Jak Rybnik wspiera przedsiębiorców? Ulgi, zwolnienia z opłaty za koncesje na alkohol, ogródki letnia za "złotówkę"

OPRAC.: Redakcja
A.Król
Spowodowane epidemią koronawirusa ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej dają się we znaki przedsiębiorcom, zwłaszcza z branży gastronomicznej. Rybnik wychodzi im naprzeciw, oferując wsparcie w postaci ulg i zwolnień z opłat.

Miasto Rybnik wspiera przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, mogą liczyć na wsparcie miasta. Rybnik oferuje przede wszystkim obniżkę stawek czynszu za lokale użytkowe, dzierżawę na określonych warunkach, odraczanie terminu płatności, rozłożenie na raty zapłaty podatków lokalnych oraz powstałych zaległości, a nawet umorzenie zaległości.

Obniżka czynszów w miejskich lokalach dla branży gastronomicznej

Przedsiębiorcy będący najemcami miejskich lokali użytkowych, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, będą mogli wnioskować o kolejne obniżki stawki czynszu, tym razem za pierwszy kwartał 2021 roku.

Miesięczny czynsz najmu będzie mógł zostać obniżony do kwoty 1 zł netto, niezależnie od powierzchni zajmowanego lokalu. Wraz z wnioskiem będzie musiało zostać złożone oświadczenie, że na skutek pandemii koronawirusa i dalszego trwania stanu epidemii w kraju, przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub została ona znacznie ograniczona. Wnioski będą mogły być składane do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

Z ulgi na takiej samej zasadzie przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mogli skorzystać w listopadzie i grudniu 2020 r. Warto dodać, że dochody ZGM z tytułu czynszu najmu lokali użytkowych wchodzących w skład zasobu Miasta Rybnika zostały zmniejszone w 2020 r. o ok. 380 tys. zł. W pierwszym kwartale 2021 r. przewiduje się zmniejszenie dochodu z ww. tytułu o ok. 110 tys. zł.

Ulgi podatkowe

W oparciu o obowiązujące przepisy Prezydent Miasta może udzielić przedsiębiorcom i osobom fizycznym indywidualne ulgi na umotywowany i uzasadniony wniosek. Mowa tutaj o odroczeniu terminu płatności albo – w przypadku zaległości – umorzeniu odsetek lub też umorzeniu części należności głównej. Wszystkie wnioski dotyczące branż, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone, są rozpoznawane w pierwszej kolejności.

Zwolnienie z opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu

Prezydent Rybnika zawnioskuje do Rady Miasta Rybnika o przyjęcie uchwały w sprawie zwolnienia przedsiębiorców branży gastronomicznej z opłaty drugiej raty za korzystanie ze zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w miejscu sprzedaży.

Uchwała będzie też dotyczyła zwrotu 1/3 opłaty wniesionej przez przedsiębiorców jednorazowo za cały rok w terminie do 31 stycznia 2021 r.

Jeżeli ze względu na stan epidemii zakaz prowadzenia działalności gastronomicznej będzie się utrzymywał, rozważona zostanie możliwość zawnioskowania o zwolnienie z trzeciej raty opłat.

Wsparcie dla organizatorów ogródków wiosenno-letnich

W ubiegłym roku Prezydent Miasta obniżył czynsz dzierżawny za grunt pod tzw. ogródkami na rynku i deptaku. Przedsiębiorcy płacili miesięcznie 1 zł netto za metr kwadratowy gruntu (w terminie od 1 września do 31 października). Z możliwości obniżki skorzystało dziesięciu przedsiębiorców, a uzyskana w ten sposób ulga łącznie osiągnęła kwotę 36 470,33 zł netto.

Jeśli ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez restauratorów będą nadal obowiązywały, a funkcjonowanie tzw. ogródków będzie możliwe, zasadne wydaje się zastosowanie analogicznych obniżek czynszów na czas ograniczeń wynikających z pandemii.

Przy zastosowania obniżki czynszu do wysokości 1 zł netto/m2 za dzierżawę gruntu pod lokalizację ogródków na rynku i deptaku, a także w innych lokalizacjach w mieście szacunkowo wpłynie do budżetu miasta 8.385 zł. Bez zastosowania ulgi byłoby to: 248.700 zł.

Wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku

Warto też pamiętać, że instrumenty wsparcia oferuje przedsiębiorcom Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. Środki wypłacane przez PUP w Rybniku w ramach tarczy antykryzysowej w 2020 roku i styczniu tego roku to ponad 71 mln zł.

Wsparcie otrzymały 10 944 firmy w regionie, z czego 7742 podmioty działają na terenie Rybnika.
Prowadzony jest m.in. nabór wniosków o udzielenie ze środków Funduszu Pracy dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy w ramach tzw. „tarczy branżowej". Szczegółowe informacje na stronie Urzędu Pracy: https://rybnik.praca.gov.pl/

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie