MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Milion złotych rocznie dla Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Celem współpracy szeroka promocja obiektu

OPRAC.:
PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Podpisano umowę na współprowadzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przez samorząd wojewódzki i miasto Rybnik
Podpisano umowę na współprowadzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przez samorząd wojewódzki i miasto Rybnik Tomasz Żak / UMWS
REGION. Miasto Rybnik podpisało umowę z województwem śląskim dotyczącą współprowadzenia Zabytkowej Kopalni Ignacy. Jak podkreślał prezydent miasta Piotr Kuczera, celem współpracy jest przede wszystkim szeroka promocja zabytkowej kopalni.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku w rękach miasta i województwa. Podpisano umowę

W czwartek 7 marca, podpisano umowę na współprowadzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przez samorząd województwa śląskiego i miasto Rybnik. Jak podkreślał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, to rozwiązanie pomoże rozwijać się zabytkowemu obiektowi.

- To ważny dzień dla Rybnika i tego miejsca, które zmieniało się na naszych oczach. Finansowanie jest niezwykle ważne, ale równie istotne jest zaistnienie tego obiektu na mapie województwa, bo siła oddziaływania samorządu na szczeblu regionu jest znacznie większa. Jestem przekonany, że to rozwiązanie pomoże tej placówce się rozwijać - mówił Piotr Kuczera.

W podpisaniu umowy uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski. Jak zaznaczał, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy to szczególny obiekt nie tylko dla Rybnika i subregionu zachodniego, ale dla całego województwa śląskiego.

- Potrafimy przekuć naszą przemysłową tradycję w atut, stworzyć bogatą ofertę turystyczną i kulturalną oraz sprawić, by takie miejsca zyskały drugie życie. Wierzę, że współprowadzenie tej instytucji pozwoli jej rozwinąć skrzydła i jeszcze lepiej służyć lokalnej społeczności - wskazywał marszałek.

Z podpisania umowy nie krył entuzjazmu radny Sejmiku Grzegorz Wolnik. Jego zdaniem, umowa o współpracy jest przykładem udanej współpracy samorządu lokalnego z regionalnym.

- Cieszę się, że Kopalnia Ignacy w Rybniku wchodzi na orbitę regionalną, dotąd była obiektem lokalnym aspirującym do tego miana. Ta umowa jest przykładem udanej współpracy samorządu lokalnego z regionalnym, jesteśmy partnerami i dobrze, że te ogniwa się zazębiają. To wyjątkowe miejsce, które zyskuje na popularności i które odwiedzają turyści z Polski i z zagranicy - mówił Grzegorz Wolnik.

Zgodnie z podpisaną umową, województwo śląskie będzie przekazywało dotację podmiotową w wysokości 1 mln zł rocznie przez cały okres trwania umowy, czyli przez okres 5 lat. Z kolei miasto ma przekazać w formie dotacji podmiotowej współprowadzonej instytucji kultury kwotę ponad 10 mln zł.

Zabytkowa kopalnia przyciąga turystów

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została otwarta po rewitalizacji w połowie 2022 roku. Główną atrakcją zabytkowego kompleksu jest stała wystawa interaktywna „Wiek pary”, która ma charakter popularno-naukowy. Ukazuje, w jaki sposób ujarzmianie sił przyrody przez człowieka w postaci pary wodnej jako nośnika energii zmieniło świat oraz ludzi. Jej najważniejszym elementem jest maszyna parowa z 1920 r. Co prawda nie obsługuje już szybu, który został zakopany, ale wciąż może kręcić charakterystycznymi kołami wieży wyciągowej.

Podpisano umowę na współprowadzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przez samorząd wojewódzki i miasto Rybnik

Milion złotych rocznie dla Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto