydent zalecił jednak przeszkolenie pracowników.

- Zaleciłem Sekretarzowi Miasta, aby przypomniał pracownikom o obowiązującej w urzędzie polityce antymobbingowej. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się szkolenie dla pracowników dotyczące tego problemu - wskazał Piotr Kuczera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto