Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwołanie Solarisa odrzucone. Za pół roku do Rybnika zostaną dostarczone pierwsze autobusy wodorowe

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC, Daniel Wojaczek
Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła wniosek firmy Solaris o unieważnienie przetargu na dostawę 20 autobusów wodorowych dla Rybnika. To oznacza, że pierwsze pojazdy napędzane tym paliwem wyjadą na ulice naszego miasta za pół roku.

We wtorek Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła wniosek firmy Solaris o unieważnienie wyników przetargu na dostarczenie do miasta 20 autobusów wodorowych do Rybnika.

- Wniosek nie był w ogóle rozpatrywany – mówi nam Łukasz Kosobucki, prezes Komunikacji Miejskiej Rybnik, członek komisji przetargowej.

Solaris poskarżył się do KIO, bo w przetargu rybnicka komisja przetargowa wybrała konkurencyjną ofertę od firmy powiązanej z grupą Polsat - PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, która zadeklarowała dostarczenie autobusów za kwotę ok. 66 milionów złotych. Drugi z oferentów – wspomniany Solaris – deklarował, że zrobi to za 78 mln zł. Tymczasem na zakup autobusów miasto przeznaczył znacznie więcej, bo ponad 88 mln zł.

Solaris w swoim odwołaniu do KIO zakwestionował wzór według którego oceniano oferty złożone w przetargu. W tym przypadku zdaniem Solarisa zastosowany wzór sprawia, że wyłoniona wyłącznie w oparciu o kryterium ceny, a jakość ofertowanego przedmiotu zamówienia (Kryterium Techniczne) ma znaczenie pozorne i nie wpływa realnie na pozycję oferty w rankingu ofert. Z naszych informacji – bo formalnie decyzja KIO jeszcze do miasta nie wpłynęła – Izba Odwoławcza uznała, że Solaris zbyt późno zakwestionował wybrany przez miasto wzór oceny oferty. Gdyby spółka zrobiła to na przykład w trakcie oceny ofert, czy przed złożeniem swojej propozycji, wówczas decyzja KIO mogłaby być różna. Gdyby przetarg trzeba było ogłaszać jeszcze raz istniałyby dwa zagrożenia: po pierwsze opóźniłoby się dostarczenie pojazdów do miasta o co najmniej kilka miesięcy, a po drugie firmy startujące w przetargu mogłyby po raz drugi nie zaproponować tak korzystnych dla miasta cen. Przetarg – rozstrzygnął się bowiem – znacznie poniżej szacowanego budżetu.

Przypomnijmy, zamówienie obejmowało dostawę 20 sztuk autobusów standardowych wraz z wyposażeniem elektronicznym, niezbędnym oprogramowaniem, dokumentacją i przeprowadzeniem szkoleń. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, a każdy z nich pomieści ok. 80 pasażerów. Pierwszych pięć pojazdów miało trafić do Rybnika w 180 dni od daty podpisania umowy na ich dostawę.

Zdaniem firmy PAK-PCE, która wygrała przetarg, NesoBus, zwany także często „polsatobusem” czyli autobus wodorowy, który ma zostać dostarczony do Rybnika, ma zasięg do 450 km, a tankowanie trwa 15 minut. Autobus zużywa 8 kg wodoru na 100 km. Zdaniem szefa Komunikacji Miejskiej Rybnik – spółki, która będzie wykorzystywała autobusy wodorowe – wodór jako paliwo do miejskich autobusów to jedno z najsensowniejszych obecnie paliw alternatywnych, a jego ceny w najbliższym czasie mają spadać.

Póki co nie wiadomo, gdzie nowe autobusy będą tankowały wodór - Ogłosimy na to osobne postępowanie przetargowe – słyszymy w spółce. Ale tajemnicą nie jest, że kolejna z powiązanych z Polsatem firm - ZE PAK SA, buduje przy ulicy Budowlanych w Rybniku ogólnodostępną stację do tankowania wodoru.

- Budowana w Rybniku stacja, to druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Dostarczany do stacji wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych – będzie to tzw. zielony wodór. Oddanie stacji do użytkowania przez inwestora jest planowane na II kwartał bieżącego roku - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto