Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Nutrie będą musiały zniknąć znad Nacyny! Gryzonie uznano za gatunek inwazyjny, który trzeba wyeliminować. Czeka je śmierć albo azyl

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Odłowieniem nutrii ma zająć się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. O tym, co stanie się z gryzoniami po ich odłowieniu jej przedstawiciele zadecydują wspólnie z władzami Rybnika.
Odłowieniem nutrii ma zająć się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. O tym, co stanie się z gryzoniami po ich odłowieniu jej przedstawiciele zadecydują wspólnie z władzami Rybnika. Lucyna Tyl/UM Rybnik
Nieoficjalne maskotki Rybnika - nutrie - będą musiały zniknąć z miasta. Wszystko dlatego, że gryzonie trafiły do grupy (IGO), w której znajdują się obce zwierzęta zagrażające rodzimej bioróżnorodności. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, nutrie z Rybnika trzeba będzie odłowić. Później będą one musiały zostać uśmiercone lub trafić do azylu. Decyzja co do ich dalszych losów jeszcze jednak nie zapadła.

Rybnik: Nutrie będą musiały zniknąć znad Nacyny! Gryzonie uznano za gatunek inwazyjny, który trzeba wyeliminować

Takiej reklamy, jak one, Rybnikowi w ostatnich latach nie zrobił prawdopodobnie nikt. Nutrie, bo o nich mowa cieszą się w mieście ogromną popularnością. Wiele osób specjalnie dla nich zdecydowało się przyjechać nad rybnicki odcinek rzeki Nacyny, gdzie gryzonie miały swoje "naturalne" środowisko w Rybniku.

Były nawet osoby, które zwierzęta - dotąd popularne ze względu na wykonywanie z ich futra w czasach PRL-u, czapki - uznawały za nieoficjalną maskotkę Rybnika. Wszystko wskazuje jednak na to, że pobyt gryzoni w mieście - a przynajmniej na wolności - wielkimi krokami zbliża się ku końcowi.

To efekt przede wszystkim ich niekontrolowanego rozmnażania się, przez który trafiły one na listę zwierząt inwazyjnych, obcych gatunkowo do szybkiej eliminacji (IGO). To z kolei spowodowało, że muszą one zostać odłowione. Mają się tym zająć władze miasta wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach.

Rybnickie nutrie czeka śmierć albo azyl

Jak informują przedstawiciele RDOŚ, nutrie po ich zakwalifikowaniu do grupy zwierząt (IGO) będą musiały zostać wyeliminowane lub przeniesione w przystosowane do ich obecności miejsce.

- Możliwe są dwie ścieżki postępowania ze schwytanymi osobnikami: uśmiercenie lub przekazanie do specjalnego azylu - miejsca, które posiada zezwolenie na przetrzymywanie osobników tego gatunku - mówi Natalia Zapała, rzecznik prasowa RDOŚ w Katowicach, dodając, że żadne inne rozwiązanie niestety nie wchodzi w grę.

- Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów prawa, nie ma innych dróg postępowania w przypadku tego gatunku - wskazuje Natalia Zapała.

Co do losów rybnickich nutrii po ich odłowieniu, decyzja jeszcze nie zapadła. Władze Rybnika wiedzą jednak o konieczności rozwiązania ich problemu. Przyszłość nutrii ma zostać rozstrzygnięta podczas rozmów miasta i katowickiego RDOŚ-u. Te - jak przekazują w rybnickim magistracie - mają zostać podjęte już niebawem.

- W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie przedstawicieli miasta i RDOŚ, które określać będzie szczegółowe warunki i sposoby współpracy przy przeprowadzeniu działań zaradczych - informuje Anna Kolenda z Wydziału Marketingu i Mediów Urzędu Miasta Rybnika.

Nutrie to zagrożenie dla przyrody. Mogą też doprowadzić do powodzi, niszczyć drogi!

A dlaczego w ogóle nutrie uznano za gatunek (IGO)? Powodem nie jest tylko wspomniany szybki przyrost populacji gryzoni. Przyczyn takiej decyzji jest więcej. Wśród nich między innymi ich wpływ na przyrodę.

- Nutrie usuwają więcej roślin wodnych, niż potrzebują do zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych - zauważa rzecznik prasowa RDOŚ w Katowicach, która dodaje, że niszczenie roślinności wodnej przez nutrie może spowodować zmniejszenie możliwości gniazdowania zagrożonych gatunków ptaków, a dobitnym tego przykładem są sytuacje z Włoch, gdzie nutrie wręcz wyparły rzadki gatunek rybitwy białowąsej.

- Populacja nutrii może w szybki sposób migrować dolinami cieków wodnych i zagrażać terenom cennym przyrodniczo, nawet tam, gdzie prowadzi się ścisłą bądź czynną ochronę przyrody, w szczególności dla zachowania siedlisk związanych z wodami (użytki ekologiczne, rezerwaty przyrody) - przyznaje Natalia Zapała, dodając, że straty w takich ekosystemach mogą być niepowetowane i niemożliwe do odtworzenia.

Nie tylko jednak negatywne oddziaływanie na przyrodę zadecydowało o konieczności eliminacji nutrii. Jak wskazują w RDOŚ w Katowicach, nutrie mogą niszczyć drogi, a nawet doprowadzić do powodzi!

- Nutrie wyrządzają poważne szkody poprzez drążenie nor w brzegach rzek, tamach, zaporach i wałach ziemnych. Ponieważ żerują również na korzeniach i podziemnych kłączach roślin, powodują destabilizację wierzchniej warstwy gleby, a następnie jej erozję. Uszkadzanie skarp rzecznych może prowadzić do lokalnych podtopień, a destabilizacja gleby do szkód w infrastrukturze drogowej. W konsekwencji obecność nutrii w naszym środowisku może przekładać się na zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego - zaznaczają przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu Adam Michcik jak oddać ważny głos - na region

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto