Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Karol Szymura chce ufundować stypendium uczniom. Zamierza nagrodzić ich za działalność społeczną i budować społeczeństwo obywatelskie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jak mówi radny tego typu stypendium w Rybniku jeszcze nie było.
Jak mówi radny tego typu stypendium w Rybniku jeszcze nie było. Piotr Chrobok
Na 1500 złotych opiewa pula stypendium, jakie zamierza ufundować uczniom rybnickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych radny Karol Szymura. Zostanie ono przyznane za działalność społeczną. Jak mówi pomysłodawca, chce w ten sposób budować społeczeństwo obywatelskie.

Radny Karol Szymura chce ufundować stypendium uczniom za działalność społeczną

Uczniowie rybnickich szkół zaangażowani w działalność społeczną mogą liczyć na nagrodzenie ich postawy. Finansowo docenić zamierza ich radny Rady Miasta Rybnika, Karol Szymura, który chce przyznać im stypendium za podejmowane przez nich działania.

Mogą na nie liczyć dwie osoby. Po jednym uczniu szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Kwota stypendium wynosi 750 złotych i zostanie ono przydzielone jednorazowo.

O stypendium może się ubiegać osoba zaangażowana w jakąkolwiek działalność społeczną

Zasady ubiegania się o stypendium są proste. Jak wyjaśnia radny Karol Szymura, wystarczy być zaangażowanym w jakąkolwiek działalność społeczną.

- Począwszy od wolontariatu przez działalność w samorządzie uczniowskim, młodzieżowej radzie gminy, aktywność w organizacjach społecznych działających na rzecz dzieci i młodzieży, działalność dziennikarska i publicystyczna, a także na rzecz popularyzacji edukacji i nauki, a także postaw patriotycznych - wylicza Karol Szymura i dodaje, że w Rybniku jak dotąd nie było stypendiów za taką działalność.

Żeby je otrzymać, konieczne jest też jednak zgłoszenie chęci do ubiegania się finansowe wsparcie. - Wnioski do tego stypendium może składać dyrektor szkoły, samorząd uczniowski, młodzieżowa rada gminy oraz stowarzyszenia, czy fundacje - wymienia Karol Szymura, dodając, że każdy zgłaszający może zgłosić więcej niż tylko jedną osobę.

"Karolinnum 2023" zostanie przyznane dwóm osobom jeszcze w tym roku szkolnym

Stypendium za działalność społeczną fundowane przez Karola Szymurę nosi nazwę "Karolinnum 2023". Pochodzi ona od imienia radnego, ale - jak przekonuje jego inicjator - ma też głębszy sens. - Trochę nawiązuje też do szkół, które funkcjonowały za czasów Karola Wielkiego - wskazuje radny.

A skąd w ogóle pomysł na udzielenie takiego stypendium? Radny Szymura zaznacza, że pomysł został mu zasugerowany. - Zostałem zapytany dlaczego nie ma takiego stypendium w Rybniku. Jako najmłodszy radny Rady Miasta, postanowiłem zrobić coś dla młodzieży - wyjaśnia Karol Szymura.

Pieniądze w ramach stypendium mają zostać przekazane jego zwycięzcom - wybierze ich powołana do oceny ich działalności komisja - jeszcze w tym roku szkolnym. Termin zgłoszeń o jego uzyskanie upływa 21 czerwca. Jak mówi radny, szkoły i organizacje zostały już o nim poinformowane, zaś żeby dokonać zgłoszenia, wystarczy mailowe przesłanie skanu z wymienionymi podejmowanymi działaniami społecznymi.

Stypendium radnego ma zaktywizować rybnicką młodzież i zbudować społeczeństwo obywatelskie w mieście

Radny Szymura liczy, że dzięki stypendium rybnicka młodzież będzie bardziej angażować się w działalność społeczną. Taki jest też zresztą cel jego ufundowania.- Chodzi o to, żeby promować aktywność społeczną w mieście, żeby młodzież w Rybniku obywatelsko się aktywizowała - zaznacza Karol Szymura, który nieprzypadkowo kieruje stypendium do młodzieży z rybnickich szkół.

- Społeczeństwo obywatelskie tworzy się już w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Później zazwyczaj powielane są zachowania z dzieciństwa czy okresu młodzieży - zauważa i dodaje, że jak wynika ze statystyk z zaangażowaniem młodzieży z Rybnika w wolontariat bywa różnie.

- Połowa młodzieży z rybnickich szkół średnich w żaden sposób nie jest aktywna w wolontariacie - podaje zebrane kiedyś przez siebie dane radny Szymura.

Jak na razie nie wiadomo, czy stypendium radnego Karola Szymury przydzielone zostanie jedynie w tym roku, czy też jego udzielanie będzie kontynuowane w kolejnych latach. Wszystko ma zależeć od tegorocznego zainteresowania.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto