Praca w Rybniku — oto nadwyżkowe i deficytowe zawody w naszym mieście

Materiał informacyjny GoWork
Aktualnie na rynku pracy w Rybniku nie widać większych zawirowań. W żadnym z zawodów nie ma nadwyżki kandydatów gotowych do podejmowania zatrudnienia, a zapotrzebowanie lokalnych pracodawców największe jest w tych branżach, w których na ogół ma to miejsce również w innych częściach kraju.

W Rybniku brakuje nauczycieli

Według wyników badania “Barometru Zawodów” na 2024 rok rynek pracy w Rybniku pozostaje we względnej równowadze. Oznacza to, że lokalni pracodawcy oferują mniej więcej tyle miejsc pracy, ilu dostępnych jest kandydatów. Wyjątkiem jest tutaj jednak kilka zawodów. W niektórych profesjach brakuje pracowników i rynek należy do nich. Na szczęście w Rybniku nie obserwuje się w 2024 roku tak zwanych zawodów nadwyżkowych.

W żadnej z profesji nie funkcjonuje zbyt wielu kandydatów gotowych do pracy. W poszczególnych branżach ofert zatrudnienia jest natomiast więcej niż dostępnych kandydatów, a pracodawcy mają problemy ze skompletowaniem kadr. Taka sytuacja ma miejsce w Rybniku m.in. na stanowiskach związanych z oświatą. Badanie “Barometru Zawodów” wskazuje, że w 2024 roku w Rybniku braki pracowników widać m.in. w szkołach branżowych.

Dyrektorom ciężko znaleźć m.in. nauczycieli chętnych i uprawnionych do nauczania przedmiotów zawodowych w technikach czy szkołach zawodowych. Podobnie jest z nauczycielami praktycznej nauki zawodu. Do przekazywania takiej wiedzy potrzebne jest często bowiem nie tylko odpowiednie wykształcenie i uprawnienia pedagogiczne, ale także m.in. doświadczenie i staż pracy w danym zawodzie. Nieco mniejszy deficyt, ale także występujący, dotyczy również nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.

Badanie “Barometru Zawodów” zwraca uwagę na to, że przyczyną braku wystarczającej liczby pracowników w rybnickiej oświacie jest m.in. zjawisko tak zwanego “podwójnego rocznika” oraz pojawienie się w szkołach dzieci z Ukrainy. W sytuacji nie pomaga także fakt, że obecnie wielu praktykujących pedagogów odchodzi od wykonywania swojego zawodu i szuka zatrudnienia na lepszych warunkach w innych sektorach. Brakuje zastępowalności pokoleniowej — młodzi niechętnie wybierają nauczycielską ścieżkę kariery, a obecne kadry odchodzą na emerytury.

Wakaty w służbach mundurowych i ochronie zdrowia

W Rybniku wśród zawodów deficytowych znajdują się również poszczególni pracownicy służb mundurowych. M.in. na stronie GoWork, która zbiera ogłoszenia o pracę z całego kraju, widać, że najwięcej ofert zatrudnienia kieruje się tu do funkcjonariuszy celnych, funkcjonariuszy straży granicznej oraz policjantów. Tutaj też występuje starzenie się kadr i brak zastępowalności pokoleniowej, a ponadto potencjalnych ochotników zniechęca m.in. niepewna sytuacja geopolityczna kraju, wymagające egzaminy sprawnościowe oraz malejący prestiż tych zawodów.

Tak zwana praca od zaraz w Rybniku czeka także na odpowiednio wykształconych pracowników różnych sektorów ochrony zdrowia. W mieście występuje duże zapotrzebowanie m.in. na fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy (zwłaszcza internistów i psychiatrów), pielęgniarki, położne, psychoterapeutów oraz psychologów.

Społeczeństwo się starzeje, a jednocześnie rośnie świadomość co do znaczenia i możliwych sposobów dbania o swoje zdrowie. Kandydatów do podejmowania zatrudnienia w branży medycznej nie zachęcają jednak ciężkie warunki pracy: duże obciążenie psychiczne, ogromna odpowiedzialność i zmianowe warunki zatrudnienia. Sporo osób woli stawiać na samozatrudnienie i własną działalność gospodarczą, toteż deficyty pracowników dotyczą głównie jednostek budżetowych.

Praca w Rybniku dla kierowców i w budownictwie

W Rybniku wiele ofert pracy kieruje się również do kierowców zawodowych. Poszukiwani są zwłaszcza kandydaci z kategorią prawa jazdy D, C oraz C+E. W przypadku kierowców autobusów miejskich rekrutacje są prowadzone nawet wśród osób posiadających jedynie prawo jazdy na samochód osobowy. Firmy często zapewniają wszelkie konieczne przeszkolenie i są gotowe je sfinansować, pod warunkiem że kandydat przepracuje co najmniej tyle czasu, aby taka inwestycja w pracownika miała szansę się zwrócić.

Zniechęcające są tu jednak m.in. zmianowe warunki pracy, czyli wykonywanie obowiązków również w weekendy, święta czy w porach nocnych. W przypadku kierowców samochodów ciężarowych większość ogłoszeń dotyczy także pracy w delegacjach i długich wyjazdów krajowych oraz międzynarodowych. Taki pracownik może być w trasie nawet kilka tygodni. Na rynku pracy w Rybniku potrzebni są również instruktorzy nauki jazdy. Brakuje osób z uprawnieniami do nauczania każdej kategorii, poza kategorią B.

Budownictwo to kolejna dziedzina, która pomimo ogólnego kryzysu ekonomicznego, wciąż zgłasza zapotrzebowanie na nowych pracowników. W Rybniku lokalni pracodawcy z tej branży poszukują zwłaszcza monterów instalacji oraz pracowników robót wykończeniowych. Dostępne są oferty praktyk, dzięki którym da się wejść do zawodu i nauczyć wszystkich niezbędnych umiejętności. Młode osoby niechętnie wybierają jednak kształcenie w kierunkach technicznych. Niestety wciąż występuje tu zjawisko szarej strefy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto