Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rybnicka biblioteka przeszła remont. Ma nową elewację, ale nie tylko. Budynek został odświeżony. Przede wszystkim jest jednak bardziej eko

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak prezentuje się rybnicka biblioteka po remoncie.
Tak prezentuje się rybnicka biblioteka po remoncie. Michał Koczy/UM Rybnik
Ładniej się prezentuje, a do tego jest bardziej przyjazna środowisku, czyli po prostu ekologiczniejsza. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rybniku została wyremontowana. Jej budynek przeszedł termomodernizację i zyskał nową elewację. Remont pochłonął ponad 3,5 miliona złotych.

Rybnicka biblioteka przeszła remont. Budynek książnicy odświeżono i jest bardziej eko

Kilkadziesiąt lat przyszło czekać rybnickiej bibliotece na pierwszy gruntowny remont jej siedziby. Wybudowany u schyłku PRL-u, w 1989 roku, budynek miejskiej książnicy od momentu powstania nie przechodził ani jednej poważnej renowacji.

Pewne prace wykonywano, ale były to zwykle roboty o mniejszym zakresie, jak te przed siedmiu laty, w 2016 roku, gdy budynek biblioteki wzbogacił się o windę, stając się tym samym bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Lata bez remontu w końcu dały o sobie znać. Rybnicka książnica zaczęła mieć problemy w trakcie inspekcji. - Potrzeba remontu była już nawet sygnalizowana przez inspektorów przeprowadzających kontrole budowlane - wskazywała Stanisława Adamek, ówczesna dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

Teraz takich sygnałów być już nie powinno. Biblioteka jest już bowiem po dużym remoncie, który objął lifting jej elewacji, a przede wszystkim termomodernizację, dzięki czemu - jak wskazują w rybnickim magistracie - stała się ona nie tylko bardziej przyjazna dla oka, ale też bardziej ekologiczna i ekonomiczna.

- Odświeżona fasada poprawiła estetykę przestrzeni. Termomodernizacja to jednak przede wszystkim oszczędność energii i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. To oznacza lepsze wykorzystanie miejskich środków finansowych i większy komfort użytkowania przestrzeni bibliotecznej - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Najważniejszy dla czytelników korzystających z biblioteki ma być jednak fakt, że remont powinien pozwolić rozwiązać problem zalewania części książnicy. - Ostatnio każda większa ulewa powodowała zalewanie pomieszczeń wypożyczalni dla dzieci i czytelni - wskazywano przed rozpoczęciem remontu w rybnickim ratuszu, dodając, że po jego przeprowadzeniu problem zniknie, gdyż dach biblioteki ma zostać doszczelniony.

Remont biblioteki pochłonął 3,5 miliona złotych. Prac do wykonania było bardzo dużo

Koszt remontu biblioteki opiewa na ponad 3,5 miliona złotych. Jak informują w Urzędzie Miasta Rybnika, prace wykonywała wyłoniona w przetargu wodzisławska firma F-BUD FIBIC. Ta miała ich mieć do wykonania naprawdę sporo.

- Ściany zewnętrzne i stropodachy budynku zostały docieplone. Remont obejmował też wymianę okien i parapetów zewnętrznych, montaż zewnętrznych rolet okiennych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wymianę instalacji odgromowej, odtworzenie pokrycia z płytek klinkierowych na elewacji - wylicza Anna Kolenda z biura prasowego rybnickiego magistratu, dodając, że to tylko część z robót.

- W bibliotece wykonano też remont: schodów zewnętrznych i podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz murków zewnętrznych. Poprawiono estetykę pasa wokół budynku, zdemontowano elementy ozdobne, które następnie wyczyszczono, zabezpieczono antykorozyjnie, pomalowano i ponownie zamontowano - wymienia dalszą część wykonanych prac, Anna Kolenda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto