Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauki Polskiej - Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza warsztaty chemiczne i doświadczenia dla całych rodzin

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto poświęcone jest upamiętnieniu dokonań polskich naukowców. Dlaczego właśnie 19 lutego? W ten dzień urodził się Mikołaj Kopernik. 17 lutego Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza z tej okazji na pokazy i warsztaty chemiczne. - Postanowiliśmy uhonorować postać Ignacego Mościckiego, prezydenta II RP, chemika i wynalazcy, a także patrona naszej kopalni – przekazują władze zabytkowego obiektu.

Dzień Nauki Polskiej - Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza

Dzień Nauki Polskiej to święto państwowe upamiętniające dokonania polskich naukowców. 17 lutego z okazji święta Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku przygotowała szereg atrakcji.

- W programie znajdziemy liczne atrakcje dla całych rodzin: dla wszystkich warsztaty chemiczne, eksperymenty i demonstracje. Dla nieco starszych prelekcję na temat postaci Ignacego Mościckiego wygłosi Małgorzata Płoszaj, badaczka historii, regionalistka, autorka książki „Piękni i młodzi. Opowieść o rybnickich Żydach” – zachęcają organizatorzy.

Na terenie rybnickiej kopalni można będzie spotkać samego Ignacego Mościckiego przechadzającego się pomiędzy gośćmi.

- Będzie zatem możliwość zrobienia sobie selfie z patronem naszej Kopalni – dodają organizatorzy.

Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 10 zł, ulgowy – 5 zł. Wejściówki można nabyć w kasie kopalni lub za pośrednictwem strony internetowej kopalniaignacy.pl.

Program Dnia Nauki Polskiej został podzielony na kilka lokalizacji w rybnickiej kopalni. W tamtejszej sprężarkowni, na rozpoczęcie i zakończenie imprezy (czyli o godz. 14.00 i 17.00) zaplanowany został pokaz chemiczny z ciekłym azotem. O godz. 15.00 rozpocznie się prezentacja Małgorzaty Płoszaj „Tyle znacy co Ignacy” – opowieść o Ignacym Mościckim.

- „Tyle znacy co Ignacy, a Ignacy g… znacy” to słowa premiera Bartela o prezydencie Ignacym Mościckim. Małgorzata Płoszaj przybliży osobę trzeciego prezydenta RP, a zarazem wybitnego chemika, którego imieniem nazwano dawną kopalnię Hoym. Państwo sami będziecie mogli ocenić, czy opinia pięciokrotnego premiera o Mościckim była słuszna, jakie były jego osiągnięcia w dziedzinie chemii oraz jaką rolę w jego życiu odgrywały żony – zachęcają organizatorzy.

W Nadszybiu Kościuszko w godz. 14.00-17.00 można zobaczyć stanowiska warsztatowe nawiązujące do metody Mościckiego wytwarzania kwasu azotowego za pomocą energii elektrycznej i powietrza:

  • Brr… bardzo zimno – właściwości azotu ciekłego
  • Naładujmy się – elektryczność, wysokie napięcia
  • Odlotowe powietrze – właściwości powietrza

Stolarnia Głowacki przygotowała poniższe atrakcje:

  • eksperymenty z suchym lodem – wytworzenie białego dymu w kolorowych zlewkach oraz rosnącej, szalonej piany (chemiczne węże)
  • sztuczny śnieg – eksperyment ukazujący proces zwiększania się objętości
  • chemia molekularna – kolorowe robaczki do samodzielnego wytworzenia
  • budowanie związków chemicznych przy wykorzystaniu profesjonalnych zestawów edukacyjnych dla dzieci
  • wytworzenie samodzielnie glutków SLIME i zabranie ich w pudełeczkach do domu – doskonała pamiątka!
  • warsztaty 3xW czyli węgiel, woda, wodór. Demonstracja właściwości, budowa modeli cząstek.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto