Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nutrie zniszczyły brzegi Nacyny w Rybniku. Wody Polskie umacniają skarpy rzeki. Proszą też miasto o podjęcie działań w kwestii gryzoni

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pierwsze nutrie w Rybniku pojawiły się w 2016 roku. Po kilku latach ich obecności nad Nacyną widać niestety tego negatywne skutki.
Pierwsze nutrie w Rybniku pojawiły się w 2016 roku. Po kilku latach ich obecności nad Nacyną widać niestety tego negatywne skutki. Lucyna Tyl/UM Rybnik
Wody Polskie umacniają skarpy nad przepływającą przez Rybnik Nacyną. Ich stan w ostatnim czasie uległ pogorszeniu. Znacząco przyczyniły się do tego nutrie, które drążą w nich nory. Zdaniem Wód Polskich, gdyby skarpy nie zostały umocnione, istniałoby realne ryzyko podtopień w okolicach Dworca Komunikacji Miejskiej.

Nutrie zniszczyły brzegi Nacyny w Rybniku. Wody Polskie umacniają skarpy rzeki. Proszą też miasto o podjęcie działań w kwestii gryzoni

Uchodzą za nieoficjalne maskotki miasta, ale niestety przysparzają też problemów. Mowa o zamieszkujących nad brzegami przepływającej przez Rybnik, Nacyny, nutriami. To właśnie one, jak twierdzą Wody Polskie w głównym stopniu - przyczyniły się do tego też szkody górnicze - stoją za uszkodzeniami skarpy rzeki w okolicy rybnickiego Dworca Komunikacji Miejskiej.

- Gryzonie drążą nory w skarpach rzeki, uszkadzając je - mówi Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Z tyłu DKM-u w Rybniku uszkodziły je do tego stopnia, że konieczne było wykonanie umocnień. Wprawdzie zrobiono to dmuchając na zimne, jednak zdaniem Wód Polskich, gdyby brzegi Nacyny nie zostały zabezpieczone, to gdyby doszło do obfitych opadów deszczu, mogłyby one przynieść fatalne skutki.

- Wysokie stany wód mogłyby pogłębić ubytki w skarpie i powodować ryzyko lokalnych podtopień - wskazuje Linda Hofman, dodając, że takiego ryzyka nie będzie po wykonaniu niezbędnych prac.

A do tych należy w głównej mierze zabudowa wyrw brzegowych w miejscach, w których Bulwary zbliżają się do Nacyny oraz w obrębie drogi gruntowej, biegnącej od ulicy Wierzbowej w kierunku ulicy Rudzkiej, a więc w okolicach Dworca Komunikacji Miejskiej.

Jak zapewniają Wody Polskie, prace nad Nacyną nie odbijają się negatywnie na obecności nutrii w tym miejscu. - Tamtejsza populacja z łatwością akomoduje się do warunków, jest oswojona z obecnością człowieka i migruje wzdłuż całej rzeki w poszukiwaniu pokarmu - zaznacza Linda Hofman.

I niestety, to też jest problemem. Istnieje bowiem ryzyko, że niszczenie przez gryzonie brzegów Nacyny będzie się cyklicznie powtarzało. - Duża liczebność kolonii może skrajnie zagrażać stabilności skarp na poszczególnych odcinkach - zwracają uwagę Wody Polskie.

Nutrie oraz ich działalność nad Nacyną mają być nawet tematem rozmów pomiędzy Wodami Polskimi a rybnickim Urzędem Miasta. Obie instytucje mają być w stałym kontakcie, a ostatnio Wody Polskie miały nawet zająć stanowisko mówiące o konieczności relokacji nutrii, co zasugerowano władzom Rybnika.

Jak te odniosą się do tej sugestii? Tego na razie nie wiadomo. Nad kwestią nutrii tak czy owak będą musiały się pochylić. A to z powodu uznania ich za gatunek inwazyjny, przez co miasto albo będzie musiało nutrie odizolować lub podjąć drastycznie kroki i je wyeliminować.

Obecnie prace nad umocnieniem brzegów Nacyny mają dobiegać końca. Ich koszt to ponad 340 tysięcy złotych. Finansują je Wody Polskie. Po ich wykonaniu nie tylko okolice rzeki zostaną zabezpieczone przed podtopieniami. Bardziej odporna na uszkodzenia ma być też przebiegająca nad Nacyną ścieżka rowerowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto